Рішення
від 25.11.2024 по справі 361/6449/23
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2/361/1258/24, cправа № 361/6449/23

25.11.2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

«25»листопада 2024року м.Бровари

Броварського району

Київської області

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Василишина В.О.,

за участю секретаря судових засідань Бас Я.В.,

учасники справи:

позивач - Акціонерне товариство «Комерційний банк «Глобус»,

відповідач - ОСОБА_1 ,

представник позивачаАТ «КБ«Глобус» - адвокат Прохоренко Валерій Петрович;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Комерційний банк «Глобус» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

в с т а н о в и в:

У серпні 2023 року Акціонерне товариство «Комерційний банк «Глобус»

(далі АТ «КБ «Глобус») звернулося до суду із даним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборгованість за кредитним договором від

23 серпня 2018 року у розмірі 59034 грн. 85 коп., витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000 грн. 00 коп., а також сплачений судовий збір у розмірі 2684 грн. 00 коп.

В обґрунтування вимог зазначається, що 23 серпня 2018 року між АТ «КБ «ГЛОБУС» та ОСОБА_1 укладено договір на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки шляхом подачі заяви-анкети на приєднання до вказаного договору.

Відповідно до умов договору банком відкрито позичальнику картковий рахунок

№ НОМЕР_1 за програмою кредитування овердрафт «Запасочка» для фізичних осіб клієнтів ПАТ «КБ «Глобус» та встановлено ліміт дозволеного овердрафту на наступних умовах: сума кредиту: 35000 грн. 00 коп.; строк кредитування 48 місяці з 23 серпня 2018 року по

21 серпня 2022 року; фіксована процентна ставка у разі непогашення кредитної заборгованості у пільговий період кредитування (річних) 46,8%.

Станом на 01 червня 2023 року відповідач порушив умови кредитного договору та має прострочену заборгованість у розмірі 59034 грн. 85 коп., що складається з простроченої заборгованості по кредиту у розмірі 34992 грн. 42 коп., та простроченої заборгованості по процентам у розмірі 24042 грн. 43 коп. У добровільному порядку заборгованість відповідачем не погашена, останній продовжує ухилятись від виконання договірних зобов`язань, а тому позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 13 листопада 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У судове засідання позивач АТ «КБ «Глобус» представника не направив, 25 листопада 2024 року від представника позивача Малої В.В. надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, не заперечувала щодо винесення заочного рішення у разі неявки відповідача.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся у встановленому цивільним процесуальним законодавством порядку. Причини неявки суду не повідомлені. Будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Відповідно до частини другої статті 247Цивільного процесуальногокодексу України (далі - ЦПК України) у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно із статтею 280 ЦПК України, суд вважає можливим провести заочний розгляд справи й ухвалити заочне рішення на підставі наявних у ній доказів.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 23 серпня 2018 року між АТ «КБ «ГЛОБУС» та ОСОБА_1 укладено договір на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки шляхом подачі заяви-анкети на приєднання до вказаного договору.

За умовами договору банком відкрито ОСОБА_1 картковий рахунок № НОМЕР_2 за програмою кредитування овердрафт «Запасочка» для фізичних осіб клієнтів ПАТ «КБ «Глобус» та встановлено ліміт дозволеного овердрафту на наступних умовах: сума кредиту: 35000 грн. 00 коп.; строк кредитування 12 місяців; фіксована процентна ставка у разі непогашення кредитної заборгованості у пільговий період кредитування (річних) 42%.

Заявою-анкетою на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки передбачено, що своїм підписом ОСОБА_1 погодився з усіма пунктами цієї заяви-анкети та підтвердив, що банк надав йому в письмовому вигляді та в повному обсязі інформацію «Про споживче кредитування».

Відповідно до виписки по договору, ОСОБА_1 здійснено нарахування 50 % річних на прострочену суму заборгованості по кредиту.

Заборгованість ОСОБА_1 за договором про відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки від 23 серпня 2018 року № НОМЕР_2 становить

59034 грн. 85 коп., що складається з простроченої заборгованості по кредиту у розмірі

34992 грн. 42 коп., та простроченої заборгованості по процентам у розмірі 24042 грн. 43 коп.

Зобов`язальні відносини, як і інші цивільні правовідносини, виникають з обставин, визначених законом як юридичні факти.

Відповідно до частини другої статті 11Цивільного кодексуУкраїни (далі ЦК України) підставою виникнення цивільних прав та обов`язків серед юридичних фактів є, зокрема, договори та інші правочини.

За змістом статей 15 і 16ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 626ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до вимог статті 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до частини першої статті 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з приписами статті 629ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до приписів статті 631ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права та виконати свої обов`язки відповідно до договору.

Згідно із статтею 526ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За приписами частини другої статті 1050ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 1049ЦК України якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частини другої статті 1054 ЦК України, до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

При розгляді даної справи по суті встановлено, позивач умови договору про відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки виконав, надав кредитні кошти у розмірі 35000 грн. 00 коп.

Позичальник в порушення умов кредитного договору допустив прострочення повернення кредитних коштів у встановлені строки.

Про наявність простроченої заборгованості за договором поточного рахунку та обслуговування платіжної картки відповідач повідомлявся шляхом направлення листа-повідомлення від 02 травня 2023 року, в якому позивач вимагав сплатити прострочену заборгованість за кредитним договором у розмірі 57643 грн. 97 коп.

Відповідно до частини першої статті 13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтями 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 3ЦК України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованою, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків, що зокрема підтверджується змістом частини третьої статті 509 цього Кодексу.

Включивши зазначений принципу норми закону, законодавець установив певну критерій поведінки учасників цивільних правовідносин, відповідно до якого кожен із них зобов`язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов`язки. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту.

Взяті на себе зобов`язання щодо повернення кредиту та своєчасної сплати процентів за користування кредитом відповідач не виконав та не спростував наявності заборгованості.

За приписами пункту 1 частини третьої статті 133ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, в тому числі, на правничу допомогу.

Частиною першою статті 137ЦПК України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Згідно з частиною восьмою статті 141ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Витрати на правничу допомогу визначаються сукупністю таких документів: договором про надання правничої допомоги та відповідними доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу учасник справи має подати (окрім договору про надання правничої допомоги) детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (для визначення розміру гонорару, що сплачений або підлягає сплаті) та опис здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Так, судом встановлено, що між АТ «КБ «Глобус» та адвокатом Прохоренком В.П. укладено договір про надання професійної правничої (правової) допомоги № 051222 від

05 грудня 2022 року, що підтверджується його копією долученою до позовної заяви.

24 липня 2023 року між АТ «КБ «Глобус» та адвокатом Прохоренком В.П. підписано акт № 26/163 прийому-передачі послуг за договором № 051222 про надання професійної правничої (правової) допомоги від 05 грудня 2022 року, з якого вбачається, що загальна вартість професійної правничої (правової) допомоги становить 6000 грн. 00 коп.

Відповідно до платіжного доручення № 8387 від 24 липня 2023 року АТ «КБ «Глобус» на користь ФОП ОСОБА_2 перераховано грошові кошти у розмірі 6000 грн. 00 коп.

З урахуванням вище зазначеного, суд вважає, що понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000 грн. 00 коп. підтверджені належними доказами, відповідають критеріям розумності, співмірності та ґрунтується на вимогах закону.

При зверненні до суду із даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі

2684 грн. 00 коп.

Відповідно до частини першої статті 141 ЦПК України стягненню із відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 2 684 грн. 00 коп.

Керуючись статтями 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, Броварський міськрайонний суд Київської області,

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Стягнути на користь Акціонерного товариства «Комерційний банк «Глобус» з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборгованість за кредитним договором (заявою-анкетою № 26/163 від 23 серпня 2018 року на приєднання до Договору на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної карти) в загальному розмірі 59034 (п`ятдесят дев`ять тисяч тридцять чотири) грн. 85 коп., судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 6000 (шість тисяч) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява проперегляд заочногорішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силіза результатамиапеляційного розгляду справи.

Суддя В.О.Василишин

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124096679
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —361/6449/23

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

Ухвала від 13.11.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Василишин В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні