Справа № 686/28956/24
Провадження № 2/686/7322/24
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2024
12 грудня 2024 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Мазурок О.В.
при секретарі Колісник Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому, в порядку ст. 247 ЦПК України, цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожитий природний газ, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за наданні послуги за спожитий природний газ в розмірі 38502,14 грн.
На обґрунтування свого позову представник позивача вказала, що відповідно до постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2015 р. №1588 та від 11.05.2017 р. №633, ТОВ «Хмельницькгаз збут» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України.
З метою здійснення обліку всіх операцій щодо нарахувань за спожитий природний газ, оплат та інших операцій, на ім`я Відповідача відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_1 .
Всупереч норм та вимог діючого законодавства України, Відповідач, використовуючи природний газ для побутових потреб, в період з 01.12.2018р. по 30.04.2022р. здійснював оплати за постачання природного газу несвоєчасно та не в повному обсязі, у зв`язку з чим утворилась заборгованість у розмір 38 502,14 грн.
Частиною першою статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Пунктом 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно з Правил постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015р.№2496 (далі-Правила), договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633,634,641,642 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб - сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Таким чином встановлено, що між сторонами на підставі публічного договору склалися фактичні договірні відносини щодо послуг з приводу постачання природного газу.
В силу положень визначених Розділом III Правил постачання природного газу і додаткового не потребують підписання двостороннього договору.
За адресою споживання: АДРЕСА_2 здійснювалося фактичне споживання природного газу, про що свідчить, зокрема, фінансовий стан.
Якщо споживач не повернув постачальнику заяву- приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору (акцептування заяви- приєднання) є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов`язками - і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору таким постачальником відповідно до вимог цих Правил, що має підтверджуватися документально, за умови, що у споживача відсутній інший діючий постачальник.
Постачання природного газу побутовим споживачем здійснюється на підставі Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, який затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2500, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1386/27831) та оприлюднюється в установленому порядку.
Редакція Типового договору розміщена на офіційному сайті НКРЕКП, опублікована 08.01.2016р. на офіційному сайті Товариства та опубліковано в друкованому виданні газета «Подільські вісті» №№148-149 від 29.12.2015року.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (Відповідач) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від Відповідача виконання його обов`язку.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статтей 633,634,641 та 642 ЦК України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщені на офіційному веб-сайті регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Враховуючи те, що протягом тридцяти днів з дня опублікування Позивачем у засобі масової інформації договору Відповідач про свою відмову укласти договір постачання природного газу побутовим споживачам чи про свою незгоду із умовами опублікованого договору до ТОВ «ХМЕЛЬНИЦЬКГA3 ЗБУТ» у письмовому вигляді не направив, продовжив фактичне споживання природного газу, а відтак Відповідач вважається таким, що прийняв пропозицію ТОВ «ХМЕЛЬНИЦЬКГA3 ЗБУТ» щодо укладення договору постачання природного газу побутовим споживачам, положення якого затверджені постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2500.
Крім того, відсутні дані того, що Відповідач не користується послугами ТОВ «ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ ЗБУТ» з постачання природного газу до домоволодіння Відповідача або уклав договір постачання природного газу з іншим виконавцем послуг, теж відсутні, а тому Відповідач вважається таким, що прийняв оферту Позивача.
У разі незгоди споживача укладати договір з постачальником із спеціальними обов`язками та за відсутності укладеного в установленому порядку договору постачання природного газу з іншим постачальником споживач не має права споживати природний газ а газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт. Такої заяви від відповідача не надходило.
За таких обставин, Відповідач зобов`язаний сплачувати вартість послуг, пов`язаних із постачанням природного газу, які надає ТОВ «ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ ЗБУТ».
Відповідно до ст.ст.67-68 ЖК України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Побутовий споживач зобов`язаний забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договору (п. 22 Правил постачання).
Товариство свої зобов`язання щодо забезпечення відповідачів природним газом виконує належним чином, надало споживачам послуги, однак відповідачі своїх зобов`язань не виконують в повному обсязі.
Відповідно до ст.ст. 525-526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається.
Представник позивача направила до суду заяву про слухання справи у її відсутність, підтримання позову, проти постановлення заочного рішення суду не заперечує.
Відповідачі у судове засідання не з`явились, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином, про що свідчить поштове повідомлення, відзив не надали.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав: судом об`єктивно встановлено, що відповідач о/р № НОМЕР_1 є споживачем послуг з постачання природного газу, за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2015 р. №1588 та від 11.05.2017 р. №633, ТОВ «Хмельницькгаз збут» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України.
Частиною першою статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Пунктом 5 частини другої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно з Правил постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015р.№2496 (далі-Правила), договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633,634,641,642 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб - сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Між сторонами на підставі публічного договору склалися фактичні договірні відносини щодо послуг з приводу постачання природного газу.
В силу положень визначених Розділом III Правил постачання природного газу і додаткового не потребують підписання двостороннього договору.
За адресою споживання: АДРЕСА_2 здійснювалося фактичне споживання природного газу, про що свідчить, зокрема, фінансовий стан.
Заборгованість Відповідачів, за період з 01.12.2018р. по 30.04.2022р. за постачання природного газу склала 38 502,14 грн.
Постачання природного газу побутовим споживачем здійснюється на підставі Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, який затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2500, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1386/27831) та оприлюднюється в установленому порядку.
Редакція Типового договору розміщена на офіційному сайті НКРЕКП, опублікована 08.01.2016р. на офіційному сайті Товариства та опубліковано в друкованому виданні газета «Подільські вісті» №№148-149 від 29.12.2015року.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (Відповідач) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від Відповідача виконання його обов`язку.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статтей 633,634,641 та 642 ЦК України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщені на офіційному веб-сайті регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Якщо споживач не повернув постачальнику заяву-приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору є сплачений позивачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов`язками і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору таким постачальником відповідно до вимог цих правил, що має підтверджуватися документально.
У разі незгоди споживача укладати договір з постачальником із спеціальними обов`язками, за відсутності укладеного в установленому порядку договору постачання природного газу з іншим постачальником споживач не має права споживати природний газ із газорозподільної системи та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт. Такої заяви від відповідача не надходило.
Товариство свої зобов`язання щодо забезпечення відповідачів природним газом виконує належним чином, надало споживачу послуги, однак відповідачі своїх зобов`язань не виконують в повному обсязі.
Відповідно до ст.ст.67-68 ЖК України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Побутовий споживач зобов`язаний забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договору (п. 22 Правил постачання).
Відповідно до ст.ст. 525-526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Таким чином суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість в сумі 38502 грн 14 коп.
Судові витрати по справі становлять 3028 грн, які відповідно до ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут».
Керуючись ст.ст.525,526,610, 625 ЦК України, розділом ІХ Кодексу газорозподільних систем, ст.ст. 76,258,264,265, 280,281ЦПК України, ст.ст.1,7,9,12,13,19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постановою НКРЕКП№ 2496від 30.09.2015року «Про затвердження Правил постачання природного газу»,суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає в АДРЕСА_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , проживає в АДРЕСА_1 , солідарно, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» (р/р. НОМЕР_4 в АТ «Банк Альянс», МФО300119, ЄДРПОУ 39585960) заборгованість за спожитий природний газ в розмірі 38502 гривні 14 копійок та по 1514 гривень 00 копійок з кожного сплоченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі в 30 денний строк з дня виготовлення повного судового рішення апеляційної скарги .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 24 грудня 2024 року.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124077088 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Мазурок О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні