Рішення
від 18.12.2024 по справі 510/1495/24
РЕНІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 510/1495/24

Провадження № 2/510/1245/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.12.24 року Ренійський районний суд Одеської області

у складі: - головуючого судді Дудник В.І.;

- за участю секретаря Лабановой С.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Рені цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ПЗУ УКРАЇНА» до ОСОБА_1 про стягнення суми страхового відшкодування,-

В С Т А Н О В И В

Відповідач позовні вимоги визнав, щодо їх задоволення не заперечував, просив розглянути справу у його відсутності.

Представник позивача на задоволенні позову наполягав, просив про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання.

В ході розгляду справи були досліджені наступні докази: копія акцепту (індивідуальної частини) Оферти (публічної частини) №001 від 14.04.2021р. Договору добровільного страхування наземних транспортних засобів №АМ.10504751 від 24.12.2021р.; копія постанови Ренійського районного суду Одеської області від 22.06.2022р.; копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу автомобіля Volkswagen Touareg із реєстраційним номером НОМЕР_1 , оформленого на ім`я ОСОБА_2 ; копія заяви №23694 про настання випадку, що має ознаки страхового; копія пояснення ОСОБА_2 від 10.05.2022р. до заяви про настання випадку, що має ознаки страхового; копія протоколу технічного огляду КТЗ від 17.05.2022р.; копія зобов`язуючої пропозиції визначення вартості майна; копія страхового акту Каско №18386/1; копія довідки про перевірку чинності полісу внутрішнього страхування; копія платіжної інструкції в національній валюті від 24.06.2022р. №00078478 про перерахування 327450,75 грн.

Судом в ході судового розгляду справи встановлено, що позивач ПАТ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ПЗУ УКРАЇНА», діючий через свого представника, звернувся до суду із відповідним позовом, яким просить стягнути з ОСОБА_1 суму сплаченого страхового відшкодування в розмірі 327450,75 грн., завдану внаслідок вчинення ДТП, винуватим у якій було визнано ОСОБА_1 . У позовних вимогах представник позивача вказує, що 07.05.2022р. о 20.20 год по вул. А. Карташова, 27 в м.Рені Ізмаїльського району Одеської області, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки VolkswagenGolf-4 із реєстраційним номером НОМЕР_2 у стані алкогольного сп`яніння, не обрав безпечну швидкість руху, не врахував дорожньої обстановки, не впорався із керуванням та допустив наїзд на зустрічну смугу, внаслідок чого скоїв зіткнення у стовп та припаркований автомобіль марки Volkswagen Touareg із реєстраційним номером НОМЕР_1 . Внаслідок ДТП транспортні засобі отримали механічні пошкодження.

У відповідностііз постановоюРенійського районногосуду Одеськоїобласті від 22.06.2022р.,справа №510/591/22, ОСОБА_1 визнано винниму вчиненіправопорушень,передбачених ст. ст.124,130ч.1 КУпАП. Врезультаті ДТП,транспортному засобу автомобілю VolkswagenTouaregіз реєстраційнимномером НОМЕР_1 нанесені певні механічні пошкодження.

На момент ДТП майнові інтереси власника автомобіля Volkswagen Touareg із реєстраційним номером НОМЕР_1 були застраховані у ПАТ «СК «ПЗУ Україна» Акцептом (індивідуальна частина) Оферти (публічної частини) №001 від 14.04.2021р. Договору добровільного страхування наземних транспортних засобів №АМ.10504751 від 24.12.2021р., у зв`язку з чим ПАТ «СК «ПЗУ УКРАЇНА» здійснив власнику пошкодженого т/з виплату страхового відшкодування в розмірі 327450 грн. 75 коп., що підтверджується платіжною інструкцією від 24.06.2022р. №00078478.

На момент ДТП цивільно-правова відповідальність власника автомобіля VolkswagenGolf-4 із реєстраційним номером НОМЕР_2 полісом страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів застрахована не була.

В даний час, в порядку регресу, відповідно до ст. 1191 ЦК України позивач просить стягнути з відповідача матеріальну шкоду в сумі 327450,75 грн., а також витрати по оплаті судового збору в розмірі 4911,77 грн.

Вивчивши матеріали справи та надані документи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню, оскільки знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.

Відповідно дочастини першої статті 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини.

З огляду на презумпцію вини заподіювача шкоди (частина друга статті 1166 ЦК України), особа звільняється від обов`язку відшкодувати шкоду, якщо доведе, що шкоду було завдано не з її вини.

Таким чином цивільне законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини завдавача шкоди. Якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.

Відповідно до нормч. 6 ст. 82 ЦПК Українипостанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно достатті 129-1 Конституції Українисуд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Преюдиційні факти це факти, встановлені судовими рішеннями, що набрали законної сили і не підлягають доведенню в іншій справі.

Відповідно до частини першої статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно із частинами другою, п`ятою статті 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.

Шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою (пункт 1 частини першої статті 1188 ЦК України).

Підставами відшкодування шкоди за цим деліктом є: а) наявність шкоди; б) протиправна дія заподіювача шкоди; в) наявність причинного зв`язку між протиправною дією та шкодою. Вина заподіювача шкоди не вимагається. Тобто особа, яка завдала шкоди джерелом підвищеної небезпеки, відповідає й за випадкове її завдання (незалежно від вини).

Відповідно до частини третьої статті 988 ЦК України страхова виплата за договором майнового страхування і страхування відповідальності (страхове відшкодування) не може перевищувати розміру реальних збитків. Інші збитки вважаються застрахованими, якщо це встановлено договором.

Відповідно до частин першої, другої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відшкодування збитків є однією із форм або заходів цивільно-правової відповідальності, яка вважається загальною або універсальною саме в силу правил статті 22 ЦК України, оскільки частиною першою визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Тобто порушення цивільного права, яке потягнуло за собою завдання особі майнових збитків, саме по собі є основною підставою для їх відшкодування.

Відповідно дост. 27 Закону України «Про страхування»таст. 993 ЦК Українидо страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.

Статтями 28, 29 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» передбачено, що шкода, заподіяна в результаті ДТП майну потерпілого, - це шкода, пов`язана: з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного засобу; з пошкодженням чи фізичним знищенням доріг, дорожніх споруд, технічних засобів регулювання руху; з пошкодженням чи фізичним знищенням майна потерпілого; з проведенням робіт, які необхідні для врятування потерпілих у результаті ДТП; з пошкодженням транспортного засобу, використаного для доставки потерпілого до відповідного закладу охорони здоров`я, чи забрудненням салону цього транспортного засобу; з евакуацією транспортних засобів з місця ДТП.

При цьому у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок ДТП, з евакуацією транспортного засобу з місця ДТП до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент ДТП, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.

Відповідно до частин першої та другої статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.

Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

З огляду на зазначені положення ЦК України факт завдання шкоди майну потерпілого джерелом підвищеної небезпеки, якщо ця особа (потерпілий) не перебуває в договірних правовідносинах з особою, яка завдала шкоди, та/або якщо завдання такого роду шкоди не пов`язане з виконанням цими особами обов`язків за договором, породжує виникнення позадоговірного, деліктного зобов`язання.

За загальним правилом відповідальність за шкоду несе боржник особа, яка завдала шкоди. Якщо шкода завдана джерелом підвищеної небезпеки (зокрема, діяльністю щодо використання, зберігання та утримання транспортного засобу), така шкода відшкодовується володільцем джерела підвищеної небезпеки особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом (частина друга статті 1187 ЦК України).

Разом з тим правила регулювання деліктних зобов`язань допускають можливість відшкодування завданої потерпілому шкоди не безпосередньо особою, яка завдала шкоди, а іншою особою, якщо законом передбачено такий обов`язок.

Відповідно до статті 999 ЦК України законом може бути встановлений обов`язок фізичної або юридичної особи бути страхувальником життя, здоров`я, майна або відповідальності перед іншими особами за свій рахунок чи за рахунок заінтересованої особи (обов`язкове страхування). До відносин, що випливають з обов`язкового страхування, застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено актами цивільного законодавства.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача суми матеріальної шкоди 327450 грн. 75 коп. є законними, знайшли своє підтвердження, у зв`язку із чим підлягають задоволенню.

З оглядуна вищевикладене,вимоги позивачаявляються обґрунтованимиі доведеними, правомірними і законними, такими, що виходять з договірних зобов`язань, у зв`язку із чим підлягають задоволенню.

У відповідності до положеньст.141 ЦПК Україниз відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в сумі 4911 грн. 77 коп.

Керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 76 - 81, 133, 141, 200, 258, 259, 264 - 265, 268, 280, 354, 355, ЦПК України, ст.ст. 1166, 1187, 1191 ЦК України, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «ПЗУ УКРАЇНА» - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) накористьПриватного акціонерноготовариства «СТРАХОВАКОМПАНІЯ «ПЗУУКРАЇНА» (кодЄДРПОУ:20782312) матеріальну шкоду(страховевідшкодування)врозмірі 327450 грн. 75 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) накористьПриватного акціонерноготовариства «СТРАХОВАКОМПАНІЯ «ПЗУУКРАЇНА» (кодЄДРПОУ:20782312) 4911 грн. 77 коп. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Суддя Вячеслав ДУДНИК

СудРенійський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124099898
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП

Судовий реєстр по справі —510/1495/24

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Ренійський районний суд Одеської області

Дудник В. І.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Ренійський районний суд Одеської області

Дудник В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні