Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/1459/24
Провадження № 2/499/664/24
У Х В А Л А
Іменем України
"23" грудня 2024 р. селище Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Погорєлов І. В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Скочиляс Ірина Мирославівна, до Приватного акціонерного товариства «Українська транспортна страхова компанія», про стягнення пені, трьох відсотків річних та інфляційних витрат за несвоєчасну виплату страхового відшкодування, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивачів Скочиляс І. М. звернулась до Іванівського районного суду Одеської області з вищезазначеною позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на користь позивачів пеню з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, три відсотки річних та інфляційні витрати.
Суддя, дослідивши матеріали позовної заяви, приходить до висновку, що справа підлягає направленню за підсудністю до Голосіївського районного суду міста Києва, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до вимог ч.2 ст.27 ЦПК України, позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
З позовної заяви вбачається, що позов пред`явлено до Приватного акціонерного товариства «Українська транспортна страхова компанія», яке знаходиться за адресою: вул. Саксаганського, буд. 77, м. Київ.
Подаючи позовну заяву до Іванівського районного суду Одеської області позивач керується ч.3 ст.28 ЦПК України, а саме позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи, чи шкоди заподіяної внаслідок вчинення злочину, можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди.
Позивачі проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
Водночас, статтею 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Формами неустойки є штраф і пеня.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (частина третя статті 549 ЦК України).
У статті 625 ЦК України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення (договір чи делікт). Тобто, приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань (постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018р. у цивільній справі № 686/21296/15-ц).
Отже, поняття шкоди, неустойки (пені) та трьох відсотків річних і інфляційних втрат не є тотожними та мають різну правову природу, тоді як за правилами ч.3ст. 28 ЦПК України за місцем проживання позивача можуть пред`являтись лише позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи, чи шкоди заподіяної внаслідок вчинення злочину, а не про стягнення неустойки, яка має штрафний характер, та трьох відсотків річних і інфляційних втрат, які мають компенсаційний характер.
Аналізуючи положення статті 28 ЦПК України, яка визначає підсудність справ за вибором позивача, суд дійшов висновку, що звернення до суду позивача з заявленими позовними вимогами про стягнення пені, трьох відсотків річних, інфляційних втрат, до яких не входить стягнення страхового відшкодування, не передбачає право вибору суду за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди, а тому даний спір підлягає розгляду за правилами ч.2 ст.27 ЦПК України, тобто за місцезнаходженням відповідача.
Суд звертає увагу на важливе значення встановлення правил підсудності для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати провадження щодо конкретної справи. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна справа розглядалася і вирішувалася законним, компетентним, незалежним і неупередженим судом до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
За допомогою правил про підсудність забезпечується також рівність всіх громадян перед законом і судом. Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб`єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо, серед іншого справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи наведене, вважаю, що дана справа не підсудна Іванівському районному суду Одеської області, оскільки відповідач - Приватне акціонерне товариство «Українська транспортна страхова компанія» знаходиться за адресою: вул. Саксаганського, буд. 77, м. Київ, що належить до територіальної юрисдикції Голосіївського районного суду міста Києва (вул. Виставкова, буд. 14А, м. Київ), а тому позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Скочиляс Ірина Мирославівна, до Приватного акціонерного товариства «Українська транспортна страхова компанія», про стягнення пені, трьох відсотків річних та інфляційних витрат за несвоєчасну виплату страхового відшкодування слід передати за підсудністю.
Керуючись ст.ст.27, 28, 31 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Скочиляс Ірина Мирославівна, до Приватного акціонерного товариства «Українська транспортна страхова компанія», про стягнення пені, трьох відсотків річних та інфляційних витрат за несвоєчасну виплату страхового відшкодування, передати для розгляду до Голосіївського районного суду міста Києва (вул. Виставкова, буд. 14А, м. Київ, 03127) відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України.
Копію ухвали про передачу справи за підсудністю направити позивачу.
Апеляційна скарга може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня одержання копії цієї ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 31ЦПК України, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
СуддяІ. В. Погорєлов
Суд | Іванівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124098848 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них |
Цивільне
Іванівський районний суд Одеської області
Погорєлов І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні