Справа № 584/981/24
Провадження № 2/584/399/24
РІШЕННЯ
Іменем України
25.12.2024 Путивльський районний суд Сумської області
у складі: головуючого - судді Токарєва С.М.
при секретарі Зікрати Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Путивль за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Путивльської міської ради Конотопського району Сумської області про визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду і свої вимоги обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно, до складу якого входить земельна ділянка загальною площею 0,85 га (складається з двох земельних ділянок площею 0,60 га та 0,25 га), надані для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд, ведення особистого підсобного господарства, розташовані на території Волокитинського старостинського округу Путивльської міської ради Конотопського району Сумської області.
Будучи спадкоємцем після смерті батька першої черги за законом, позивач прийняла спадщину, отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на окреме спадкове майно (спадкова справа № 216/2012 від 07.09.2012).
У квітня 2024 року позивач звернулася до нотаріуса із заявою щодо видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку загальною площею 0,85 га, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд, ведення особистого підсобного господарства, однак їй було відмовлено у видачі такого свідоцтва у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вказане майно.
Посилаючись на зазначене, позивач просила визнати за нею право на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельної ділянки загальною площею 0,85 га, що складається з земельної ділянки площею 0,25 га, наданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, та земельної ділянки, площею 0,60 га, наданої для ведення особистого підсобного господарства, які розташовані на території Волокитинського старостинського округу Путивльської міської ради Конотопського району Сумської області, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кочерги Конотопського району Сумської області, витрати по справі просила покласти на неї, а справу розглянути за її відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явився, надав на адресу суду письмову заяву, в якій просив розгляд справи проводити за відсутності його представника, позов визнав, про правові наслідки визнання позову обізнаний.
В силу ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійснені ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ст.ст. 328, 1223 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Підтверджено матеріалами справи те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кочерги Путивльського району Сумської області помер ОСОБА_2 , спадщину після смерті якого прийняла його дочка ОСОБА_1 (спадкова справа № 216/2012 від 07.09.2012), отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на окреме спадкове майно, яким є земельні ділянки на території Волокитинської сільської ради Путивльського району Сумської області, а також право на земельну частку (пай) із землі КСП «РАССВЄТ» (а.с. 7-10, 13-16).
До спадкового майна також входить земельна ділянка загальною площею 0,85 га, що складається з земельної ділянки площею 0,25 га, наданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, та земельної ділянки, площею 0,60 га, наданої для ведення особистого підсобного господарства, які розташовані на території Волокитинського старостинського округу Путивльської міської ради Конотопського району Сумської області.
Державний нотаріус відмовив позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначені земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, ведення особистого підсобного господарства, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на них, що вбачається з постанови нотаріуса від 11.04.2024 № 98/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 17).
В той же час, як вбачається з фотокопії рішення Волокитинскої сільської ради Путивльського району Сумської області від 17.12.1993 "Про передачу земель у приватну власність" та додатка до нього, ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,25 га, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд (присадибна ділянка), та площею 0,60 га, надану для ведення особистого підсобного господарства (а.с. 11-12).
В силу ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
01.03.2013 на засіданні пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ було обговорено та взято до відома інформацію про узагальнення судової практики розгляду цивільних справ про спадкування, відповідно до якого у випадку, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125ЗК України,проте розпочавпроцедуру приватизаціїземельної ділянкивідповідно дочинного законодавстваУкраїни,а органамимісцевого самоврядуваннявідмовлено спадкоємцяму завершенніпроцедури приватизації,то спадкоємцімають правозвертатися досуду ізпозовами провизнання відповідногоправа впорядку спадкування-права назавершення приватизаціїта одержаннядержавного актапро правовласності наземлю наім`яспадкоємця,а неправа власностіна земельнуділянку (п.3.5.листа ВССУ від16.05.2013№ 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування»).
Таким чином, до позивача, як спадкоємця за законом, переходять усі права та обов`язки, що належали її батьку ОСОБА_2 на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, в тому числі і на право завершення приватизації спірних земельних ділянок та здійснення їх державної реєстраціїї, тому суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати не розподіляються, враховуючи відповідне клопотання позивача.
Керуючись ч. 4 ст. 206, ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованою по АДРЕСА_1 , право на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації земельних ділянок загальною площею 0,85 га, що складається з земельної ділянки площею 0,25 га, наданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та земельної ділянки площею 0,60 га, наданої для ведення особистого підсобного господарства, що розташовані на території Волокитинського старостинського округу Путивльської міської ради Конотопського району Сумської області, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Кочерги Путивльського району Сумської області.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М.Токарєв
Суд | Путивльський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124093250 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Путивльський районний суд Сумської області
Токарєв С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні