Справа № 466/12718/24
Провадження № 2-о/466/460/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2024 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі : головуючого - судді Зими І.Є.
за участю секретаря Васинчик М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавленої особи: Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Львові ЗМУМЮ про встановлення факту смерті фізичної особи , -
в с т а н о в и в:
17.12.2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вищевказаною заявою, в якій просить встановити факт смерті її батька : громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вітебськ, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у селищі Партеніт, Автономна Республіка Крим.
Заяву мотивує тим, що вона є донькою померлого ОСОБА_2 , який у 2020 році поїхав до свого сина у АРК , та за станом здоров`я не зміг повернутись додому. Факт смерті батька ІНФОРМАЦІЯ_3 , підтверджується - свідоцтвом про смерть , виданим 01.10.2024р. окупаційною владою РФ - Алуштинським міським відділом запису актів громадського стану Департаменту запису актів громадського стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Заявниця ОСОБА_1 та представник зацікавленої особи відділу РАЦСу в судове засідання не з`явились.
Враховуючи, що згідно ч.2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, суд вважає завершити розгляд справи на підставі наявних у справі доказів без участі сторін.
Згідно ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи та надавши їм оцінку в їх сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.5 ч.2 ст. 295 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Як встановлено судом , заявниця є донькою ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про її народження, з врахуванням даних про реєстрацію шлюбу та розірвання такого.
ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Вітебськ та на момент смерті був громадянином України, що вбачається з даних, відображених у копії його паспорта. Згідно копії свідоцтва про право власності на житло, ОСОБА_2 належить квартира АДРЕСА_1 .
Факт його смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , підтверджується копією свідоцтва про смерть, який видано 01.10.2024р. окупаційною владою РФ - Алуштинським міським відділом запису актів громадського стану Департаменту запису актів громадського стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Також встановлено, що підставою для реєстрації смерті в органах ВДРАЦС, відповідно до Наказу МЮ України від 18.10.2000 р. N? 52/5, про затвердження правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма N 106/0), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров?я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма N 106-1/0), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров?я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; г) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стан неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України н якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державі реєстрації актів цивільного стану факту смерті
Так, згідно ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12 травня 2015 року N389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях уразі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
В Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, востаннє Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022, згідно якого воєнний стан продовжений .
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно вимог ч. З ст. 49 ЦК України, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово- медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України. (ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").
Судом також встановлено, що встановлення в судовому порядку, факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявниці для спадкування квартири АДРЕСА_1 , яка була приватизована ОСОБА_2 ще 22.07.1993 року, про свідчить надана суду копія свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1 .
Статтею 68 ЗУ "Про нотаріат" та п. 11.3 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮУ від 22.02.2012 N 296/5 при зверненні до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, заявниця повинна надати свідоцтво про смерть спадкодавця, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма N 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма N 106-I/o), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 N 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення cvdv про встановлення факту смерті особи в певний час: повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть. (П. 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 N 52/5)
Відповідно до вимог Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма N 1 Об/о), затвердженої наказом МОЗ України від 08.08.2006 N 545, лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і записів у медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації і результату розтину (п. п. 2.2 п. 2).
При цьому забороняється видача лікарського свідоцтва про смерть заочно, без особистого встановлення лікарем факту смерті. У виняткових випадках свідоцтво про смерть може бути видано лікарем, який встановив смерть тільки на підставі огляду трупа (при відсутності ознак або підозри на насильницьку смерть) та даних медичної документації про наявність у померлого при житті хвороб, які в своєму перебігу могли призвести до настання смерті. Патологоанатом, як правило, видає лікарське свідоцтво про смерть на підставі розтину трупів (п. п. 2.4 п. 2).
Відповідно до вимог Інструкції щодо заповнення та видачі фельдшерської довідки про смерть (форма N 1 Об/о), затвердженої наказом МОЗ України від 08.08.2006 N 545, фельдшерська довідка про смерть видається лише на підставі медичної документації, яка відображає стан хворого до його смерті, якщо немає підозри на насильницьку смерть і причина смерті може бути встановлена точно (п. 2.4).
Заявниці необхідно встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті її батька для отримання свідоцтва про смерть та подальшого використання вказаного документу у цивільно-правових відносинах.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року N 309, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за N 1668/39004 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією", станом віднесено Донецьку область Краматорський район, Лиманська міська територіальна громада.
На території України, а саме у Автономній Республіці Крим, яка перебуває під окупацією рф, немає доступу до належного оформлення факту смерті ОСОБА_2 і у заявниці немає можливості офіційно, через ограни державної влади отримати свідоцтво про смерть свого батька.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 іншим чином, ніж в судовому порядку, неможливо, а відтак заява підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 10,12,81,89,258-259, 263-265,293,294,315 ч.2, 317, 319 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Заяву задовольнити. Встановити факт, що має юридичне значення - встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вітебськ, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у селищі Партеніт, Автономна Республіка Крим.
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Шевченківський районний у м. Львові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), адреса: м. Львів, вул. Котлярська, 6. ЄРДПОУ:33286099.
Допустити негайне виконання рішення суду в силу ч.4 ст. 317 Цивільно-Процесуального кодексу України.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. Є. Зима
Суд | Шевченківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124075618 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Шевченківський районний суд м.Львова
Зима І. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні