Справа № 750/16596/24
Провадження № 6/750/228/24
У Х В А Л А
27 грудня 2024 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
судді Маринченко О.А.,
секретар судового засідання Шилова Ж.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну сторони виконавчого провадження,
в с т а н о в и в:
25 листопада 2024 року Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції з використанням системи «Електронний суд» звернулося до суду із заявою, в якій просить замінити сторону боржника у виконавчому провадженні № 17629389, а саме: Державне підприємство «171 Чернігівський ремонтний завод» на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА».
У судове засідання представник заявника не з`явився, просив заяву розглянути за його відсутності.
Представники Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» та Товариства з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА» у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду заяви сповіщалися завчасно та належним чином.
Представник відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду заяви сповіщений завчасно та належним чином.
Відповідно до частини третьої статті 442 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) неявка учасників справи та інших осіб не перешкоджає вирішенню питання про заміну сторони виконавчого провадження.
На підставі частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Судовим наказом Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 вересня 2008 року стягнуто з Державного підприємства Міністерства оборони України «171 Чернігівський ремонтний завод» на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в розмірі 5785 грн. 67 коп. Стягнуто з Державного підприємства Міністерства оборони України «171 Чернігівський ремонтний завод» на користь держави 28 грн. 93 коп. судового збору. Стягнуто з Державного підприємства Міністерства оборони України «171 Чернігівський ремонтний завод» на користь держави 15 грн. витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи (а.с. 1).
Вказаний судовий наказ перебував на виконанні в підрозділі примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області.
05 травня 2009 року головним державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області Ващенком А.В. винесено постанову про стягнення з боржника - Державного підприємства Міністерства оборони України «171 Чернігівський ремонтний завод» виконавчого збору в розмірі 578 грн. 50 коп. (виконавче провадження № 11037773) (а.с. 22 на звороті).
Відповідно до постанови головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про закінчення виконавчого провадження від 30 листопада 2009 року виконавче провадження з примусового виконання судового наказу № 2-н-661/2008 про стягнення з Державного підприємства Міністерства оборони України «171 Чернігівський ремонтний завод» на користь ОСОБА_1 заборгованості по заробітній платі в розмірі 5785 грн. 67 коп. закінчено у зв`язку із фактичним повним виконанням рішення суду (а.с. 3).
24 лютого 2010 року головний державний виконавець підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області Ващенко А.В. виніс постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання постанови № 12545916, виданої 05 травня 2009 року підрозділом примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області, про стягнення з Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» на користь держави 578 грн. 50 коп. виконавчого збору (виконавче провадження № 17629389) (а.с. 22).
На даний час вказане виконавче провадження перебуває на примусовому виконанні в Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції.
Наказом № 71 від 25 січня 2019 року Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернігівській області прийнято рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод».
Відповідно до Протоколу про результати електронного аукціону № SPE001-UA-20230712-50589 (доступного за посиланням https://procedure.prozorro.sale/api/protocol/SPE001-UA-20230712-50589/print) від 01 серпня 2023 року переможцем електронного аукціону щодо приватизації єдиного майнового комплексу Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» є Товариство з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА», код ЄДРПОУ - 42793404.
29 серпня 2023 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА» (покупець) укладено договір купівлі-продажу об`єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» за результатами електронного аукціону № SPE001-UA-20230712-50589 від 01 серпня 2023 року, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Біловолом С.М. та зареєстрований у реєстрі за № 343 (а.с. 12-15).
Згідно із пунктом 1.1. вказаного договору продавець зобов`язався передати у власність покупцю об`єкт малої приватизації - єдиний майновий комплекс Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод», код за ЄДРПОУ 07978157, розташований за адресою: вул. Рятувальників (О. Кошового), 1, м. Чернігів (далі об`єкт приватизації), а покупець зобов`язався прийняти об`єкт приватизації, виконати визначені в договорі умови. Покупець сплатив у повному обсязі ціну продажу об`єкта приватизації, визначену за результатами електронного аукціону, яка становить 1320600 грн., у тому числі ПДВ 220100 грн.
У пункті 1.1. договору визначено об`єкти нерухомості, які входять до складу об`єкта приватизації.
Також, у пункті 1.1. договору зазначено, що до складу єдиного майнового комплексу об`єкта приватизації входять всі активи і пасиви, що обліковуються за Державним підприємством «171 Чернігівський ремонтний завод», відповідно до останньої фінансової звітності з урахуванням господарської діяльності підприємства.
Перелік нерухомого майна, транспортних засобів, які входять до складу об`єкта приватизації та передаються у власність покупцю наведено у додатках № 1, № 2, що є невід`ємними частинами договору (пункт 1.2. договору).
Відповідно до пункту 2.1 договору право власності на об`єкт приватизації переходить до покупця після укладення договору та підписання акту приймання-передачі об`єкта приватизації, але не раніше дати отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію, якщо отримання такого дозволу вимагається законом.
Крім того, у пункті 3.1. договору сторони узгодили, що покупець, який придбав об`єкт приватизації як єдиний майновий комплекс, є правонаступником його майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов`язків відповідно до умов договору та законодавства України.
За умовами пунктів 4.1.-4.2 договору передача об`єкта приватизації покупцю здійснюється продавцем в день укладення цього договору, а у разі якщо законом вимагається отримання дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію - протягом 5-ти робочих днів з дня отримання продавцем завіреної копії такого дозволу від покупця. Передача об`єкта приватизації продавцем і прийняття його покупцем засвідчуються актом приймання-передачі, який підписується сторонами та скріплюється їх печатками (за наявності).
Згідно з пунктом 6.4. договору з моменту переходу права власності покупець зобов`язаний виконати умови продажу об`єкта приватизації (передбачені умовами аукціону), а саме: забезпечити погашення протягом 6 місяців боргів із заробітної плати, перед бюджетом у розмірі, що складеться на дату переходу до покупця права власності на об`єкт приватизації, наведених у додатках № 3, що є невід`ємною частиною цього договору.
Відповідно до пункту 13.1 договору після укладення цього договору орган, до сфери управління якого належить підприємство, єдиний майновий комплекс якого є об`єктом приватизації, за зверненням покупця приймає рішення про припинення такого підприємства у порядку, передбаченому Цивільним кодексом України. Головою комісії з припинення (ліквідатором) призначається представник покупця, який вживає передбачені законодавством заходи з припинення підприємства, єдиний майновий комплекс якого є об`єктом приватизації. Припинення юридичної особи Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» здійснюється не пізніше одного року з дня переходу права власності на об`єкт приватизації.
Цей договір набуває чинності із дати його підписання сторонами та нотаріального посвідчення (у випадках, передбачених законодавством України) (пункт 15.2. договору).
Крім того, 29 серпня 2023 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях та Товариством з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА» були підписані додатки № 1, 2, 3 до договору купівлі-продажу від 29 серпня 2023 року № 343, а саме: перелік нерухомого майна, яке входить до складу об`єкта приватизації, перелік транспортних засобів, що входить до складу об`єкта приватизації, а також інформація про заборгованість із заробітної плати та перед бюджетом (а.с. 16,17,18).
29 серпня 2023 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА» (покупець) складений та підписаний акт № б/н приймання-передачі єдиного майнового комплексу Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» (а.с. 9).
Наказом № 13/320 «Про затвердження результатів продажу та завершення приватизації об`єкта малої приватизації єдиного майнового комплексу Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» від 29 серпня 2023 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях затвердило результати продажу об`єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» прийняло; покупець вказаного об`єкта Товариство з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА» (код ЄДРПОУ 42793404); ціна, за якою придбано об`єкт становить 1320600 грн.; приватизацію об`єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» вважати завершеною (а.с. 19).
Згідно ізстаттею 345Цивільного кодексуУкраїни фізичнаабо юридичнаособа моженабути правовласності уразі приватизаціїдержавного майната майна,що єв комунальнійвласності. У результаті придбання єдиного майнового комплексу державного (комунального) підприємства у процесі приватизації до покупця переходять всі його права та обов`язки.
Правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим регулюються Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна», норми якого є спеціальними відносно інших норм права.
У статті 1 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», зокрема, визначено, що приватизація державного або комунального майна це платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.
Єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства, його структурного підрозділу - усі види майна, призначені для діяльності підприємства, його структурного підрозділу, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, включаючи права на земельні ділянки (пункт 13 статті 1 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна»).
Відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» приватизація об`єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом розміщення акцій, і оформлюється наказом відповідного органу приватизації.
Частиною першою статті 28 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» передбачено, що особи, які придбали державні або комунальні підприємства як єдині майнові комплекси, є правонаступниками їх майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов`язків відповідно до умов договору між продавцем і покупцем та законодавства України.
Тобто, у разі купівлі у процедурі приватизації єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства, покупець такого підприємства стає правонаступником усіх його прав і обов`язків, за винятком права постійного користування земельною ділянкою під об`єктом приватизації. Звідси у таких правовідносинах має місце часткове, а не універсальне правонаступництво (постанова Верховного Суду від 11 жовтня 2023 року в справі № 904/9298/21).
При цьому, передбачене цією нормою правонаступництво хоча і є частковим, оскільки обмежується правом постійного користування земельною ділянкою, проте усі інші майнові права приватизованого підприємства передаються новому власнику в порядку правонаступництва у повному обсязі.
Вказаний висновок обумовлений, зокрема і тим, що аналіз наведеної норми Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» (стаття 28 «Правонаступництво власників») з огляду на її назву та зміст свідчить про те, що передбачене цієї нормою правонаступництво стосується саме осіб, які придбали державні або комунальні підприємства як єдині майнові комплекси, тобто стосується саме покупця (власника) об`єкта приватизації, який в порядку правонаступництва і набуває майнових прав приватизованого підприємства. Можливості правонаступництва майнових прав і обов`язків приватизованого підприємства іншою, ніж покупець (новий власник), особою зазначена спеціальна норма Закону не передбачає.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29 квітня 2021 в справі № 908/1260/20.
Матеріалами справи підтверджується, що з моменту підписання акту № б/н приймання-передачі єдиного майнового комплексу Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» за договором купівлі-продажу об`єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод», покупець - Товариство з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА», у силу положень статті 345 Цивільного кодексу України та статті 28 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», став правонаступником усіх майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов`язків Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод».
Статтею 1291 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно дочастини п`ятоїстатті 15Закону України«Про виконавчепровадження» уразі вибуттяоднієї ізсторін виконавецьза заявоюсторони,а такожзаінтересована особамають правозвернутися досуду іззаявою прозаміну сторониїї правонаступником.Для правонаступникаусі дії,вчинені дойого вступуу виконавчепровадження,є обов`язковимитією мірою,якою вонибули бобов`язковими длясторони,яку правонаступникзамінив. Після переходу в процесі приватизації права власності на єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну такого державного або комунального підприємства як сторони виконавчого провадження покупцем відповідного єдиного майнового комплексу.
Згідно ізчастинами першою,другою статті442ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 30 червня 2020 року в справі № 264/5957/17 зауважила, що поняття «правонаступництво юридичної особи», «правонаступництво прав та обов`язків юридичної особи» і «процесуальне правонаступництво юридичної особи-сторони у справі» мають різний зміст. Правонаступництво юридичної особи має місце у випадку її припинення шляхом реорганізації: злиття, приєднання, поділу, перетворення (частина перша статті 104 Цивільного кодексу України). У такому разі відбувається одночасне правонаступництво (передання) прав і обов`язків юридичної особи або, іншими словами, одночасне правонаступництво щодо майна, прав і обов`язків юридичної особи (частина друга статті 107 Цивільного кодексу України). Натомість правонаступництво прав та обов`язків юридичної особи не завжди є наслідком правонаступництва юридичної особи. А тому перше може бути не тільки універсальним, але й сингулярним, тобто таким, за якого до правонаступника переходить певне право кредитора чи обов`язок боржника.
За висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 16 червня 2020 року в справі № 910/5953/17, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями.
Враховуючи викладене, положення законодавства та умови договору купівлі-продажу, а також те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА» набуло право власності на об`єкт малої приватизації - єдиний майновий комплекс Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод», тобто всі його активи і пасиви, у зв`язку з чим є правонаступником його майнових прав і обов`язків, а тому суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви.
Керуючись статтями 258-261, 353, 354, 355, 442 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
Замінити сторону боржника у виконавчому провадженні № 17629389 з примусового виконання постанови № 12545916, виданої 05 травня 2009 року підрозділом примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області, про стягнення з Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» на користь держави 578 грн. 50 коп. виконавчого збору, а саме: Державне підприємство «171 Чернігівський ремонтний завод» на Товариство з обмеженою відповідальністю «СІВЕРАВІА».
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124091501 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про заміну сторони виконавчого провадження |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Маринченко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні