Справа № 509/7413/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2024 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі :
головуючого судді Гандзій Д.М.,
при секретарі Задеряка Г.М.
розглянувши в закритому судовому засіданні в залі суду в смт. Овідіополі, цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи : Овідіопольського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ :
20 грудня 2024 року, ОСОБА_1 звернулася до суду з вищеназваною заявою, в якій просила суд встановити факт смерті її матері громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Велика Лепетиха, Великолепетиського району Херсонської області, Україна, допустивши негайне виконання рішення, що необхідно їй для реєстрації факту смерті матері на тимчасово окупованій території України, оформлення своїх спадкових прав після смерті матері та врегулювання питання щодо припинення пенсійних виплат на померлу, з посиланням на ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» з підстав відсутності у неї документу, встановленої форми про смерть матері на території України, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 17.10.2024 р. виданого органом окупаційної влади «нижнесерогозским РОЗАГС управления ЗАГС Херсонской области» відповідно до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року (із змінами відповідно Наказу № 30 від 05 лютого 2024 року) - вся територія Великолепетиської селищної громади Каховського району Херсонської області з центром в с.-щі Велика Лепетиха віднесена до тимчасово окупованої території.
Заявниця в судове засідання не з`явилася, надіславши до суду письмову заяву, в якій підтримала свою заяву про встановлення факту смерті своєї матері на тимчасово окупованій території України та проханням про слухання справи без її участі (а.с. 18).
Представниця заінтересованої особи Овідіопольського ВДРАЦС в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, згідно відмітки про вручення ухвали суду та матеріалів справи, причини своєї неявки суду не повідомила, заяви про слухання справи за її відсутності суду не надала (а.с. 16).
Дослідивши письмові докази у справі, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідноз ч.1ст.317ЦПК України-заява провстановлення фактусмерті особина тимчасовоокупованій територіїУкраїни,визначеній ВерховноюРадою України,може бутиподана родичамипомерлого абоїхніми представникамидо судуза межамитакої територіїУкраїни. Справипро встановленняфакту народженняабо смертіособи натимчасово окупованійтериторії України,визначеній ВерховноюРадою України,розглядаються невідкладноз моментунадходження відповідноїзаяви досуду. Ухваленесудом рішенняу справахпро встановленняфакту народженняабо смертіособи натимчасово окупованійтериторії України,визначеній ВерховноюРадою України,підлягає негайномувиконанню. Рішенняу справахпро встановленняфакту народженняабо смертіособи натимчасово окупованійтериторії України,визначеній ВерховноюРадою України,може бутиоскаржено взагальному порядку,встановленому цимКодексом.Оскарження рішенняне зупиняєйого виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року (із змінами відповідно Наказу № 30 від 05 лютого 2024 року) вся територія Великолепетиської селищної громади Каховського району Херсонської області з центром в с.-щі Велика Лепетиха віднесена до тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч. 1,2ст. 4, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»на тимчасово окупованій території на строк дії цьогоЗаконупоширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті є недійсним і не створює правових наслідків.
У відповідності до пункту 5статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»,розпорядженням № 1275-р від 2 грудня 2015 р. Кабінет Міністрів Українизатвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, в додатках до якого передбачене м. Донецьк.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституціїта законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цьогоЗакон поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою.
За приписами п. 5 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану», затвердженихНаказом Мінюста від 18.10.2000 р. № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затвердженанаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006р. за № 1150/13024.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»визначено: «1. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно доКонституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. 2. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. 3. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків». Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюста від 18.10.2000р. № 52/5передбачено: «У зв`язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території».
Пунктом 2 частини 1статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»визначено, що державна реєстрація смерті фізичної особи проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.Законом України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» від 4 лютого 2016 року № 990-VIIIЦивільний процесуальний кодекс Українидоповнено ст. 257-1, згідно якої вбачається, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи».
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ підготовив та направив головам апеляційних судів областей, Апеляційного суду м. Києва інформаційний лист про окремі питання застосування вказаного закону, в якому зокрема йдеться про те, що Постанова ВРУ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 № 254-VIII не містить чіткого та вичерпного переліку назв населених пунктів Донецької та Луганської областей, які визнаються тимчасово окупованою територією України.
Оскільки норми статті 317 ЦПК України спрямовані на забезпечення прав осіб, які проживають на території, де органи ДРАЦС не здійснюють свою діяльність, тимчасово окупованою територією слід вважати населені пункти, визначені Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р.
Що стосується можливості при розгляді заяв прийняття судом до уваги документів, виданих органами та установами (лікарняними закладами), які знаходяться на окупованій території, ВССУ зазначив, що відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Поряд з цим, відповідно до практики ЄСПЛ, Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії - не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Це стосується реєстрації смертей, народжень, шлюбів.
ВССУ зазначив, що, враховуючи ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку при розгляді справ в порядку статті 317 ЦПК.
Суд встановив і це підтверджується матеріалам справи, що заявниця ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Велика Лепетиха, Великолепетиського району Херсонської області та її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 09.12.1978 р. (а.с. 11).
З довідки № 5125-7001898263 від 02.10.2023 р. вбачається, що заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 взята на облік як внутрішньо переміщена особа з смт. Велика Лепетиха, Великолепетиського району Херсонської області і на даний час проживає за адресою : АДРЕСА_1 (а.с. 12).
Заявниця вказує, що телефонном дізналася про смерть своєї матері від сусідів, а також, нею було отримано на підтвердження смерті свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 17.10.2024 р. виданого органом окупаційної влади «нижнесерогозским РОЗАГС управления ЗАГС Херсонской области» (а.с. 10).
Вказаний документ не може вважатися офіційним на території України, оскільки територія є окупованою рашистами, а отримати офіційний документ про смерть матері в Україні у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ (лікарське свідоцтво про смерть), що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення вказаного факту потрібно заявниці для реєстрації факту смерті на тимчасово окупованій території України, оформлення своїх спадкових прав після смерті матері та врегулювання питання щодо припинення пенсійних виплат на померлу.
Після початку агресії рашистської педерації проти України смт. Велика Лепетиха, Великолепетиського району Херсонської області тимчасово опинилося під рашистською окупацією, а заявниця залишила Херсонську область, переїхавши на «материкову» частину України, набувши статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) з реєстрацією за адресою : АДРЕСА_1 (а.с. 12).
Таким чином, суд з?ясував, що матір заявниці ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Дмитрівка, Великолепетиського району Херсонської області, є громадянкою України згідно даних паспорту серії НОМЕР_3 виданого Великолепетиським РВ УМВС України в Херсонській області 09.09.1997 р. та померла на території України, яка тимчасово опинилася під окупацією рашистських військ (а.с. 6-10).
Згідно п. 7 ч.1 ст. 1-1 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» під тимчасово окупованою рашистською педерацією території України розуміється частини території України, в межах яких збройні формування рашистської педерації та її окупаційна адміністрація незаконно встановили та здійснюють фактичний терористичний контроль з метою встановлення своєї окупаційної адміністрації.
Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку не передбаченому законодавством України, а тому будь які документи видані ними не створюють правових наслідків.
Таким чином, недійсність виданих установами рашистської педерації документів в тому числі і свідоцтва про смерть батька встановлена вказаним Законом України, так як органи, які їх видали створені у порядку, який не передбачений діючим законодавством України.
З метою отримання дійсного свідоцтва про смерть батька, заявник звернувся до Овідіопольського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), де йому було відмовлено у видачі свідоцтва про смерть батька з вищевказаних обставин і рекомендацією звернення до суду для встановлення факту смерті батька на тимчасово окупованій території України, що потрібно заявнику для реалізації своїх спадкових прав, як спадкоємця свого батька, який був громадянином України та помер на тимчасово окупованій території України.
З наведених підстав суд приходить до висновку, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 315-319 ЦПК України,Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,суд,
ВИРІШИВ :
1. Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи : Овідіопольського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України задовольнити.
2. Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Дмитрівка, Великолепетиського району Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в смт. Велика Лепетиха, Великолепетиського району Херсонської області, Україна ;
3. Допустити негайне виконання даного рішення суду.
Рішення можебути оскарженев апеляційномупорядку черезсуд першоїінстанції шляхомподачі апеляційноїскарги в30денний строкз дняпроголошення рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст судового рішення виготовлено та підписано 26.12.2024 р.
Суддя Гандзій Д.М.
Суд | Овідіопольський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124078923 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Овідіопольський районний суд Одеської області
Гандзій Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні