Справа № 476/938/24
Провадження № 2/476/268/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.12.2024 року с.м.т. Єланець
Єланецький районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Чернякової Н.В.
за участю секретаря Слободніченко В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини
В С Т А Н О В И В :
22.10.2024 року представник позивача, адвокат Мірошніченко А.О., звернувся в суд з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 6,6 га в межах території Єланецької селищної ради Вознесенського (Єланецького) району Миколаївської області. Своєчасно, у встановлений ч.1ст.1270 ЦК України,строк позивач спадщину не прийняв, з об`єктивних причин, а тому просив визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, до суду надали заяву про слухання справи в їх відсутність, позовні вимоги підтримали повністю.
Представник відповідача Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області в судове засідання не з`явилася, до суду надала заяву про слухання справи в її відсутність, позовні вимоги визнала повністю.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи звикладеного,суд вбачаєза можливерозглянути справупо сутіза відсутностіналежним чиномповідомлених прочас тамісце розглядусправи сторінта їхпредставників.
Дослідивши письмові матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, суд приходить до слідуючого висновку.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦК України).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (ст. 1223 ЦК України).
Частиною 1ст. 1269 ЦК Українипередбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини згідно із ч. 1ст.1270ЦК України встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належну йому земельну ділянку площею 6,6 га надану для ведення селянського (фермерського) господарства в межах Єланецької селищної ради Єланецького району Миколаївської області.
За життя ОСОБА_2 01.02.2007 року склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Волошиним В.В., відповідно до якого належну йому земельну ділянку площею 6,6 га, що знаходиться в межах Єланецької селищної ради Миколаївської області, яка належить йому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-МК № 016057, виданого 05.04.1996 року заповів - позивачу ОСОБА_1 . Заповіт зареєстровано в реєстрі за № 34.
З матеріалів справи вбачається, що у Спадковому реєстрі відсутні відомості про заведену спадкову справу після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судом встановлено, що позивач являється спадкоємцем за заповітом ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач своєчасно, у встановлений ч.1ст.1270 ЦК України,строк спадщину не прийняв, оскільки про існування заповіту позивачу було невідомо, він не мав ні копії, ні оригіналу вищевказаного заповіту. А тому, нині захист його спадкових прав можливий лише в судовому порядку шляхом визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Так, за змістом ч. 3ст. 1272 ЦК Україниповажними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Відповідно допостанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
А як указав Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Судом встановлено, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини по поважній причині. Наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини є об`єктивними причинами поважності пропуску строку для прийняття спадщини.
Також суд звертає увагу, що право позивача на прийняття спадщини ніким не оспорюється, інших спадкоємців, які б бажали реалізувати свої спадкові права щодо майна спадкодавця відсутні, а тому відмова у позові фактично порушила б законне право позивача на отримання спадкового майна.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленомуст. 1269 ЦК, та набути право на спадщину відповідно до ч. 5 ст.1268, статей1296 - 1299 ЦК.
Тому, з огляду на поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, неможливість позивача в інший спосіб захистити своє невизнане право, вимога позивача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 12, 81, 263, 264, 265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 доЄланецької селищноїради Вознесенськогорайону Миколаївськоїобласті провизначення додатковогостроку дляподачі заявипро прийняттяспадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в три місяці, який рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Єланецький районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення суду буде виготовлено 26.12.2024 року.
Суддя Н.В. Чернякова
Суд | Єланецький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124090323 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Єланецький районний суд Миколаївської області
Чернякова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні