Справа № 484/2968/24
Провадження № 2/484/1111/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2024 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
у складі : головуючого судді Мельничука О.В.,
за участю секретаря судового засідання Голубкової Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області про стягнення аліментів та позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
03.06.2024 адвокат Сікорський М.М. звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_2 в якому просив: стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти на утримання неповнолітнього сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі частки усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня пред`явлення цієї позовної заяви до суду і до досягнення дитиною повноліття;
позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , по відношенню до його сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
зобов`язати Орган опіки та піклування виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області надати висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно його сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що 30.09.2009 року між ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було укладено шлюб, від якого у них народився син, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У зв`язку з тим, що спільне життя між ними не склалось, рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 09.10.2012 року (справа № 1421/4316/12) вказаний шлюб було розірвано.
Фактично у 2011 році ОСОБА_2 та ОСОБА_3 розлучились та повністю припинили побачення, так як подружні стосунки між ними не склались. При цьому, Позивачка з сином залишились мешкати за адресою: АДРЕСА_1 (батьківський дім), натомість Відповідач змінив місце проживання та оселився за адресою: АДРЕСА_2 , де визначено його місце реєстрації.
В інтересах дитини спілкування між колишнім подружжям не припинялось та ОСОБА_3 інколи навідував сина та проводив з ним час. Але з роками дані зустрічі повністю припинились. Належні відносини батька з сином відсутні на протязі більше 10-ми років.
З того часу по теперішній день, син, ОСОБА_6 , проживає разом з матір`ю, та перебуває на повному її утриманні. Відповідач не надає матеріальну допомогу на утримання дитини, не бере участі у її виховані та розвитку. Всі речі, необхідні для проживання та навчання дитини, позивачка купує самостійно, також, вона оплачує всі рахунки дитини та рахунки за комунальні послуги та інше. Тому, з метою захисту права дитини на належне утримання з боку батька, який проживає окремо, Позивачка вимушена звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Дитині повинен бути забезпечений належний рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Такий належний рівень у будь-якому разі не повинен бути меншим, ніж прожитковий мінімум.
Відповідно до статті 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно із ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує, стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
З 2015 року позивачка почала проживати з ОСОБА_7 , з яким одружилась 16.01.2016 року та створила нову сім`ю. У 2018 році дане подружжя було вимушено офіційно розлучитись, з метою уникнення фінансових проблем у чоловіка, які виникли ще з часу проживання відповідача з позивачкою, так як на останню було взято кредит у доларах, який згодом було погашено саме ОСОБА_7 . Хоча шлюб між позивачкою та ОСОБА_7 було розірвано, вони надалі проживали разом. У даному союзі народилось ще двоє дітей, син ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та донька, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
ОСОБА_7 замінив ОСОБА_10 біологічного батька на справжнього, хоча де-факто, являється йому вітчимом. ОСОБА_11 вважає своїм батьком вітчима, який є для нього авторитетом та прикладом. Позбавлення батьківських прав відповідача буде слугувати для того, що в подальшому вітчим усиновив дитину та дав йому своє прізвище, так як неодноразово ОСОБА_6 виявляв бажання зміни прізвище, щоб у школі між однокласниками та особисто себе відчувати у повноцінній сім`ї.
ОСОБА_6 навчається у Первомайській гімназії № 2 та являється учнем 8-б класу. Також, він перебуває на обліку в Первомайській федерації з кіокушин карате ІКО-1, як спортсмен та задіяний на постійній основі у тренувальному процесі.
За період навчання, Відповідач жодного разу не відвідував батьківські збори та свята, не цікавився успішністю свого сина та не брав участі у вихованні дитини. Крім цього, не цікавиться та не приймає участі у додаткових заняттях та хобі ОСОБА_11 .
Натомість, всебічне виховання та розвиток дитини покладається на матір ОСОБА_2 , яка з чоловіком - ОСОБА_7 , взяли на себе повну відповідальність за ОСОБА_11 . Він перебуває на повному утриманні та забезпеченні їх. Позивач, створивши всі належні умови для нормального проживання дитини, забезпечила сина усім необхідним для його фізичного та духовного розвитку. На постійній основі дитині купуються речі (одяг, взуття та інше), продукти харчування, речі побутового вжитку та предмети для навчання, спорту та розвитку.
Також, варто наголосити та підсумувати, що відповідач не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя. Відповідач свідомого нехтує своїми батьківських обов`язками.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», ч. 2,3 ст. 150 та ст. 180 СК України, кожна дитина має право на піклування батьків, а батьки мають право та зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, створювати належні умови для розвитку її здібностей та несуть відповідальність за не виконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків.
Враховуючи те, що ОСОБА_3 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню до власної дитини, вважаю, що це є достатньою підставою для задоволення позову.
В судове засідання позивач та її представник не з`явились, але останній надав заяву про розгляд справи у їх відсутність.
В судове засідання відповідач не з`явився, надав відзив в якому вказав, що проти задоволення позовних вимог в частині стягнення аліментів не заперечує. В задоволенні позовних вимог про позбавлення його батьківських прав заперечує так як позивач не давала йому зустрічатись із сином і вона ж сказала, що коштів на утримання сина, від нього не треба в 2019 році. Крім того вважає, що позивачем не доведені вимоги по позбавленню батьківських прав його.
В судове засідання представник Органу опіки та піклування Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області не з`явилась, але надала заяву про розгляд справи у її відсутність. Також надано висновок від 21.08.2024, згідно якого відповідає інтересам дитини позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав по відношенню до його сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зважаючи на те, що сторони в судове засідання не з`явились то відповідно до ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вирішуючи справу на підставі наявних у ній письмових доказів, суд приходить до висновку про те, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 30.09.2009 року між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було укладено шлюб, від якого у них народився син, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає з позивачкою та знаходиться на її утриманні.
Згідно ст.82, а у суду ч.1 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Враховуючи, що відповідач у відзиві вказав про визнання позову в частині стягнення аліментів, а у суду не має обґрунтованого сумніву щодо добровільності цього визнання, то суд знаходить доведеними позовні вимоги в частині стягнення аліментів відповідно до вимог ст.ст.180-184 СК України.
Копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 видно, що його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_12 і їх шлюб було розірвано рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 09.10.2012 року, а останній залишено прізвище « ОСОБА_13 ». 16.01.2016 р. ОСОБА_12 зареєструвала шлюб з ОСОБА_14 і їй було присвоєно прізвище « ОСОБА_15 », яке було їй залишено при розірванні шлюбу рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 13.08.2018 р.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
За змістом статті 18 Конвенції суд повинен докласти всіх можливих зусиль для того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання та розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до частин 1 і 2 статті 27 Конвенції держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно зі ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Відповідно до ст. 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Копіями довідки Квартального комітету №48, характеристики Первомайської гімназії №2 від 28.05.2024 та довідки Первомайської федерації з кіокушин карате ІКО від 31.05.2024 підтверджено те, що дитина проживає з матір`ю , а її батько ОСОБА_3 справами сина не цікавиться.
Фактично у відзиві відповідач підтвердив, що з жовтня 2019 року не надає допомоги позивачці у утриманні сина, посилаючись на скандал, що відбувся тоді між ними.
Статтею 164 ч.1 п.2 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини.
Із позовної заяви зрозуміло, що питання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 по відношенню до його сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ґрунтується саме ухиленням від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини.
На підставі викладеного, оцінивши досліджені по справі докази та враховуючи висновок Органу опіки та піклування виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області від 21.08.2024, згідно якого відповідає інтересам дитини позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав по відношенню до його сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 то відповідно до вимог ст.81 ч.1 ЦПК України, суд знаходить, шо позов, в частині позбавлення батьківських прав доведений та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 3, 12, 13, 82, 259, 263, 264, 265, 315, 317 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав по відношенню до його сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_2 , аліменти на утримання неповнолітнього сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/4 частки усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 03.06.2024 і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Повне найменування учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_3 ,
Відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 ;
Третя особа - Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області, адреса місцезнаходження: вул. Грушевського, 3 м. Первомайськ Миколаївської області, ЄДРПОУ 35926170;
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 16.12.2024 року.
Суддя О. Мельничук
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124076058 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Мельничук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні