Справа №: 941/1485/24
провадження №: 2/398/3398/24
УХВАЛА
Іменем України
"23" грудня 2024 р. м. Олександрія
Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Шинкаренко І.П., розглянувши позовну заяву Релігійної громади Свято-Покровської парафії Олександрійської єпархії Української Православної церкви с. Чечеліївки в інтересах якої діє ОСОБА_1 до Релігійної організації «Релігійна громада Покрови Пресвятої Богородиці Православної Церкви України с. Чечеліївки», треті особи, які не заявляють самостійних вимог: державний реєстратор центру надання адміністративних послуг Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області Солошенко Анна Анатоліївна, Управління Олександрійської Єпархії Української Православної Церкви в інтересах релігійної громади Свято-Покровської парафії Олександрійської єпархії Української Православної Церкви с. Чечеліївка, про скасування рішення про державну реєстрації прав на нерухоме майно,
ВСТАНОВИВ
Деркач В.В., яка діє в інтересах Релігійної громади Свято-Покровської парафії Олександрійської єпархії Української Православної церкви с. Чечеліївки, звернулася до суду з позовною заявою до Релігійної організації «Релігійна громада Покрови Пресвятої Богородиці Православної Церкви України с. Чечеліївки», треті особи, які не заявляють самостійних вимог: державний реєстратор центру надання адміністративних послуг Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області Солошенко Анна Анатоліївна, Управління Олександрійської Єпархії Української Православної Церкви в інтересах релігійної громади Свято-Покровської парафії Олександрійської єпархії Української Православної Церкви с. Чечеліївка, про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрації прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 54794960 від 27.10.2020 року, прийняте державним реєстратором Долинської РДА Кіровоградської області, а також скасування запису у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису 38862622 від 22.10.2020 року про право власності Релігійної організації «Релігійна громада Покрови Пресвятої Богородиці Православної Церкви України с. Чечеліївки», код ЄДРПОУ 43497734.
Дослідивши позовну заяву та додані документи, суддя дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі з наступних підстав.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття "суд, встановлений законом" включає в себе у тому числі таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різні види судочинства, якими є цивільне, кримінальне, господарське та адміністративне.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Тобто, вирішуючи питання про цивільну юрисдикцію загальних судів, необхідно, передусім, з`ясувати, чи не підлягає справа розгляду за правилами іншого судочинства.
Відповідно до пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд повинен виходити з того, що згідно зі статтею 124 Конституції України юрисдикція загальних судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а за частиною першою і другою статті 15 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) або Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12) віднесено до компетенції адміністративних чи господарських судів.
Таким чином, для визначення юрисдикції суду щодо розгляду конкретної справи має значення, зокрема, суб`єктний склад спірних відносин.
Відповідно до ст. 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивачі відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
В порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні, земельні, трудові, сімейні, житлові та інших права, які, на думку позивача, є порушеними, оспореними чи невизнаними.
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Відповідно до частин першої, другоїстатті 4 ГПК Україниправо на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04 вересня 2018 року у справі № 823/2042/16 зазначила, що спори про цивільне правоміж особами, які вимагають скасування державної реєстрації, йособами, за якими зареєстровано право чи обтяження мають розглядатися судами господарської або цивільної юрисдикції залежно від суб`єктного складу сторін спору.
Враховуючи вищенаведені обставини, предмет, підстави позову, а також суб`єктний склад сторін суддя дійшов висновку, що позовні вимоги Релігійної громади Свято-Покровської парафії Олександрійської єпархії Української Православної церкви с. Чечеліївки, в інтересах якої діє ОСОБА_1 до Релігійної організації «Релігійна громада Покрови Пресвятої Богородиці Православної Церкви України с. Чечеліївки» мають вирішуватися за правилами господарського судочинства.
Як вказує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), у пункті 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція) закріплене "право на суд" разом із правом на доступ до суду, тобто правом звертатися до суду з цивільними скаргами, що складають єдине ціле (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі "Ґолдер проти Сполученого Королівства" ("Golder v. the United Kingdom") від 21.02.1975, заява №4451/70, § 36). Проте такі права не є абсолютними та можуть бути обмежені, але лише таким способом і до такої міри, що не порушує сутність цих прав (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі "Станєв проти Болгарії" ("Stanev v. Bulgaria") від 17.01.2012, заява №36760/06, § 230).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 175,186,260,261,353 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ
Відмовити у відкритті провадження за позовною заявою Релігійної громади Свято-Покровської парафії Олександрійської єпархії Української Православної церкви с. Чечеліївки в інтересах якої діє ОСОБА_1 до Релігійної організації «Релігійна громада Покрови Пресвятої Богородиці Православної Церкви України с. Чечеліївки», треті особи, які не заявляють самостійних вимог: державний реєстратор центру надання адміністративних послуг Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області Солошенко Анна Анатоліївна, Управління Олександрійської Єпархії Української Православної Церкви в інтересах релігійної громади Свято-Покровської парафії Олександрійської єпархії Української Православної Церкви с. Чечеліївка, про скасування рішення про державну реєстрації прав на нерухоме майно.
Копію позовної заяви залишити в суді.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду в п`ятнадцятиденний строк з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу було подано протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.П.Шинкаренко
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124088972 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Шинкаренко І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні