Ухвала
від 24.12.2024 по справі 539/4506/19
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/4506/19

Провадження № 4-с/539/12/2024

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2024 року місто Лубни

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

у складі: головуючої судді Рудалєвої Л.В.,

за участі секретаря Бас В.Г.,

учасники справи у судове засідання не з`явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Лубни Полтавської області скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Величко Наталії Миколаївни, третя особа: ОСОБА_2 , -

УСТАНОВИВ:

20 листопада 2024 року до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області (далі суд) звернувся ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )(далі скаржник або ОСОБА_1 ) зі скаргою на дії державного виконавця Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Величко Наталії Миколаївни (юридична адреса: Полтавська область, місто Лубни, вулиця Ярослава Мудрого, будинок №17/1, код ЄДРПОУ 34652445) (далі відділ ДВС), третя особа: ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі ОСОБА_2 ), в якій просить суд:

Визнати дії державного виконавця Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Величко Наталії Миколаївни щодо не зарахування сплачених сум аліментів по виконавчому провадженню № 61221644 щодо стягнення із ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) аліментів на утримання дитини сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів доходу, але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 15 листопада 2019 року і до досягнення дитиною повноліття у добровільному порядку, незаконними.

Зобов`язати державного виконавця Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Величко Наталію Миколаївну зарахувати сплачені ОСОБА_1 у добровільному порядку аліменти у сумі 115 962 (сто п`ятнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят дві) гривні 72 коп. по виконавчому провадженню № 61221644 щодо стягнення із ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) аліментів на утримання дитини сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів доходу, але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 15 листопада 2019 року і до досягнення дитиною повноліття у добровільному порядку.

Свою позицію скаржник обгрунтовує тим, що він отримав довідку з відділу ДВС про розрахунок заборгованості зі сплати аліментів, де станом на 01 жовтня 2024 року вказано заборгованість по сплаті аліментів у сумі 101 689,50 грн. Скаржник надав у відділ ДВС копії квитанцій про сплату аліментів, проте вони (квитанції) не були враховані, оскільки в них не вказано призначення платежу сплата аліментів. Таким чином, скаржник зазначає про те, що відділ ДВС не зарахував йому платежі по сплаті аліментів на загальну суму 115 962,72 грн. У зв`язку з цим скаржник просить визнати такі дії відділу ДВС незаконними.

Скаржник ОСОБА_1 - у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, скаргу підтримав, просив їх задовольнити.

Інші учасники по справі у судове засідання не з`явилися, про дату час та місце розгляду повідомлялися належним чином.

Від відділу ДВС до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, подав до суду відзив на скаргу, в якому проти задоволення скарги заперечував, та зазначив, що квитанції без призначення платежу не можуть бути враховані при проведенні розрахунку заборгованості за аліментами.

Від представника заінтересованої особи Зозулі В.В. 24 грудня 2024 року надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, при розгляді вказаної скарги посилається на розсуд суду.

Від заінтересованої особи - ОСОБА_2 - надійшла заява про те, що належні їй виплати за аліментами проведені у повному обсязі, борг відсутній, претензій немає.

Відповідно до вимог частини другої статті 450 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу відповідно до положень частини другої статті 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Законодавство, яким керувався суд, постановляючи ухвалу

Відповідно до пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.

За статею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частиною першою статті 18 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Статею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статею 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом (частина перша статті 74 Закону).

На підставі статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Відповідно до частини першої, пункту 1 частини другої статті 18 Закону виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно зі статею 71 Закону порядок стягнення аліментів визначається законом. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України (далі СК України). Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому СК України. Виконавець зобов`язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі, зокрема, надходження виконавчого документа на виконання від стягувача. Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

Пунктом 4 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5 (далі Інструкція), визначено, що виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця та у випадках, передбачених частиною четвертою статті 71 Закону, повідомляти про розрахунок заборгованості стягувача і боржника. Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів. Спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

У частині третій статті 195 СК України зазначено, що розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.

Мотиви, з яких суд дійшов висновків

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.

У провадженні Лубенського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Суми) (відділ ДВС) відповідно до постанови по відкриття виконавчого провадження від 10 лютого 2020 року ВП № 61221644 здійснюється примусове виконання виконавчого листа № 539/4506/19, виданого Лубенським міськрайонним судом Полтавської області про стягнення із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання малолітньої дитини сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 усіх видів доходу, але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 15 листопада 2019 року і до досягнення дитиною повноліття (далі виконавчий лист) (а.с.18-21).

До заяви про відкриття вказаного вище виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа від 07 лютого 2020 року (а.с.18) додано інформацію про рахунок ОСОБА_2 , на який перераховуватимуться аліменти на дитину згідно з виконавчим листом (а.с.19).

Згідно з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, зробленим відділом ДВС, за період з січня 2022 року до жовтня 2024 року заборгованість ОСОБА_1 складає 101 689,50 грн (а.с.22).

Відповідно до листа відділу ДВС від 20 травня 2024 року № 24.9/24511 надані боржником платіжні інструкції про перерахування коштів на рахунок ОСОБА_2 не можуть бути враховані під час перерахування заборгованості за виконавчим листом, оскільки на них відсутня інформація про призначення платежу (а.с.23).

З огляду на вказані вище вимоги статті статті 71 Закону та Інструкції, законодавство передбачає обов`язок виконавця обчислювати розмір заборгованості за аліментами та, водночас, імперативно передбачає, що у разі незгоди заінтересованої особи з визначеним (обчисленим) виконавцем розміром заборгованості за аліментами, спір вирішується судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

Суд дослідив копії квитанцій, наданих боржником про сплату аліментів у період з червня 2022 року до 2024 року, а саме: від 09 червня 2022 року 5025,13 грн, від 14 червня 2022 року 301,51 грн, від 26 червня 2022 року 502,81 грн, від 24 серпня 2022 року - 5025,13 грн, від 29 серпня 2022 року 100,50 грн, від 17 вересня 2022 року 20,10 грн, від 29 вересня 2022 року 301,51 грн, від 10 грудня 2022 року 8040,20 грн, від 10 січня 2023 року 246,23 грн, від 12 січня 2023 року 502,51 грн, від 17 січня 2023 року 251,26 грн, від 20 січня 2023 року 301,51 грн, від 08 лютого 2023 року 5025,13 грн, від 19 лютого 2023 року 402,01 грн, від 21 лютого 2023 року 402,01 грн, від 20 березня 2023 року 8040,20 грн, від 07 квітня 2023 року 8000,00 грн, від 11 квітня 2023 року 250 грн, від 23 квітня 2023 року 1200,00 грн, 26 квітня 2023 року 530 грн, від 05 травня 2023 року 2000,00 грн, від 05 травня 2023 року 5000,00 грн, від 08 червня 2023 року 9000,00 грн, від 06 липня 2023 року 11000,00 грн, від 06 вересня 2023 року - - 6000,00 грн, від 07 вересня 2023 року 500,00 грн, від 11 вересня 2023 року 510 грн, від 13 вересня 2023 року 552,79 грн, від 29 вересня 2023 року 1000,00 грн, від 01 жовтня 2023 року 6600,00 грн, від 09 жовтня 2023 року 1000,00 грн, від 12 жовтня 2023 року 6600,00 грн, від 26 жовтня 2023 року 600,00 грн, від 01 листопада 2024 року 100,00 грн, від 07 листопада 2023 року 5000,00 грн, від 09 листопада 2023 року 200,00 грн, від 21 листопада 2023 року - 1080,00 грн, від 22 листопада 2023 року 700,00 грн, від 26 листопада 2023 року 1500,00 грн, від 04 грудня 2023 року 700,00 грн, від 04 грудня 2023 року 400,00 грн, від 05 грудня 2023 року 1000,00 грн, від 09 грудня 2023 року 6000,00 грн, від 10 грудня 2023 року 2000,00 грн, від 26 грудня 2023 року 2500,00 грн, від 30 грудня 2024 року 5000,00 грн, від 06 січня 2024 року 300,00 грн, від 26 січня 2024 року, від 30 січня 2024 року 250 грн., що не зараховані відділом ДВС як сплата аліментів, та встановлено, що у вище зазначених квитанціях зазначено отримувачем ОСОБА_2 та не вказано призначення платежу (а.с.5-17).

Так, суд дійшов висновку, що квитанції без зазначення призначення платежу "аліменти", надані на підтвердження сплати боржником на користь стягувача аліментів, повинні бути враховані державним виконавцем при обчисленні заборгованості Зозулі Р.Л. за аліментами, оскільки доказів на підтвердження наявності інших зобов`язань боржника перед стягувачем - ОСОБА_2 матеріали справи не містять, як і не надано доказів відмови останньої від отримання грошових переказів від боржника.

Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові №206/2658/22 від 10.08.2023 року.

Крім того, стягувачка ОСОБА_2 у своїх поясненнях зазначила, що аліменти виплачені у повному обсязі, що також у сукупності з іншими доказами доводить, що грошові кошти, сплачені ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , є саме аліментами на дитину.

Відповідно до частини другої статті 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість скарги ОСОБА_1 на дії державного виконавця щодо визнання дій в частині проведення розрахунку заборгованості за аліментами без врахування квитанцій, наданих боржником, у період з червня 2022 року року до січня 2024 року, неправомірними, та зобов`язує державного виконавця здійснити перерахунок заборгованості за аліментами.

На підставі викладеного, керуючись статтями 19, 129, 129-1 Конституції України, статтями 1, 18, 71, 74 Закону України «Про виконавче провадження», статею 195 Сімейного кодексу України, статтями 18, 76, 80-81, 354, 447-451 Цивільного процесуального кодексу України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Скаргу ОСОБА_1 на дії державного виконавця Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Величко Наталії Миколаївни, третя особа: ОСОБА_2 , - задовольнити.

Визнати дії державного виконавця Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Величко Наталії Миколаївни щодо не зарахування сплачених сум аліментів по виконавчому провадженню № 61221644 щодо стягнення із ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) аліментів на утримання дитини сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів доходу, але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 15 листопада 2019 року і до досягнення дитиною повноліття у добровільному порядку, незаконними.

Зобов`язати державного виконавця Лубенського відділу державної виконавчої служби у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Величко Наталію Миколаївну зарахувати сплачені ОСОБА_1 у добровільному порядку аліменти у сумі 115 962 (сто п`ятнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят дві) гривні 72 коп. по виконавчому провадженню № 61221644 щодо стягнення із ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) аліментів на утримання дитини сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів доходу, але не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 15 листопада 2019 року і до досягнення дитиною повноліття у добровільному порядку.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Лубенського міськрайонного суду

Полтавської області Л.В.Рудалєва

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення24.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124097753
СудочинствоЦивільне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)

Судовий реєстр по справі —539/4506/19

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Рудалєва Л. В.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Рудалєва Л. В.

Рішення від 21.12.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Алтухова О. С.

Ухвала від 06.12.2019

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Алтухова О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні