Справа № 302/1230/24
Провадження № 2-о/302/97/24
4
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" грудня 2024 р. селище Міжгір`я Закарпатської області
Міжгірський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого, судді Пухальського С. В.,
присяжних: Попович Р. В., Болехан Т. В.,
за участю секретаря судового засідання Куруц В. І.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника-адвоката Кривки П. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернувсядо судуіз вказаноюзаявою,мотивуючи вимогитим,що вінє внучатамплемінником поматеринській лінії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,який постійнопроживає у АДРЕСА_1 ,та якийзнаходиться напсихіатричному диспансерномуобліку упсихіатричному кабінетіу КНПЛПУ «Міжгірськарайонна лікарня»з 1992року здіагнозом захворюванняF20.0«Шизофренія,параноїдна форма,безперервний типпротікання» івнаслідок психічногозахворювання нездатний усвідомлюватизначення своїхдій такерувати ними. ОСОБА_2 є одиноким,своєї сім`їі дітейне має.За характеромзахворювання ОСОБА_2 часто маєознаки неусвідомленоїагресивності,належний доглядта опікунськіфункції доцільновиконувати особічоловічої статі,що перебуваєз хвориму близькихчи родиннихстосунках та потребує постійного нагляду, бо здатен заподіяти шкоду собі і оточуючим.
Тому заявник просив суд визнати ОСОБА_2 недієздатним та встановити над ним опіку.
Ухвалою суду від 28 серпня 2024 року по справі відкрито провадження.
Ухвалою суду від 11 вересня 2024 року по справі призначено амбулаторну судово-психіатричну експертизу та зупинено провадження.
Ухвалою суду від 23 грудня 2024 року провадження по справі відновлено.
В судовому засіданні заявник та його представник підтримали доводи заяви з підстав у ній викладених.
Заінтересованою особою подано заяву з проханням розгляду справи без участі їх представника. Висловлено позицію за якою сільрада не має заперечень щодо задоволення вимог заяви.
Суд, заслухавши доводи сторони заявника, вивчивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник є внучатим племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є особою з інвалідністю ІІ групи (а.с. 8. 13, 14, 15-18).
Згідно висновку судово-психіатричного експерта № 472 від 13 листопада 2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 виявляє ознаки хронічного стійкого психічного розладу у вигляді шизофренії, параноїдної форми, безперервний тип перебігу, апато-абулічний дефект. За своїм психічним станом не здатний розуміти значення своїх дій та керувати ними, участь його у судовому засіданні, враховуючи психічний стан, недоцільна, оскільки дати пояснення по суті справи неспроможний (а.с. 42-46).
Відповідно до статті 39 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка (частина 1 статті 41 ЦК України).
Відповідно до частини 1 статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає можливим визнати ОСОБА_2 недієздатною особою в зв`язку з психічним розладом здоров`я, що підтверджено в судовому засіданні даними медичних документів та висновком судово-психіатричного експерта.
Згідно з частиною 1 статті 300 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, суд встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.
За змістом висновку наданого опікунською радою при виконавчому комітеті Пилипецької сільської ради Хустського району Закарпатської області, є доцільним призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, є всі підстави для встановлення над ОСОБА_2 опіки.
Заявник ОСОБА_1 відповідно до статті 63 ЦК України в повному обсязі відповідає вимогам, які пред`являються до опікуна. Він має повну цивільну дієздатність, бажає бути опікуном свого родича, тому суд вважає, що він може виконувати обов`язки опікуна, діючи в інтересах підопічного.
На підставі статей 39-41, 55, 60, 63 ЦК України та керуючись статтями 2, 3, 10-13, 19, 76-81, 258-259, 263-265, 268, 273, 293, 299, 300, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Пилипець Міжгірського району Закарпатської області.
Встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканця АДРЕСА_2 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним становить два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Роз`яснити положення статті 300 ЦПК України, відповідно до яких, скасування рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої обмежена, здійснюється за рішенням суду за заявою такої фізичної особи, її піклувальника, членів сім`ї, органу опіки та піклування або її адвоката.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення двохрічного строку з дня набрання рішенням законної сили.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через Міжгірський районний суд Закарпатської області з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Пухальський С. В.
Присяжні: Попович Р. В.
Болехан Т. В.
Суд | Міжгірський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124074622 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Міжгірський районний суд Закарпатської області
Пухальський С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні