Рішення
від 26.12.2024 по справі 188/2081/24
ПЕТРОПАВЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 188/2081/24

Провадження № 2/188/1191/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2024 року смт.Петропавлівка

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Місюри К.В.

за участю секретаря Лисяк А.Є.

розглянувши у судовому засіданні в смт.Петропавлівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Алчевської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк терміном три місяці, з часу вступу рішення суду в законну силу, для подання заяви про прийняття спадщини яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 .

Мотивуючи свої вимоги, позивачка вказує , що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається з наступного майна:

-грошових коштів, які зберігаються на рахунку відкритому в філії - Чернігівського обласного управління АТ «Ощадбанк» (ТВБВ №/353553/000232/060232/)

-нерухомого майна, що розташоване на території Луганської область, проте документи були втрачені у зв`язку з проведенням військових дій та тимчасовою окупацією російською федерацією смт. Фащівка Луганської області.

Спадкодавець - ОСОБА_2 , проживав один на день смерті, та був зареєстрований, за адресою: АДРЕСА_1 .

За життя спадкодавець ОСОБА_2 не зробив особистого розпорядження на випадок своєї смерті, у вигляді заповіту, що підтверджується Витягом зі Спадкового реєстру за №77696147 від 18.07.2024 р.

ОСОБА_2 є дідусем ОСОБА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 виданого 03.09.1991 року та Свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , виданого 25.05.1969 року .

Позивачка в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, підтримала позовні вимоги та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився про час та місце слухання справи належним чином був повідомлений.

Суд, дослідивши матеріали справи, вивчивши заяви сторін вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.13 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.81 ЦПК України).

Зміст статті 89 ЦПК України визначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Так, для прийняття спадщини спадкоємцем, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, необхідно особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, згідно ст.1269 ЦК України.

При цьому, такі дії повинні бути вчинені у встановлений законом для прийняття спадщини строк.

Пропуск такого строку, позбавляє спадкодавця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору, який пропущено з поважних причин, і потребує пред`явлення нею позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Наведені положення у повній мірі відповідають Правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 6 лютого 2013 року в справі № 6-167цс12.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який доводився позивачці дідусем, що підтверджується Свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 виданого 03.09.1991 року та Свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , виданого 25.05.1969 року .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається з наступного майна:

-грошових коштів, які зберігаються на рахунку відкритому в філії - Чернігівського обласного управління АТ «Ощадбанк» (ТВБВ №/353553/000232/060232/)

-нерухомого майна, що розташоване на території Луганської область, проте документи були втрачені у зв`язку з проведенням військових дій та тимчасовою окупацією російською федерацією смт. Фащівка Луганської області.

Спадкодавець - ОСОБА_2 , проживав один на день смерті, та був зареєстрований, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта ОСОБА_2 .

За життя спадкодавець ОСОБА_2 не зробив особистого розпорядження на випадок своєї смерті, у вигляді заповіту, що підтверджується Витягом зі Спадкового реєстру за №77696147 від 18.07.2024 р.

Відповідно до Витягу зі Спадкового реєстру за №77696205 від 18.07.2024 р. зазначено, що за параметрами запиту: ОСОБА_2 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , у Спадковому реєстрі інформація відсутня, що означає, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася.

Отже, позивачка є спадкоємцем за законом померлого ОСОБА_2 .

В установлений законом шестимісячний термін позивачка не звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з тим що, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в селищі міського типу Фащівка Перевальського району Луганської області, що підтверджується Свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 .

Згідно ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивачка пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.60 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивачка пропустила строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задоволити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.

Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину.Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 335, 344 ЦПК України ст. ст. 1265, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 до Алчевської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити частково .

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП, паспорт № НОМЕР_3 орган , що видав7411 від 14.11.2018 року , дійсний до 14.11.2028 року , УНЗР 19910728-07082, місце реєстрації АДРЕСА_2 з дня набрання судовим рішенням законної сили додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя К. В. Місюра

СудПетропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124095510
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —188/2081/24

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Місюра К. В.

Ухвала від 26.12.2024

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Місюра К. В.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Місюра К. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні