УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 712/1057/24
Провадження № 2/712/1259/24
24 грудня 2024 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
Головуючого-судді Марцішевської О.М.,
за участю секретаря судового засідання Ткаченко А.П.
позивача ОСОБА_1 (відеоконференція)
відповідачки ОСОБА_2
представника відповідачки адвоката Гудзь О.С.
представника третьої оосби Молчанович Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третіх осіб: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Орган опіки та піклування м.Черкаси про виключення з актового запису про народження дитини даних про батька дитини, -
ВСТАНОВИВ:
25 січня 2024 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідачки про виключення з актового запису про народження дитини даних про батька дитини.
В обґрунтування вимог вказує, що сторони перебували у фактичних шлюбних відносинах, проживаючи у м.Черкаси, проте відповідач змінив місце проживання у зв`язку з проходженням служби з 2017 року на м.Київ. Відповідач ввела відповідача в оману щодо батьківства позивача відносно доньки відповідачки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та шлюб між сторонами зареєстрований 26.08.2017 р. під тиском відповідачки. Вказаний шлюб розірваний рішенням суду у справі № 712/2613/21. Після розірвання шлюбу відповідачка перешкоджала у спілкуванні донькою, з приводу даного спору прийняте рішення у справі № 712/13966/21. На даний час позивач має сумніви щодо батьківства, на його прохання провести генетичну експертизу відповідач відмовляється. Просить суд виключити відомості про позивача ОСОБА_1 з актового запису про батьківство ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
26 січня 2024 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі в розгляді справи в якості третьої особи Орган опіки та піклування м. Черкаси.
05 лютого 2024 року представник відповідача скерував до суду відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечує проти експертної установи та просить суд доручити проведення експертизи державній експертній установі Чернігівському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України (м. Чернігів, вул. Степана Разіна, 19) на вирішення якої постановити питання: Чи наявне кровне споріднення між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
14 березня 2024 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси клопотання позивача про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи задоволено. Призначено у цивільній справі судову молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити запитання: Чи наявне кровне споріднення між ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ? Проведення експертизи доручено судовому експерту Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (код ЄДРПОУ 25575078, м.Чернігів, вул.Степана Разіна, буд.19). Попереджено судового експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, передбачену ст.ст.384, 385 Кримінального кодексу України.
16 квітня 2024 року до суду надійшло клопотання експерта про необхідність явки осіб для відібрання зразків.
22.04.2024р. відновлено провадження у справі для вирішення організаційних питань для проведення експертизи.
18 липня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
11 жовтня 2023 року ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси, залишеній без зміни постановою Черкаського апеляційного суду від 21 листопада 2024 року, задоволено клопотання позивача про доручення проведення призначеної у справі судової молекулярно-генетичноїекспертизи судовимекспертам Медико-генетичного центру «Мама Папа» (14013, м.Чернігів, пр.Перемоги, 119а). Клопотання грунтувалось на доводах про фінансову неспроможність позивача оплатити експертиз у державній експертній установі Чернігівському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України та наявності у позивача інформації про можливість проведення експертизи у Медико-генетичному центрі «Мама Папа».
28 листопада 2024 року представник відповідача скерувала до суду клопотання про поновлення провадження у справу, у зв`язку з тим, що Медико-генетичний центр «Мама Папа» не має статусу експертної установи. До клопотання долучений лист від 25.11.2024 № 0325-24 МГЦ «МАМА-ПАПА», відповідно до якого в штаті МГЦ «МАМА-ПАПА» відсутній судовий експерт, внесений до Реєстру атестованих судових експертів як такий, що відповідно до відомостей, що містяться в свідоцтві про присвоєння кваліфікації судового експерта, має право проводити експертизу за спеціальністю 9.5 «Молекулярно-генетичні дослідження». Одночасно зазначаєаться про наявність у штаті кваліфікованогоо фахівця в галузі молекулярно-генетичних досліджень, якому може бути доручено проведення експертизи відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про судову експертизу».
05 грудня 2024р. відновлено провадження у справі для вирішення організаційних питань для проведення експертизи.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні просив суд доручити проведення судової молекулярно-генетичної експертизи МГЦ «МАМА-ПАПА».
Представник відповідачки адвокат Гудзь О.С. в судовому засіданні просив суд доручити проведення експертизи судовому експерту Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, оскільки в МГЦ «МАМА-ПАПА» немає у штаті судового експерта. Оплату за проведення експерта покласти на відповідачку.
Відповідачка ОСОБА_2 підтримала представника.
Представник третьої особи Молчанович Н.О. вважала доцільним доручити проведення експертизи судовому експерту.
Третя особа в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши учасників процесу, суд приходить до такого.
Відповідно дост. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про судову експертизу» атестовані відповідно до цього Закону судові експерти включаються до державного Реєстру атестованих судових експертів, ведення якого покладається на Міністерство юстиції України.
Особа або орган, які призначають або замовляють судову експертизу, можуть доручити її проведення тим судовим експертам, яких внесено до державного Реєстру атестованих судових експертів, або іншим фахівцям з відповідних галузей знань, якщо інше не встановлено законом.(ч.2 ст.9 Закону України «Про судову експертизу»).
Відповідно до ст. 74 ЦПК України спеціалістом є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками, необхідними для застосування технічних засобів, і призначена судом для надання консультацій та технічної допомоги під час вчинення процесуальних дій, пов`язаних із застосуванням таких технічних засобів (фотографування, складання схем, планів, креслень, відбору зразків для проведення експертизи тощо). Допомога та консультації спеціаліста не замінюють висновок експерта.
Суд доходить висновку, що для підтвердження походження дитини та споріднення з позивачем потребуються спеціальні знання у галузі генетики, що не оспорюється жодною із сторін, тому для з`ясування вказаної обставини, що мають значення справи, необхідно призначити судову молекулярно-генетичну експертизу і її проведення необхідно доручити атестованому судовому експерту, оскільки залучення спеціаліста не замінить висновок експерта (ст.74 ЦПК України).
Оскільки МГЦ «МАМА-ПАПА» не має у штаті атестованих судових експертій та не здійснює судово-експертну діяльність, проведення експертизи необхідно доручити судовому експерту Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, оскільки за повідомленням відповідачки в даний час її неповнолітня донька проживає в м.Чернігів.
Витрати за проведення експертизи для цілей розгляду справи слід покласти на відповідачку за погодженням останньої, з наступним розподілом судових витрат між сторонами пропорційно розміру задоволених позовних вимог, як передбачено ст.141 ЦПК України.
В зв`язку з призначенням експертизи, суд відповідно до вимог п. 5 ч. 1ст. 252 ЦПК України, зупиняє провадження по справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст.103,104,108, п. 10 ч. 2 ст.197, ст.198, 252.259-260 ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання відповідачки про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи задовольнити.
Призначити у цивільній справі судову молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити запитання:
-Чи наявне кровне споріднення між ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ?
Проведення експертизи доручити судовому експерту Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (код ЄДРПОУ 25575078, м.Чернігів, вул.Степана Разіна, буд.19).
Попередити судового експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків, передбачену ст.ст.384, 385 Кримінального кодексу України.
Роз`яснити сторонам наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені ЦПК України можливість визнання судом факту, для з`ясування якого експертиза була призначена.
Витрати по оплаті за експертизу покласти на відповідачку ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , моб.т. НОМЕР_1 )
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про доручення проведення судової молекулярно-генетичної експертизи судовому експерту Медико-генетичного центру «Мама Папа» (14013, м.Чернігів, пр.Перемоги, 119а).
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення (підписання) (ч.ч.1,2 ст.261 ЦПК України).
Ухвала в частині призначення експертизи та зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду у п`ятнадцятиденний строк з дня складення. В іншій частині ухвала апеляційному оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Учасник справи, якому повна ухвала судуне була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Інформацію стосовно справи можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Повний текст ухвали складений 26 грудня 2024 року
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124072139 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Марцішевська О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні