Справа № 345/3946/24
Провадження № 22-ц/4808/1568/24
Головуючий у 1 інстанції Кардаш О. І.
Суддя-доповідач Бойчук
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2024 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський апеляційний суд в складі:
судді-доповідача Бойчука І.В.,
суддів: Пнівчук О.В., Томин О.О.,
секретаря Петріва Д.Б.,
з участю сторін та їх представників,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Еліт-Хол» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Калуського міськрайонного суду від 24 вересня 2024 року під головуванням судді Кардаш О.І. у м. Калуш,
в с т а н о в и в:
В липні 2024 року ОСББ «Еліт-Хол» звернулося з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по оплаті послуг на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в лютому 2020 року власниками квартир і нежитлових приміщень будинку АДРЕСА_1 на загальних зборах прийняте рішення про створення і проведення державної реєстрації об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. 01.02.2021 року на підставі акту приймання-передачі будинок АДРЕСА_1 переданий на баланс і в управління ОСББ "Еліт-Хол", після чого ОСББ "Еліт-Хол" здійснює управління багатоквартирним будинком і прибудинковою територію. Оскільки ОСОБА_2 , яка є власником квартири АДРЕСА_2 та споживачем житлово-комунальних послуг з особовим рахунком № НОМЕР_1 , не здійснює своєчасно і в повному обсязі оплату внесків за утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, тому станом на день подання позову у неї утворилась заборгованість в сумі 11 740,03 грн.
Просить стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСББ «Еліт-Хол» 11 740,03 грн заборгованості зі сплати внесків за утримання і прибудинкової території.
Рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 24 вересня 2024 року задоволено позов ОСББ «Еліт-Хол».
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Еліт-Хол» заборгованість по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території в сумі 11 740,03 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Еліт-Хол» судові витрати зі сплати судового збору 2 422,40 грн, а також витрати на правову допомогу в розмірі 3 000 грн.
У апеляційній скарзі ОСОБА_1 посилається на незаконність та необґрунтованість рішення суду.
Апелянтка не погоджується з мотивами суду першої інстанції.
Зазначає, що згідно п. 1 розділу 1 статуту ОСББ «Еліт-Хол», таке об`єднання створено співвласниками квартир багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Згідно Інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Міністерства Юстиції України, засновниками ОСББ «Еліт-Холл» є співвласники квартир будинку АДРЕСА_1 .
Співвласниками багатоквартирних будинків АДРЕСА_3 та АДРЕСА_1 21 квітня 2023 року було зареєстровано ОСББ «Драгоманова». При цьому, жодних рішень співвласниками ОСББ «Драгоманова» щодо встановлення будь-яких тарифів не приймалось.
В подальшому рішеннями загальних зборів ОСББ «Драгоманова» та ОСББ «Еліт-Хол» 25.07.2023 було затверджено передавальний акт, за яким ОСББ «Драгоманова» було приєднано до ОСББ «Еліт-Хол».
В державному реєстрі відомостей про те, що до ОСББ «Еліт-Хол» приєднано два багатоквартирні будинки АДРЕСА_3 та 6Б немає. При цьому, з 21.04.2023 по 25.07.2023 багатоквартирні будинки АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 відносились до ОСББ «Драгоманова», а тому саме збори ОСББ «Драгоманова» правомочні приймати та затверджувати кошториси на утримання будинку.
Апелянтка вважає, що саме перед ОСББ «Драгоманова» вона як співвласник багатоквартирного будинку може нести відповідальність.
Судом першої інстанції не надано належної оцінки аргументам які вона наводила у своєму відзиві, а тому судом першої інстанції не надано належної правової оцінки встановленим обставинам у цій справі, що призвело до прийняття незаконного рішення.
Висновки суду про те, що нібито багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 був переданий на баланс ОСББ «Еліт-Хол» не ґрунтуються на нормах матеріального права. Статут такого ОСББ не містить відомостей про те, що в склад засновників ОСББ «Еліт-Хол» включено власників будинку 6-А.
Виключно загальними зборами ОСББ приймаються рішення щодо визначення переліку та розміру витрат на утримання багатоквартирного будинку, в тому числі щодо затвердження кошторису.
Оскільки, ніякого кошторису загальними зборами ОСББ «Драгоманова» не затверджувалось, тому вимоги позивача щодо стягнення з неї заборгованості за період до припинення ОСББ «Драгоманова» до вересня 2023 року є безпідставними.
Будь-якихколективних договорівспіввласникибагатоквартирного будинку з ОСББ «Еліт-Хол» неукладали.Від свогоімені індивідуальнихдоговорів зОСББ «ЕлітХол»вона також не укладала. Таким чином, наведені позивачем аргументи про нібито наявність у неї перед ОСББ «Еліт-Хол» заборгованості не ґрунтуються на нормах матеріального права та не підтверджені наявними та допустимими доказами, а тому оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню.
Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник ОСББ «Еліт-Хол» подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що рішення суду є законним, ухваленим на основі повно, всебічно і об`єктивно досліджених доказів.
Будинки АДРЕСА_5 є новобудовами, тобто новоствореними об`єктами нерухомого майна. Їх будівництво та відповідно введення в експлуатацію здійснювались почергово, чим і обумовлене присвоєння різної нумерації.
В 2019 році закінчено будівництво і введено в експлуатацію будинок АДРЕСА_6 .
Після закінчення будівництва і введення в експлуатацію будинку АДРЕСА_1 , його співвласниками прийняте рішення про створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, що і було зроблено 26.02.2020 зареєстроване ОСББ «Еліт-Хол» для здійснення обслуговування і утримання будинку і прибудинкової території.
Чинними законодавством чітко не врегульоване питання щодо порядку приєднання багатоквартирного будинку до вже існуючого ОСББ.
Співвласники багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 04.11.2020 звернулись до ОСББ «Еліт-Хол» з проханням про розгляд питання щодо приєднання будинку до такого ОСББ.
Загальні збори співвласників будинків АДРЕСА_1 і АДРЕСА_1 були проведені 03.01.2021року.
До порядку денного зборів входило також питання виборів членів правління і ревізійної комісії ОСББ «Еліт-Хол» (питання №3), затвердження кошторису та розмірів внесків по утриманню багатоквартирних будинків (питання №4), обрання складу комісії для передачі будинку АДРЕСА_3 і технічної документації від забудовника на баланс ОСББ (питання №8).
На загальних зборах співвласників ОСОБА_1 була присутня, брала участь у розгляді питань порядку денного, які вона підтримала, що підтверджується списком учасників зборів з відміткою про результат голосування і власноручним підписом учасника.
Відповідно до акту від 01.02.2021 відбулось передання будинку АДРЕСА_3 і технічної документації на нього від забудовника на баланс і в управління ОСББ «Еліт-Хол». Відповідач входила до складу комісії при прийманні-передачі багатоквартирного будинку, акт містить її підпис.
Відповідачка достеменно знала про перебування з 01.02.2021 на балансі і утриманні ОСББ «Еліт-Хол» будинку АДРЕСА_3 , так як безпосередньо брала участь у процесі його передання від забудовника, а також була присутня на загальних зборах учасників.
Цим же підтверджується згода і обізнаність відповідачки про розмір внесків за утримання будинку і прибудинкової території.
Не відповідають дійсності доводи апелянтки щодо неможливості створення ОСББ у більше, як одному багатоквартирному будинку і що будинок АДРЕСА_3 не перебував на балансі позивача.
Також відповідачка покликається на те, що з 21.04.2023 по 25.07.2023 існувало ОСББ «Драгоманова», яке не приймало ніяких рішень щодо управління будинком, його утриманням та встановленням розміру плати за такі послуги.
Таке об`єднання дійсно існувало, але ним не було прийнято від ОСББ «Еліт-Хол» на баланс і в управління багатоквартирний будинок, жодної діяльності ОСББ «Драгоманова» не здійснювало.
ОСОБА_1 не надала будь-яких доказів про ненадання послуг з боку ОСББ «Еліт-Хол» та відповідно про їх неотримання та не проживання її у житловому приміщенні.
Доводи апелянтки зводяться лише до того, що на її думку ОСББ «Еліт-Хол» не мало права здійснювати обслуговування будинку та отримувати у співвласників відповідну плату.
Вважає, що належними письмовими доказами підтверджена її обізнаність і висловлення згоди про приєднання будинку АДРЕСА_3 до ОСББ «Еліт-Хол» та її безпосередня участь у оформленні приєднання, участь у загальних зборах співвласників та голосуванні при розгляді питання щодо встановлення тарифів, відсутні докази її незгоди із цими обставинами.
Не використання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Самими співвласниками, у тому числі і відповідачкою, обрана модель договірних відносин із постачальниками комунальних послуг шляхом укладання індивідуальних договорів.
Зміст апеляційної скарги не доводить порушення чи неправильне застосування судом норм матеріального права, помилкового визначення природи правовідносин між сторонами, хибної оцінки доказам у справі, що давало б підставу для скасування рішення суду.
Просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
ОСОБА_1 та її представник адвокат Білан М.І., апеляційну скаргу підтримав з мотивів наведених у ній.
Представники ОСББ «Еліт-Хол» адвокати Долинка О.А. та ОСОБА_3 вимоги апеляційної скарги заперечили, покликаючись на обґрунтованість висновків суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін та їх представників, перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, ураховуючи таке.
Встановлено, що 26 лютого 2020 року на підставі рішення власників квартир і нежитлових приміщень будинку АДРЕСА_1 , створене і проведена державна реєстрація Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Еліт-Хол» (т. 1 а.с.11-12).
Після завершення будівництва будинку АДРЕСА_3 , його співвласники 04 листопада 2020року звернулись до ОСББ «Еліт-Хол» з проханням розглянути питання щодо приєднання будинку до ОСББ (т. 1 а.с.16).
На загальних зборах учасників ОСББ «Еліт-Хол», оформлених протоколом від 03.01.2021, вирішено питання обрання членів комісії для проведення передання багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 та технічної документації на нього з балансу забудовника на баланс ОСББ «Еліт-Хол» (т. 1 а.с.17-18).
ОСОБА_4 з боку забудовника та ОСОБА_5 як голова комісії і голова ОСББ «Еліт-Хол» та члени комісії ОСОБА_6 , ОСОБА_1 і ОСОБА_7 01 лютого 2021 року підписали акт, відповідно до якого комісія провела обстеження активів багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 , будинок переданий на баланс та в управління ОСББ «Еліт-Хол», а також передані технічний паспорт на будинок, плани поверхів, схеми інженерного обладнання, копія сертифікату серія ІФ №122200819437, виданого відділом державного архітектурно-будівельного контролю Калуської міської ради (т. 1 а.с.14-15).
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_7 . Як власнику житлового приміщення і споживачу комунальних послуг їй присвоєний особовий рахунок№ НОМЕР_1 (т. 1 а.с.13).
Відповідно до положень частини четвертої статті 319 ЦК України власність зобов`язує.
Згідно зі статтею 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положення статті 322 ЦК України встановлюють презумпцію обов`язку власника нести усі витрати, пов`язані з утриманням належного йому майна, у тому числі з оплати комунальних та інших наданих йому послуг, поза залежністю від того, чи користується він ними безпосередньо чи ні. До таких витрат належать витрати, пов`язані зі зберіганням майна, його ремонтом, забезпеченням збереження його властивостей тощо. Такий обов`язок власника є похідним від належних йому, як абсолютному володарю, правочинів володіння, користування та розпорядження майном. Невиконання власником свого обов`язку по утриманню своєї власності може створювати небезпеку для третіх осіб.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
За змістом абз.4 ч.1 ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Статтею 7 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласники зобов`язані додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Частина 1 статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачає, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів та прийняття відповідних рішень здійснюються згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань.
Згідно з пунктом 7 статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», що до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.
Статтею 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» закріплений обов`язок співвласника виконувати рішення зборів співвласників і своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч.2, 3 ст.12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між власниками пропорційно до їх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Не використання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Згідно зі ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг віднесено: 1) утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо-будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; 2) купівлю електричної енергії для забезпечення спільного майна багатоквартирного будинку; 3) поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Задовольняючи позов ОСББ «Еліт-Хол», суд в оскаржуваному рішенні зазначив, що відповідачкою не надано належних і допустимих доказів, які стверджують про невиконання позивачем обов`язків з утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території чи їх недоотримання відповідачкою.
Відповідно до наявного у справі розрахунку заборгованості відповідачка не в повному обсязі виконувала зобов`язання зі сплати внесків. Оскільки на момент здійснення оплат у відповідачки вже існувала заборгованість зі сплати внесків, то вони були зараховані на погашення наявного боргу, а тому, починаючи з 01.11.2022року по 01.06.2024року, її заборгованість становить 11740,03грн.
З такими висновками суду погоджується колегія суддів апеляційного суду.
Доводи апелянтки, що саме перед ОСББ «Драгоманова» вона як співвласник багатоквартирного будинку має нести відповідальність є необґрунтованими.
У матеріалах справи відсутні докази, що ОСББ «Драгоманова» здійснювалосьуправління багатоквартирнимбудинком,атакожвідсутні дані,що ОСББ«Драгоманова» здійснювало будь-яку діяльність з надання послуг жителям будинку АДРЕСА_3 .
Доводи апелянта про те, що багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 не був переданий на баланс ОСББ «Еліт-Хол» спростовуються актом від 01.02.2021, відповідно до якогобудинок АДРЕСА_1 , у якому знаходиться квартира відповідачки, передано на баланс ОСББ «Еліт-Хол».
Доводи апелянтки про безпідставність вимог позивача щодо стягнення з неї заборгованості є необґрунтованими, оскільки позивач уклав з обслуговуючими юридичними особами відповідні договори по наданню послуг на утримання будинків, які входять до складу ОСББ, та прибудинкової території і такі послуги відповідно надавалися.
Згідно акту звірки взаєморозрахунків з надання послуг між сторонами (т. 1 а.с. 20) убачається, що відповідачка з 01.02.2021 по 01.11.2021 оплачувала на рахунки ОСББ «Еліт-Хол» кошти за надані послуги, а з 01.11.2021 припинила оплату, тому у неї на кінець червня 2024 року виникла заборгованість у сумі 11740,03 грн.
Представник позивача в суді ствердив, що інші жителі будинку АДРЕСА_3 сплачують кошти за надані послуги на рахунок ОСББ з 01.02.2021 року по даний час і такі послуги будь-якими іншими ОСББ, зокрема ОСББ «Драгоманова», ніколи не надавалися.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання, згідно ч.4 ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до пункту 2 розділу І статуту ОСББ «Еліт-Хол» діє відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», чинного законодавства та статуту.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ статуту ОСББ «Еліт-Хол» метою його створення є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством і цим статутом.
Згідно із пунктом 2 розділу V статуту співвласники зобов`язані своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Протоколом загальних зборів учасників ОСББ«Еліт-Хол» від 03.01.2021для співвласників квартир будинку АДРЕСА_8 був встановлений розмір внесків за утримання будинку і прибудинкової території в розмірі 4,00грн за 1кв.м. загальної площі житлового приміщення, належного співвласнику. Такий тариф діяв впродовж 2022року.
Протоколом загальних зборів учасників ОСББ«Еліт-Хол» від 03.01.2023для співвласників квартир будинку АДРЕСА_8 встановлено розмір внесків за утримання будинку і прибудинкової території встановлений з розрахунку 3,40грн за 1кв.м. (т. 1 а.с.17-18).
Протоколом від 18.02.2024року чергового засідання членів правління ОСББ«Еліт-Хол» здійснений перерахунок розміру внесків за утримання будинку і прибудинкової території і за січень 2024 року встановлений у розмірі 5,44грн за 1кв.м. загальної площі житлового приміщення, за лютий 2024року 5,20грн за 1кв.м. загальної площі житлового приміщення (т. 1 а.с.21-23).
У березні, квітні і травні 2024 року розмір внеску за утримання будинку і прибудинкової території встановлений з розрахунку 6,00грн за 1кв.м. загальної площі житлового приміщення, тобто відповідно до протоколу загальних зборів учасників ОСББ«Еліт-Хол» від 03.01.2024.
Протоколом загальних зборів учасників ОСББ«Еліт-Хол» від 14.04.2024 для співвласників квартир з 01.06.2024року розмір внесків за утримання будинку і прибудинкової території встановлений з розрахунку 4,86грн за 1кв.м. загальної площі житлового приміщення.
Відповідно до розрахунку заборгованості вбачається, що ОСОБА_1 зобов`язання зі сплати внесків в повному обсязі не виконувала. На момент здійснення оплат у неї вже існувала заборгованість зі сплати внесків, яка була зарахована на погашення наявного боргу, а тому починаючи з 01.11.2022 до кінця червня 2024 її заборгованість становила 11740,03грн.
Необґрунтовані також доводи апелянтки, що наведені позивачем аргументи про наявність у неї перед ОСББ «Еліт-Хол» заборгованості не ґрунтуються на нормах матеріального права, оскільки жодних договорів з ОСББ «Еліт-Хол» не було укладено і статут ОСББ зі змінами затверджено пізніше від передачі будинку на баланс позивача.
Правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року.
Відповідно до статті 13 цього Законом України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Частиною першою статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Аналіз зазначених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а тому факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Встановлені обставини у справі вказують на те, що ОСОБА_1 знала про перебування на балансі і утриманні ОСББ «Еліт-Хол» будинку АДРЕСА_3 , оскільки брала безпосередню участь у процесі його передання, а також була присутня на загальних зборах учасників, якими було встановлено та визначено розмір внесків за утримання будинку і прибудинкової території. Вищевказане вказує на згоду відповідачкиі їїобізнаність зрозмірами внесківза утриманнябудинку іприбудинкової території. Незалежно від дати затвердження змін до статуту ОСББ «Еліт-Хол», послуги на утримання будинку АДРЕСА_1 надавалися з часу прийняття будинку на баланс цього об`єднання, що встановлено судами першої і апеляційної інстанцій, тому співвласниками мають бути оплачені відповідно до встановлених тарифів.
Інші доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не спростовують висновки суду першої інстанції, та не містять підстав для скасування або зміни судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду дійшла переконання, що оскаржуване рішення судом першої інстанції постановлене з додержанням вимог матеріального і процесуального права, тому його слід залишити в силі. Доводи апеляційної скарги не спростовують його законності і обґрунтованості. Підстав для його скасування з мотивів, наведених у скарзі, не встановлено.
Порядок розподілу та відшкодування судових витрат регламентується статтею 141 ЦПК України.
Частиною першою зазначеної статті встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведене, судові витрати, понесені у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції, покладаються на апелянта.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.
Керуючись ст. 374, 375, 381-384, 389, 390 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Калуськогоміськрайонного судувід 24вересня 2024року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття і у випадках, передбачених п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України, може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 26 грудня 2024 року.
Суддя-доповідач: І.В. Бойчук
Судді: О.В. Пнівчук О.О. Томин
Суд | Івано-Франківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124089316 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Івано-Франківський апеляційний суд
Бойчук І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні