Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.11.2024 Справа №607/14194/24 Провадження №2-о/607/477/2024
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі: головуючого судді Дзюбича В.Л., за участі секретаря судового засідання Кочмар С.М., заявника ОСОБА_1 , представника заявника адвоката Дворніцької Х.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Дворніцька Христина Михайлівна, заінтересовані особи Тернопільська міська рада, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Осташівська сільська рада, Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, про встановлення факту проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
УСТАНОВИВ :
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, яку в подальшому уточнила, в порядку окремого провадження про встановлення фактуспільного проживання однією сім`єю її разом із спадкодавцем ОСОБА_7 , з 2015 року до часу відкриття спадщини, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування поданої заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся заявниці ОСОБА_7 , якою було складено заповіт на усе належне їй майно, яке вона заповіла своїй доньці ОСОБА_2 (матері заявниці). Однак, остання пропустила шестимісячний термін на прийняття спадщини, а тому вважається такою, що не прийняла її. Баба заявниці, ОСОБА_7 починаючи з 2015 року, до 2018 року проживала, але не була зареєстрованою разом із заявницею однією сім`єю за адресою АДРЕСА_1 , а з 2018 року до дня її смерті, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала, але не була зареєстрованою разом із заявницею однією сім`єю за адресою АДРЕСА_2 , що в свою чергу дає їй право на спадкування, як спадкоємиці четвертої черги, так як спадкоємець за заповітом мати заявниці, у встановлений законом строк спадщину не прийняла, а інші спадкоємці відсутні.
Проте, вона не може реалізувати своє право на спадщину за законом, у зв`язку із реєстрацією місця проживання із спадкодавцем за різними адресами. У зв`язку із цим, з метою оформлення спадкових справ у неї виникла необхідність у встановленні факту постійного проживання з ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
28.06.2024 ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено справу до розгляду.
Заявник та її представник в судовому засіданні заяву підтримали, просили її задовольнити в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Тернопільської міської ради будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, подавши попередньо суду заяву про розгляд справи у її відсутності, щодо задоволення заяви не заперечила.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, подавши попередньо суду заяву про розгляд справи у його відсутності, щодо задоволення заяви не заперечив.
Заінтересована особа ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, подавши попередньо суду заяву про розгляд справи у його відсутності, щодо задоволення заяви не заперечив.
Представник заінтересованої особи Озернянської сільської ради в судове засідання не з`явився, подавши попередньо суду заяву про розгляд справи у відсутності представника, щодо задоволення заяви не заперечив.
Заінтересовані особи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 будучи належним чином повідомленими про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилися.
Вивчивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся заявниці ОСОБА_7 , що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 виданим 29.09.2021 Тернопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).
За життя ОСОБА_7 склала заповіт від 01 лютого 2008 року, який було посвідчено секретарем Осташівської сільської ради Масною Г.А. зареєстрований у реєстрі за №23, згідно якого належний їй на праві приватної власності житловий будинок з надвірними будівлями що знаходиться в селі Осташівці Зборівського району Тернопільської області, а також все інше майно яке належатиме їй на день смерті і на яке за законом матиме право, заповіла своїй дочці ОСОБА_2 .
У справах Тернопільської районної державної нотаріальної контори знаходиться спадкова справа за №18/2024 року, після смерті ОСОБА_7 .
Як вбачається із матеріалів спадкової справи за №18/2024 року, наданої на запит суду, спадкова справа після смерті ОСОБА_7 заведена за заявою ОСОБА_1 від імені ОСОБА_2 про прийняття спадщини за заповітом від 08.03.2024 за №56.
Проте, у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на 1/3 частку квартири АДРЕСА_3 на ім`я ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовлено.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 являється донькою ОСОБА_2 , та відповідно онукою спадкодавця ОСОБА_7 , що стверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Згідно довідки №100 виданої 12.06.2024 Озерянською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, на час смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) ОСОБА_7 була зареєстрована, але не проживала з 2015 року в селі Осташівці Тернопільського району Тернопільської області.
Натомість, згідно довідки №284 виданої 17.05.2024 ДП Люкс-1, ОСОБА_7 проживала за адресою АДРЕСА_2 , без реєстрації згідно Акту обстеження від 02.05.2024 до дня смерті. Зареєстрованими за вказаною адресою значаться: ОСОБА_1 , разом із доньками ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 показала, що вона з 2011 року товаришує з заявницею і часто приходила до неї в гості і бачила, що разом з нею проживала бабуся ОСОБА_7 . Підтвердила факт їхнього спільного проживання.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_11 суду показала, що є сусідкою ОСОБА_1 та знала її бабусю ОСОБА_7 , яка була дуже привітною жінкою. Спочатку ОСОБА_1 разом із бабусею проживали в квартирі бабусі, а потім переїхали в квартиру ОСОБА_12 . Після смерті бабусі, ОСОБА_12 займалась її похороном. Підтвердила факт їхнього спільного проживання.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі статтею 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняттям ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини (стаття 1264 ЦК України ).
Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Положеннями ч. 1 ст. 315 ЦПК України визначено перелік справ, які підлягаю розгляду судом в порядку встановлення фактів, що мають юридичне значення. Даний перелік не є виключним.
В силу вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до вимог статей 315-319 ЦПК України у в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Згідно з роз`ясненнями, які містяться в пункті 21 постанови Пленуму Верховного Суду України за № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику в справах про спадкування» при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного Кодексу України, про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо. Юридичний факт проживання однією сім`єю зі спадкодавцем протягом п`яти років до часу відкриття спадщини має бути встановлений винятково за рішенням суду.
Дослідивши надані суду докази, показання свідків, Суд приходить до переконання, що заявником доведено факт постійного проживання однією сім`єю з ОСОБА_7 , з 2015 року до дня смерті ОСОБА_7 , а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановлено, що на час розгляду справи в суді інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 до нотаріуса не зверталися.
Встановлення факту проживання однією сім`єю заявника та спадкодавця ОСОБА_7 з 2015 року, тобто не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, дасть можливість заявниці реалізувати свої спадкові права після смерті ОСОБА_7 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи суд вважає, що заяву слід задовольнити та встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 2015 року до дня смерті ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресами: з 2015 року по 2018 рік: АДРЕСА_1 , з 2018 року по 24.09.2021: АДРЕСА_2 .
Керуючись ст. ст. 10, 76, 81, 259, 263-265, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Дворніцька Христина Михайлівна, заінтересовані особи Тернопільська міська рада, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , Осташівська сільська рада, Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, про встановлення факту проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задоволити.
Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 2015 року до дня смерті ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресами: з 2015 року по 2018 рік: АДРЕСА_1 , з 2018 року по 24.09.2021: АДРЕСА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Тернопільська міська, адреса місця знаходження: вул.Листопадова, 5, м.Тернопіль, код ЄДРПОУ 34334305.
Заінтересова особа: ОСОБА_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересова особа: ОСОБА_4 , адреса місця проживання: АДРЕСА_4 .
Заінтересова особа: ОСОБА_5 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересова особа: ОСОБА_6 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересова особа: Осташівська сільська рада, адреса місця знаходження: с.Осташівці, Озерянська сільська громада, Тернопільський район Тернопільська область.
Заінтересова особа: Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради, адреса місця знаходження: бул.Т.Шевченка, 1, каб.11 м.Тернопіль
Головуючий суддяВ. Л. Дзюбич
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124090555 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дзюбич В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні