Справа № 724/1782/24
Провадження № 2/686/5802/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2024р. м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд в складі: головуючого судді Продана Б.Г., за участю секретаря судового засідання Боднар А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу №724/1782/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області
про усунення перешкод щодо участі батька у вихованні та вільному спілкуванні з дитиною,
ВСТАНОВИВ:
02 серпня 2024 року за підсудністю з Хотинського районного суду Чернівецької області до суду надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області про усунення перешкод щодо участі батька у вихованні та вільному спілкуванні з дитиною.
Позивач, звертаючись до суду, просить визначити наступні способи його участі у вихованні дітей: один раз на два тижні протягом 3-4 днів безперервно за місцем проживання батька, шляхом передачі йому дітей, за місцем проживання дитини, з можливістю систематичних побачень тата із сином наодинці під час сумісного відвідування парків, кіно, ігрових майданчиків та інших культурно-масових заходів, обов`язок повернення дітей за місцем проживання з матір`ю покласти на останню; протягом 1 (одного) місяця під час літніх канікул, та протягом 7 днів зимових канікул та по 3 дні осінніх та весняних канікул, щорічно для спільного відпочинку в тому числі закордоном; у святкові дні (Новий рік, Різдво Христове, Пасха, День Конституції України, День Незалежності України) терміном не менше трьох годин з правом забирати дітей за місцем проживання батька; необмежене спілкування з дитиною особисто засобами телефонного, поштового, електронного та іншого зв`язку, що не передбачають безпосередньо фізичного спілкування між батьком та дітьми. Зобов`язати відповідача не чинити йому перешкод у спілкуванні із неповнолітніми дітьми; за два дні до його зустрічі із дітьми, відповідно до графіку, надавати точну інформацію щодо: фактичного місця навчання, проживання, перебування дитини, а у разі настання будь-яких змін, повідомляти його про це особисто засобами телефонного зв`язку або за місцем його проживання, не пізніше наступного дня після настання таких змін; повідомляти батька про всі зміни які відбуваються з дітьми, щодо погіршення\покращення здоров`я; повідомляти батька про успіхи в навчанні та поведінки в школі\дитячому садочку; повідомляти батька про всі прийоми у лікарів планові\позапланові а також методи лікування та назви медичних процедур та ліків; узгоджувати з батьком відвідування у лікарів планові\позапланові а також методи лікування та назви медичних процедур та ліків та доцільність їх призначення; в разі неможливості передачі дітей батьку через хворобу, надавати дітей батьку для огляду та\для спільного відвідування лікарів.
Позов мотивує тим, що перебував із відповідачем у шлюбі, від якого у них є малолітні діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Діти проживають з матір`ю. Після розлучення між колишнім подружжям склались неприязні відносини, відповідач усіляко перешкоджає позивачу у спілкуванні з дітьми, у зв`язку із чим він змушений звернутись до суду.
06.08.2024 року по справі відкрито провадження, призначено підготовче засідання.
18.09.2024 року від третьої особи надійшов висновок щодо участі батька у вихованні дітей, який долучено до матеріалів справи.
18.09.2024 року від відповідача надійшла заява про часткове визнання позовних вимог з уточненням графіку спілкування із врахуванням графіку та побажань дітей, а саме: у телефонному режимі, з 8:00 до 20:00, з телефона батька на номер дітей (050 72 31 162), обгрунтовуючи це тим,що діти о 20:00 готуються до сну,о 21:00 лягають спати; один раз на два тижні з 19:00 в п,ятницю (старший син навчається в другу зміну, уроки до 18:00), з поверненням до 15:00 в неділю, з урахуванням бажання дітей та їх стану. Забираючи і повертаючи дітей за фактичним місцем проживання матері у АДРЕСА_1 ; по 3 дні, осінніх, зимових, весняних канікул та 1 місяць літніх канікул, з урахуванням бажання дітей та їх стану, з можливим поділом по 2 тижні (за домовленістю), де батько зобов`язується забирати і повертати дітей за фактичним місцем проживання матері за умов: дотримання режиму харчування, відпочинку, правил безпеки, установлених для дітей певного віку, задовільного стану здоров`я дитини, вчасного повернення дитини матері, при неможливості виконання графіку батько завчасно повідомляє матір, а матір батька, за наявності змін в стані дітей,чи непередбачуваних обставин,повідомляти про них матір в телефонному режимі.
18.09.2024 року справу призначено до слухання по суті.
В судове засідання позивач не з`явився, від представника позивача надійшла заява про слухання справи у їхній відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задоволити.
Представник відповідача в судове засідання подав заяву про слухання справи у його відсутності, позовні вимоги визнає частково, відповідно до клопотання відповідача від 18.09.2024 року.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, подав заяву про слухання справи у його відсутності, при вирішенні спору покладається на думку суду, просить врахувати інтереси дитини та поданий висновок.
Суд вважає за можливе провести слухання справи за даної явки учасників процесу на підставі зібраних доказів.
Вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_6 з 15.04.2015 року перебували у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано рішенням суду від 01.04.2021 року.
Від шлюбу у сторін є троє малолітніх дітей: син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копіями рішення суду про розірвання шлюбу та свідоцтв про народження. Після розірвання шлюбу, діти залишились проживати із матір`ю.
Батько бажає спілкуватись із дітьми, приймати участь у їх вихованні, однак вирішити це питання в позасудовому порядку з відповідачем не вдається.
Відповідно до ст. 7 СК України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї.
Відповідно до статті 52 Конституції України діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.
Відповідно до статті 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Відповідно до статті 153 Сімейного кодексу України батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою.
Відповідно до частини 2, 3 статті 157 Сімейного кодексу України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону дитинства» батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей.
Відповідно до частини 1,2,3 статті 15 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини. У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини.
Відповідно до частини 2 статті 16 Закону України «Про охорону дитинства» батьки, інші члени сім`ї та родичі, зокрема ті, які проживають у різних державах, не повинні перешкоджати одне одному реалізувати право дитини на контакт з ними, зобов`язані гарантувати повернення дитини до місця її постійного проживання після реалізації нею права на контакт, не допускати неправомірної зміни її місця проживання.
Відповідно до статті 159 Сімейного кодексу України якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.
В преамбулі Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року зазначено, що дитині для повного та гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння.
Згідно статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно до висновку №89/06-24 від 09.05.2024 року про способи участі ОСОБА_1 у вихованні малолітніх дітей, місце та час їх спілкування, Служба у справах дітей вважає за доцільне визначити способи участі батька у вихованні малолітніх дітей.
На підставі викладеного, оцінивши надані суду докази, заслухавши думку учасників процесу, із врахуванням інтересів дітей, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити частково та зобов`язати ОСОБА_2 не чинити перешкод ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні із дітьми та визначити такі способи участі батька у вихованні дітей, а саме: у телефонному режимі, з 8:00 до 20:00, з телефона батька на номер дітей (050 72 31 162); один раз на два тижні з 19:00 в п`ятницю з поверненням до 15:00 в неділю, з урахуванням бажання дітей та їх стану, забираючи і повертаючи дітей за фактичним місцем проживання матері у АДРЕСА_1 ; по 3 дні, осінніх, зимових, весняних канікул та 1 місяць літніх канікул, з урахуванням бажання дітей та їх стану, з можливим поділом по 2 тижні (за домовленістю), де батько зобов`язується забирати і повертати дітей за фактичним місцем проживання матері за умов: дотримання режиму харчування, відпочинку, правил безпеки, установлених для дітей певного віку, задовільного стану здоров`я дитини, вчасного повернення дитини матері, при неможливості виконання графіку батько завчасно повідомляє матір, а матір батька, за наявності змін в стані дітей,чи непередбачуваних обставин,повідомляти про них матір в телефонному режимі. Решту позову слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 141, 263, 265 ЦПК України, ст.ст.7, 141, 153, 159 СК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задоволити частково.
Зобов`язати ОСОБА_7 не чинитиперешкод ОСОБА_1 у вихованніта спілкуванніз дітьми: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визначити наступніспособи участі ОСОБА_1 увихованні таспілкуванні зз дітьми: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 :
-у телефонному режимі, з 8:00 до 20:00, з телефона батька на номер дітей ( НОМЕР_1 );
-один раз на два тижні з 19:00 в п`ятницю з поверненням до 15:00 в неділю, з урахуванням бажання дітей та їх стану, забираючи і повертаючи дітей за фактичним місцем проживання матері у АДРЕСА_1 ;
-по 3 дні, осінніх, зимових, весняних канікул та 1 місяць літніх канікул, з урахуванням бажання дітей та їх стану, з можливим поділом по 2 тижні (за домовленістю), де батько зобов`язується забирати і повертати дітей за фактичним місцем проживання матері за умов: дотримання режиму харчування, відпочинку, правил безпеки, установлених для дітей певного віку, задовільного стану здоров`я дитини, вчасного повернення дитини матері, при неможливості виконання графіку батько завчасно повідомляє матір, а матір батька, за наявності змін в стані дітей,чи непередбачуваних обставин,повідомляти про них матір в телефонному режимі. Решту позовних вимог залишити без задоволення.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення суду виготовлено 26.12.2024 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_2
Відповідач: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_1 .
Третя особа: Служба у справах дітей Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області, Чернівецька обл., Дністровський р-н., с. Недобоївці, вул. Головна 28а.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124077250 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Продан Б. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні