Ухвала
від 27.12.2024 по справі 552/9206/24
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ПОЛТАВИ

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙСУД М.ПОЛТАВИ

Справа №552/9206/24

Провадження № 2/552/3701/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.12.2024 суддя Київського районного суду м. Полтава Шаповал Т.В.., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 ,проживаючої: АДРЕСА_1 до Полтавської міської ради,місцезнаходження: м. Полтава, вул. Соборності, 36, третя особаПерша полтавська державна нотаріальна контора,адреса: м. Полтава, вул. Гоголя, 11 про встановлення факту смерті особи в певний час, встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про встановлення факту смерті особи в певний час, встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно .

В позовній заяві просила суд встановити факт смерті громадянки російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 88 років в російській федерації , м. Москва.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за нею ОСОБА_1 право власності на квартиру загальною площею 41,2 кв.м, житловою площею 27,2 кв.м., розташовану за адресою АДРЕСА_2 та одне відділення сараю у підвалі площею 4.0 кв.м. в порядку спадкування за другою чергою спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

Одночасно з поданням до суду позовної заяви позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Позивач звертаючись до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору, вказує на те, що вона перебуває у тяжкому матеріальному стані, коштів ледь вистачає на оплату комунальних платежів.

Відповідно до ч.1 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно з ч. 3ст. 136 ЦПК Україниз підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

Частина1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» передбачає, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є:а) військовослужбовці;б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

У частині 2 цієї статті зазначено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином,ст.8Закону України«Про судовийзбір» містить вичерпний перелік підстав, за наявності яких суд може звільнити чи відстрочити учаснику справи сплату судового збору під час звернення до суду.

У п. 29 Постанови Пленуму ВССУ № 10 від 17.10.2014 року зазначено, що відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» та статті 82 ЦПК єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Надані позивачем відомості про відсутність у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків ДПС України інформації про її доходи за період часу з першого кварталу 2023 року до третього кварталу 2024 року свідчать саме про відсутність такої інформації у ДПС України, а не про відсутність доходів у позивача за вказаний період часу.

Долучена до матеріалів довідка про доходи №7972919631294922 не підтверджують її майновий стан, а підтверджують лише розмір одержаних виплат.

Наведені у клопотанні доводи не можуть вважатись достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору.

Приймаючи до уваги зазначене, а також конституційний принцип рівності сторін перед законом і судом, суд вважає, що позивач як сторона у справі має виконувати встановлений законодавством обов`язок сплати судового збору, або надати суду документи на підтвердження свого важкого майнового стану.

Визначаючи розмір судового збору, що має бути сплачений позивачем, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до п. 2 ч. 1ст. 176 ЦПК Україниціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.

Оскільки позивачем заявлено позовну вимогу про визнання права власності на спадкове майно, ціна позову визначається вартістю майна, право власності на яке позивач просить визнати за нею.

Вирішуючи питання про розмір судового збору, що підлягає сплаті за позовною заявою, суд керується ч. 3ст. 6 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Позивачем в її позовній заяві об`єднано дві вимоги немайнового характеру (встановлення фактів) та одну вимогу майнового характеру (визнання права власності).

У 2024 році судовий збір за одну позовну вимогу немайнового характеру становить 1211,20 грн., за вимогу майнового характеру - 1% від ціни позову, але не менше 1211,20 грн. та не більше 15140,00 грн.

Тому позивачу необхідно сплатити судовий збір за позовні вимоги немайнового характеру у розмірі 2 422,40 грн. та за вимогу майнового характеру у розмірі 1% від ціни позову 7 680 грн. Документи, що підтверджують сплату, необхідно надати суду.

Відповідно до ч.1ст.175 ЦПК Україниу позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Позивач зазначає,що спадкодавецьпомерла натериторії російськоїфедерації,і їїсин спадщинуне прийняв,однак ненадає підтвердження,що останнійне звертавсядля прийняттяспадщини вдержаві, в якій спадкодавець мав останнє місце проживання

Також, позивач не вказує, чи не зверталася вона з позовною заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 до суду тієї держави, де остання проживала та померла .

В цій частині позовна заява підлягає уточненню.

Відповідно до ч.1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху, надавши позивачам час для усунення виявлених недоліків.

Керуючисьст.185 ЦПК України,

У Х В А Л И В :

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Полтавської міської ради про встановлення факту смерті особи в певний час, встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків протягом п`яти днів з дня отримання даної ухвали.

У випадку, якщо зазначені недоліки не будуть усунуті в зазначений термін, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Т.В.Шаповал

СудКиївський районний суд м. Полтави
Дата ухвалення рішення27.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124097617
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —552/9206/24

Ухвала від 31.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Шаповал Т. В.

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Шаповал Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні