Справа № 168/1346/24
Провадження № 2-о/168/58/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2024 року сел. Стара Вижівка
Старовижівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого-судді Малюти А.В.,
секретаря судових засідань-Сулеви Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Смідинська сільськарада Ковельськогорайону Волинськоїобласті,Ковельський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уКовельському районіВолинської області,Ковельська районнавійськова адміністрація,Головне управлінняДержгеокадастру уВолинській області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
учасники справи в судове засідання не з`явилися
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позиції позивача та відповідача
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживали однією сім`єю, як чоловік та жінка, без реєстрації шлюбу в період часу з 1986 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 проживала в цивільному шлюбі з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спільних дітей не мали. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . При житті остання склала заповіт на усе своє майно в користь заявника ОСОБА_1 . Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_2 з ОСОБА_3 заявнику необхідно для оформлення спадкових прав на сертифікат на право на земельну частку (пай), який належить ОСОБА_3 . Тому заявник просив встановити факт проживання однією сім`єю як чоловікта жінка,без реєстраціїшлюбу вперіод часуз 1986року по ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 з ОСОБА_3 .
Заінтересовані особи пояснення щодо заяви не подали.
Заяви (клопотання) учасників справи.
Заявник ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Заяву підтримав та просив її задовольнити.
Від заінтересованих осіб - Смідинської сільської ради та ГУ Держгеокадастру у Волинській області надійшли заяви про розгляд справи у відсутності їхніх представників. Не заперечили проти задоволення заяви за умови достатніх правових підстав.
Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 13 грудня 2024 року відкрито провадження у справі. Цією ж ухвалою прийнято рішення про розгляд у порядку окремого позовного провадження. Запропоновано заінтересованим особам подати письмові пояснення щодо заяви.
Копію ухвали про відкриття провадження з додатками було надіслано заінтересованим особам через систему Електронний суд. Ковельський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уКовельському районіВолинської області таКовельська районнавійськова адміністрація зазначені документи отримали 16 грудня 2024 року через кабінет Електронного суду. Що підтверджується довідками про доставку електронного документу. Будь-яких заяв та клопотань не подали.
Згідно з частиною першою статті 223 ЦПК Українинеявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Таким чином, судом вжиті належні заходи для повідомлення заінтересованої особи про розгляд справи та реалізації нею права судового захисту своїх прав та інтересів. Тому суд вважає, що заінтересованій особі відомо про розгляд даної справи у суді.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами, оскільки при підготовці справи до розгляду дотримано вимоги ЦПК України щодо належного повідомлення сторін про розгляд справи.
Перешкод для вирішення справи і ухвалення судового рішення за наявними матеріалами, судом не встановлено.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з`явились, суд розглядає справу в порядку, встановленому частиною 2статті 247 ЦПК Українибез фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Фактичні обставини встановлені Судом.
В АДРЕСА_1 проживали та були зареєстровані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без реєстрації шлюбу. Вели спільне господарство, мали спільний бюджет, разом обробляли земельні ділянки, мали спільний побут. Що підтверджується матеріалами справи та письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 .
01 серпня 2019 року ОСОБА_2 склала заповіт на усе своє майно в користь заявника ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Спадщину після її смерті прийняв заявник ОСОБА_1 . Державним нотаріусом Ковельської державної нотаріальної контори А.В.Хвещук було заведено спадкову справу №32/2023 після смерті ОСОБА_2 . Заявником було оформлено спадкові права на належні ОСОБА_2 земельні ділянки. Також заявником було оформлено спадкові права на житловий будинок, що належав ОСОБА_2 , в судовому порядку.
Проте, при оформленні спадкових прав на земельні ділянки, що належали ОСОБА_3 , виникла необхідність встановити факт проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 однією сім`єю, як чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу.
Оцінка Суду
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
За приписами частини 2 статті 3 Сімейного кодексу України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати у сукупності всіх ознак, що притаманні наведеному визначенню.
Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно врахувати ознаки, визначенні у понятті домогосподарства, закріпленому у ст. 1 Закону України «Про Всеукраїнський перепис населення» від 19 жовтня 2000 року із змінами та доповненнями, згідно якої домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти. Взаємність прав та обов`язків передбачає наявність як у жінки, так і у чоловіка особистих немайнових і майнових прав та обов`язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно - правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання. Підтвердженням цього може бути їх реєстрація за таким місцем проживання, пояснення свідків, представників житлово-експлуатаційної організації. Щодо часу проживання слід зазначити, що за своєю природою проживання однією сім`єю спрямоване на довготривалі відносини.
Відповідно до статті 8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України (частина 1 статті 9 Конституції України).
Згідно із частиною 4 статті 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Практика Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що відносини де - факто, як і відносини, що ґрунтуються на шлюбі, можуть вважатися сімейним життям; що якщо заявники прожили спільно близько 15 років, вони складають сім`ю, а тому мають право на захист, незважаючи на те, що їх зв`язок існує поза шлюбом.
Крім цього, пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт.
Враховуючи, що згідно із статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, суд приходить до висновку про доведеність заявником факту проживання однією сім`єю ОСОБА_2 з ОСОБА_3 без реєстрації шлюбу в період часу з 1986 року по день смерті ОСОБА_6 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 . Бо проживали разом, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, вели сумісне господарство, піклувалися один про одного, тощо.
Таким чином, суд вважає заявлені вимоги заявника повністю доведеними, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до частини сьомоїстатті 294 ЦПК Українипри ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись статтями77-80,263,264,265,268,273,293,294,315,354 ЦПК України,
суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Смідинська сільськарада Ковельськогорайону Волинськоїобласті,Ковельський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уКовельському районіВолинської області,Ковельська районнавійськова адміністрація,Головне управлінняДержгеокадастру уВолинській області, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити повністю.
Встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 1986 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його винесення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення ухвалене і надруковане, перебуваючи в нарадчій кімнаті 27 грудня 2024 року в єдиному екземплярі.
Ім`я (найменування) сторін :
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 адреса проживання: АДРЕСА_1 . Паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Старовижівським РВ УМВС України у Волинській області 10.01.1999 року.
Заінтересована особа: Ковельська районна військова адміністрація, юридична адреса: м.Ковель, вул.Незалежності,73 Волинська область. Код ЄДРПОУ 04051402 .
Заінтересована особа: Смідинська сільська рада Ковельського району Волинської області, юридична адреса: с.Смідин, вул.Грушевського,9 Ковельський район Волинська область. Код ЄДРПОУ 04332880.
Заінтересована особа:Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, 43021, м.Луцьк, вул.Винниченка,67. Код ЄДРПОУ 39767861.
Заінтересована особа:Ковельський відділ ДРАЦС у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, 45008, м.Ковель, вул.Кармелюка,4. Код ЄДРПОУ 42621254.
Суддя А.В.Малюта
Суд | Старовижівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124094205 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Старовижівський районний суд Волинської області
Малюта А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні