Постанова
від 17.12.2024 по справі 926/361/24
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" грудня 2024 р. Справа №926/361/24

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого суддіБонк Т.Б.

СуддівБойко С.М.

Якімець Г.Г.

секретар судового засідання Шатан Т.О.

представники сторін:

позивача: Слівінська С.І.,

відповідача: Шевчук В.А.,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" бн від 14.10.2024 (вх. суду № 01-05/2888/24 від 14.10.2024)

на рішення Господарського суду Чернівецької області від 23.09.2024 (повний текст складено 27.09.2024, суддя М.І. Ніколаєв)

у справі №926/361/24

за позовом: Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі філії «Відокремленого підрозділу «Енергоатом-Трейдинг» Акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія"

про стягнення заборгованості в сумі 51 845 836,79 грн,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст вимог позовної заяви і рішень судів попередніх інстанцій:

Акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії «Відокремленого підрозділу «Енергоатом-Трейдинг» Акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (далі - АТ «НАЕК «Енергоатом») звернулося до Господарського суду Чернівецької області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" про стягнення штрафних санкцій в загальній сумі 51 845 836,79 грн, у т.ч. 9 320 283,77 грн 3% річних та 42 525 553,02 грн інфляційних втрат.

Позов обґрунтований тим, що в порушення умов укладеного договору № 65-150-SD-21-00410 від 24.09.2021 відповідач свої зобов`язання щодо сплати коштів за поставлену електричну енергію належним чином не виконував, у зв`язку з чим позивачем нараховано в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України 3% річних та інфляційні втрати за період з березня 2022 року по жовтень 2023 року.

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 23.09.2024 у справі 926/361/24 позов задоволено. Присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" на користь Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії «Відокремленого підрозділу «Енергоатом-Трейдинг» Акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» 9 320 283,77 грн 3% річних, 42 525 553,02 грн інфляційних втрат та 622 150,04 грн судового збору.

При ухваленні оскаржуваного рішення, місцевий господарський суд виходив з того, що між позивачем та відповідачем укладено договір відповідно до норм Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі Положення про ПСО), а тому сторони повинні дотримуватися положень постанови у частині встановлених для них прав та обов`язків, зокрема обов`язку АТ «НАЕК «Енергоатом», як виробника, продати електричну енергію та кореспондуючого обов`язку у ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" купити її та оплатити.

Короткий зміст вимог та узагальнених доводів учасників справи:

Не погодившись з рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" звернулось до Західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернівецької області № 926/361/24 та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

На думку скаржника, законодавцем було розроблено чіткий механізм руху коштів від ДП НАЕК «Енергоатом» до ДП «Гарантований покупець», а далі до постачальника універсальних послуг і назад до ДП «НАЕК «Енергоатом».

Апелянт відзначає, що виконання цього механізму зі сторони відповідача напряму залежить від інших виконавців ПСО, а саме від ДП «Гарантований покупець». Тобто, ті кошти, які направляє останній відповідачу фактично і складають фінансове зобов`язання відповідача перед позивачем.

Відтак, на переконання апелянта, невиконання своїх зобов`язань ДП «Гарантований покупець» перед відповідачем унеможливлює таке виконання перед позивачем.

Крім цього, скаржник стверджує, що судом першої інстанції при перевірці розрахунку інфляційних втрат та 3 % річних не враховано день часткової оплати та наявність помилкових періодів інфляційних втрат.

АТ «НАЕК «Енергоатом» подало відзив на апеляційну скаргу, у якому просить апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Чернівецької області від 23.09.2024 у справі 926/361/24 залишити без змін.

Позивач зазначає, що ні укладений договір, ні Положення про ПСО не містять договірних умов/норм щодо джерел коштів, які приймають участь у фінансових зобов`язаннях учасників ринку електричної енергії при виконанні спеціальних обов`язків. Тобто, не містять вказівки на те, що при виконанні зобов`язань з оплати електричної енергії за Договором, відповідач повинен використовувати лише ті кошти, які надійшли від виконання зобов`язань за договорами про надання послуг.

Щодо задоволення місцевим господарським судом позовних вимог в частині стягнення інфляційних втрат та 3% річних, на переконання позивача такі задоволено підставно, оскільки позивач здійснював розрахунки згідно з умовами додаткової угоди до договору.

Рух справи в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.10.2024 справу № 926/361/24 розподілено колегії суддів у складі: головуючого судді Бонк Т.Б., суддів Бойко С.М., Якімець Г.Г.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 04.11.2024 у справі № 926/361/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" на рішення Господарського суду Чернівецької області від 23.09.2024 у справі №926/361/24.

Ухвалою суду від 14.11.2024 призначено розгляд справи у судовому засіданні 17.12.2024.

У судове засідання 17.12.2024 з`явились та представник відповідача та представник скаржника, який просив відкласти розгляд справи для надання можливості подати додаткові докази.

Слід зазначити, що згідно з ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи те, що скаржником не обґрунтовано неможливість подання доказів на підтвердження його правової позиції суду першої інстанції та суду апеляційної інстанції до початку розгляду справи по суті, колегія суддів у судовому засіданні 17.12.2024 ухвалила відмовити скаржнику у задоволенні клопотання про відкладення та розглянути справу по суті.

Скаржник підтримав доводи апеляційної скарги, відповідач заперечив такі доводи з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, сторони надали суду пояснення.

Згідно з встановленими судом апеляційної інстанції обставин, і визначених відповідно до них правовідносин, вбачається, що:

Відповідно до Закону України «Про акціонерне товариство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1420 «Про утворення акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (далі Постанова № 1420) «Енергоатом» (далі АТ «НАЕК «Енергоатом») є правонаступником всіх майнових і немайнових прав та обов`язків державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (далі ДП «НАЕК «Енергоатом»).

Державна реєстрація АТ «НАЕК «Енергоатом» та припинення ДП «НАЕК «Енергоатом» відбулася 11.01.2024, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Статут АТ «НАЕК «Енергоатом» затверджено Постановою № 1420 та є додатком до неї.

Згідно з пунктом 3 постанови № 1420, відокремлені підрозділи державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» із дня державної реєстрації товариства продовжують функціонувати як відокремлені підрозділи товариства (філії, представництва).

З 11.01.2024 АТ «НАЕК «Енергоатом» стало правонаступником усіх прав і обов`язків ДП «НАЕК «Енергоатом», а відокремлений підрозділ «Енергоатом Трейдинг» ДП «НАЕК «Енергоатом» починає функціонувати як філія «Відокремлений підрозділ «Енергоатом-Трейдинг» АТ «НАЕК «Енергоатом» .

24.09.2021 Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівецька Обласна енергопостачальна компанія" уклали договір купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг №65-150-SD-21-00-410 (далі договір).

Відповідно до умов п. 1.1. договору його укладено відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для задоволення потреб побутових споживачів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №483 від 05.06.2019 (зі змінами), далі - положення про ПСО, та рішення аукціонного комітету від 21.09.2021.

Згідно з п.1.2. договору кожна сторона зобов`язана вжити всіх необхідних заходів (вчинити необхідні дії), що передбачені у законі України "Про ринок електричної енергії", Кодексі системи передачі, Кодексі систем розподілу, Кодексі комерційного обліку електричної енергії, правилах ринку та інших нормативно-правових актах для належного виконання своїх зобов`язань за цим договором щодо купівлі-продажу електричної енергії, які, зокрема можуть включати, але не виключно, укладання відповідних договорів, внесення необхідних платежів та гарантій, отримання необхідних дозволів, підтверджень та погоджень, здійснення відповідних повідомлень, реєстрацію та надання необхідної інформації, впровадження програмного забезпечення тощо.

Відповідно до умов п. 2.1. Договору продавець зобов`язаний продати, а ПУП (постачальник універсальних послуг) зобов`язаний купити (прийняти та оплатити) електричну енергію (стандартний продукт BASE_M) для постачання побутовим споживачам ПУП.

Купівля-продаж електричної енергії за цим договором здійснюється в Об`єднаній енергетичній системі України (ОЕС України).

Відповідно до умов п. 2.2. договору обсяги електричної енергії, що продаються і купуються за цим договором, є договірними зобов`язаннями щодо відпуску продавцем та відбору ПУП електричної енергії.

Періодом постачання електричної енергії є календарні дати з 00:00 год. першого календарного дня по 24:00 год. останнього календарного дня такого періоду (далі - період постачання), що зазначаються у додатковій угоді для періоду постачання за результатами проведеного електронного аукціону (п. 3.1. договору).

Пунктом 3.2.1 договору передбачено, що у разі аномально низького обсягу споживання електричної енергії побутовими споживачами за годину в місяці, аналогічному до розрахункового місяця у попередньому році, ПУП має право надати інформацію про обсяг електричної енергії, що дорівнює обсягу максимального з мінімального фактичного споживання електричної енергії побутовими споживачами за годину в аналогічних місяцях двох попередніх років з наданням підтверджуючих документів настання подій, що спричинили таке зменшення обсягу споживання електричної енергії, відповідно до розділу 9 цього договору.

Відповідно до п.3.3. договору обсяг електричної енергії, що купується та продається за цим договором, у періоді постачання дорівнює обсягу мінімального споживання електричної енергії побутовими споживачами ПУП за годину в місяці, аналогічному до розрахункового місяця, у попередньому році, зазначається в аукціонному свідоцтві та у додатковій угоді для періоду постачання.

Відпуск/відбір купленої електричної енергії у періоді постачання здійснюється згідно з графіком відпуску/відбору електричної енергії, що є додатком до додаткової угоди для періоду постачання (п. 3.4. договору).

Розділом 4 договору встановлено, що вартість електричної енергії визначається як арифметичний добуток обсягу електричної енергії на ціну за 1 (один) МВт*год, та зазначається у додатковій угоді для періоду постачання (п. 4.2. договору).

Оплата за електричну енергію здійснюється у формі попередньої оплати. ПУП оплачує вартість електричної енергії до початку періоду постачання у строки та у розмірі, відповідно до умов додаткової угоди для періоду постачання (п. 4.3. договору).

Згідно з п.4.6. договору оплату за куплену електричну енергію ПУП здійснює грошовими коштами в національній валюті, що перераховуються на банківський рахунок продавця, вказаний у Розділі 13 цього договору або на інший банківський рахунок продавця, про реквізити якого продавець повідомив електронним листом з накладенням КЕП керівника (уповноваженої особи) не менш, ніж як за 2 (два) робочі дні до дати платежу з подальшим підтвердженням цього у письмовому вигляді.

Оплата за цим договором вважається належним чином здійсненою за умови оплати ПУП за електричну енергію на банківський рахунок продавця, що вказаний продавцем останнім. Датою отримання оплати вважається дата зарахування грошових коштів на банківський рахунок продавця.

Пунктом 6.1 договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та законодавством України.

Договір вступає в силу з дати його підписання сторонами (в тому числі кваліфікованим електронним підписом (КЕП) та діє на період чинності положення про ПСО. У частині виконання фінансових зобов`язань договір діє до їх повного виконання. (пункт 11.1. договору).

Додатковими угодами № 6-11, 13-26 сторони погодили період постачання березень 2022-жовтень 2023, вартість та обсяг електричної енергії, а також етапи оплати, а саме:

- за 2 банківські дні до розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у розрахунковому місяці;

- не пізніше 4-го числа (включно) розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у розрахунковому місяці;

- не пізніше 10-го числа (включно) розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у розрахунковому місяці;

- не пізніше 16-го числа (включно) розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у розрахунковому місяці;

- не пізніше 22-го числа (включно) розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у розрахунковому місяці.

Якщо граничний строк оплати припадає на святковий, вихідний чи інший неробочий день, то відповідний платіж повинен бути здійснений в наступний робочий день, що слідує за датою такого платежу.

15.02.2022 сторонами укладено додаткову угоду №6 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.03.2022 по 31.03.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 54669,940 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №6).

Пунктом 4 додаткової угоди №6 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2819,75 грн за 1 (один) МВт*год, крім того ПДВ - 563,95 грн, разом - 3383,70 грн.

Вартість електричної енергії становить: 154155563,32 грн, крім того ПДВ 30831112,66 грн, разом 184986675,98 грн (пункт 5 додаткової угоди №6).

Пунктом 7 додаткової угоди №6 передбачено, що сума граничного внеску у розмірі 0,1 відсотку від вартості електричної енергії, придбаної за результатами аукціону (без ПДВ), перерахована організатором аукціону на банківський рахунок продавця, зараховується продавцем як оплата електричної енергії, відповідно до черговості виникнення зобов`язань з оплати електричної енергії.

26.03.2022 сторонами укладено додаткову угоду №7 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.04.2022 по 30.04.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 46419,84 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №7).

Пунктом 4 додаткової угоди №7 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2606,25 грн за 1 (один) МВт*год, крім того ПДВ - 521,25 грн, разом 3127,50 грн.

Вартість електричної енергії становить: 120981708 грн, крім того ПДВ 24196341,60 грн, разом 145178049,60 грн (пункт 5 додаткової угоди №7).

29.04.2022 сторонами укладено додаткову угоду №8 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.05.2022 по 31.05.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 39567,408 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №8).

Пунктом 4 додаткової угоди №8 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 1973,54 грн за 1 (один) МВт*год, крім того ПДВ 394,71 грн, разом 2368,25 грн.

Вартість електричної енергії становить: 78087862,38 грн, крім того ПДВ 15617572,48 грн, разом 93705434,86 грн (пункт 5 додаткової угоди №8).

23.05.2022 сторонами укладено додаткову угоду №9 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.06.2022 по 30.06.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 33296,400 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №9).

Пунктом 4 додаткової угоди №9 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2225,01 грн за 1 (один) МВт*год, крім того ПДВ 445,00 грн, разом 2670,01 грн.

Вартість електричної енергії становить: 74084822,96 грн, крім того ПДВ 14816964,59 грн, разом 88901787,55 грн (пункт 5 додаткової угоди №9).

23.06.2022 сторонами укладено додаткову угоду №10 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.07.2022 по 31.07.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 33143,712 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №10).

Пунктом 4 додаткової угоди №10 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2223,82 грн за 1 (один) МВт*год, без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 73705649,62 грн, крім того ПДВ 14741129,92 грн, разом 88446779,54 грн (пункт 5 додаткової угоди №10).

26.07.2022 сторонами укладено додаткову угоду №11 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.08.2022 по 31.08.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 33750,816 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №11).Пунктом 4 додаткової угоди №11 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2223,82 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 75055739,64 грн, крім того ПДВ 15011147,93 грн, разом 90066,887,57 грн (пункт 5 додаткової угоди №11).

05.08.2022 сторонами укладено додаткову угоду №12 до договору №65-150-SD-2100410 згідно якої сторони домовилися доповнити розділ 6 договору новим пунктом 6.5. такого змісту: « 6.5. на період дії в Україні воєнного стану (починаючи з 24.02.2022) та протягом 30 днів після його припинення або скасування до сторін за порушення зобов`язань за цим договором не застосовуються штрафні санкції, передбачені цим договором та законодавством України» (пункт 1 додаткової угоди №12).

Пунктом 2 додаткової угоди №12 передбачено, що відповідно до частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України, умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту її укладення, а саме з 24.02.2022.

25.08.2022 сторонами укладено додаткову угоду №13 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.09.2022 по 30.09.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 34337,520 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №6).

Пунктом 4 додаткової угоди №13 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2223,82 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 76360463,73 грн, крім того ПДВ 15272092,75 грн, разом 91632556,48 грн (пункт 5 додаткової угоди №13).

29.09.2022 сторонами укладено додаткову угоду №14 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.10.2022 по 31.10.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 37505,535 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №14).

Пунктом 4 додаткової угоди №14 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2554,71 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 95815765,32 грн, крім того ПДВ 19163153,06 грн, разом 114978918,38 грн (пункт 5 додаткової угоди №14).

29.10.2022 сторонами укладено додаткову угоду №15 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.11.2022 по 30.11.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 45566,640 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №15).

Пунктом 4 додаткової угоди №15 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2864,08 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 130506502,29 грн, крім того ПДВ 26101300,46 грн, разом 156607802,75 грн (пункт 5 додаткової угоди №15).

22.11.2022 сторонами укладено додаткову угоду №6 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.12.2022 по 31.12.2022.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 58081,104 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №16).

Пунктом 4 додаткової угоди №16 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 3199,59 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 185835719,55 грн, крім того ПДВ 37167143,91 грн, разом 223002863,46 грн (пункт 5 додаткової угоди №16).

28.12.2022 сторонами укладено додаткову угоду №17 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.01.2023 по 31.01.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 61171,680 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №17).

Пунктом 4 додаткової угоди №17 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 3301,71 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 201971147,57 грн, крім того ПДВ 40394229,51 грн, разом 242365377,08 грн (пункт 5 додаткової угоди №17).

25.01.2023 сторонами укладено додаткову угоду №18 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.02.2023 по 28.02.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 44395,680 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №18).

Пунктом 4 додаткової угоди №18 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 3306,69 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 146802751,10 грн, крім того ПДВ 29360550,22 грн, разом 176163301,32 грн (пункт 5 додаткової угоди №18).

21.02.2023 сторонами укладено додаткову угоду №19 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.03.2023 по 31.03.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 49850,842 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №19).

Пунктом 4 додаткової угоди №19 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 3290,59 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 164038682,18 грн, крім того ПДВ 32807736,44 грн, разом 196846418,62 грн (пункт 5 додаткової угоди №19).

28.03.2023 сторонами укладено додаткову угоду №20 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.04.2023 по 30.04.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 40397,040 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №20).

Пунктом 4 додаткової угоди №20 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 3289,12 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 132870712,20 грн, крім того ПДВ 26574142,44 грн, разом 159444854,64 грн (пункт 5 додаткової угоди №20).

27.04.2023 сторонами укладено додаткову угоду №21 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.05.2023 по 31.05.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 34893,600 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №21).

Пунктом 4 додаткової угоди №21 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2925,40 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 103019864,64 грн, крім того ПДВ 20603972,93 грн, разом 123623837,57 грн (пункт 5 додаткової угоди №21).

31.05.2023 сторонами укладено додаткову угоду №22 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.06.2023 по 30.06.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 32279,040 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №22).

Пунктом 4 додаткової угоди №22 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 3107,35 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 100302274,94 грн, крім того ПДВ 20060549,99 грн, разом 120362729,93 грн (пункт 5 додаткової угоди №22).

21.06.2023 сторонами укладено додаткову угоду №23 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.07.2023 по 31.07.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 31669,848 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №23).

Пунктом 4 додаткової угоди №23 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2718,62 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 86098282,17 грн, крім того ПДВ 17219656,43 грн, разом 103317938,60 грн (пункт 5 додаткової угоди №23).

25.07.2023 сторонами укладено додаткову угоду №24 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.08.2023 по 31.08.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 32340,936 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №24).

Пунктом 4 додаткової угоди №24 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2845,42 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 92023546,11 грн, крім того ПДВ 18404709,22 грн, разом 110428255,33 грн (пункт 5 додаткової угоди №24).

25.08.2023 сторонами укладено додаткову угоду №25 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.09.2023 по 30.09.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 32199,840 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №25).

Пунктом 4 додаткової угоди №25 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 2890,05 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 93059147,59 грн, крім того ПДВ 18611829,52 грн, разом 111670977,11 грн (пункт 5 додаткової угоди №25).

26.09.2023 сторонами укладено додаткову угоду №26 до договору №65-150-SD-2100410 на період постачання електричної енергії з 01.10.2023 по 31.10.2023.

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди становить 38173,055 МВт*год. (пункт 3 додаткової угоди №26).

Пунктом 4 додаткової угоди №26 передбачено, що ціна електричної енергії становить: 3436,10 грн за 1 (один) МВт*год без ПДВ.

Вартість електричної енергії становить: 132197106,77 грн, крім того ПДВ 26439421,35 грн, разом 158363528,12 грн (пункт 5 додаткової угоди №26).

В усіх додаткових угодах (п.6), вказаних вище, сторони погодили, що якщо граничний строк оплати припадає на святковий, вихідний чи інший неробочий день, то відповідний платіж повинен бути здійснений в наступний робочий день, що слідує за датою такого платежу.

Відповідно до актів купівлі-продажу позивач передав, а відповідач прийняв товар в таких розмірах: №619 від 31 березня 2022 року на суму 184986675,98 грн з ПДВ; №672 від 30 квітня 2022 року на суму 145178049,60 грн з ПДВ; №926 від 31 травня 2022 року на суму 93705434,86 грн з ПДВ; №1090 від 30 червня 2022 року на суму 88901787,55 грн з ПДВ; №1271 від 31 липня 2022 року на суму 88446779,54 грн з ПДВ; №1467 від 31 серпня 2022 року на суму 90066887,57 грн з ПДВ; №1697 від 30 вересня 2022 року на суму 91632556,48 грн з ПДВ; №1856 від 31 жовтня 2022 року на суму 114978918,38 грн з ПДВ; №2144 від 30 листопада 2022 року на суму 156607802,75 грн з ПДВ; №2262 від 31 грудня 2022 року на суму 232002663,46 грн з ПДВ; №25 від 31 січня 2023 року на суму 242365377,08 грн з ПДВ; №165 від 28 лютого 2023 року 176163301,32 грн з ПДВ; №331 від 31 березня 2023 року на суму 196846418,62 грн з ПДВ; №488 від 30 квітня 2023 року на суму 159444854,64 грн з ПДВ; №646 від 31 травня 2023 року на суму 123623837,57 грн з ПДВ; №721 від 30 червня 2023 року на суму 120362729,93 грн з ПДВ; №827 від 31 липня 2023 року на суму 103317938,60 грн з ПДВ; №926 від 31 серпня 2023 року на суму 110428255,33 грн з ПДВ; №1003 від 30 вересня 2023 року на суму 111670977,11 грн з ПДВ; №1192 від 31 жовтня 2023 року на суму 158636528,12 грн з ПДВ.

Згідно роздруківки електронної інформаційної довідки АТ «Ощадбанк» № 16/2-09/79346/2023 від 13.11.2023 за період з 01.03.2022 по 31.10.2023, виписки по рахунку АТ «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в АТ «Укрексімбанк» за період з 01.03.2022 по 31.10.2023 ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" сплатило вартість поставленої електричної енергії з порушенням строків оплати товару.

За порушення встановлених додатковими угодами строків оплати за електричну енергію позивачем нараховано відповідачу за період з березня 2022 року по жовтень 2023 року суму 3% річних у розмірі 9320283,77 грн та суму інфляційних втрат у розмірі 42525553,02 грн.

Відповідачем не надано контррозрахунку стосовно розрахунку сум 3% річних та інфляційних втрат.

При перегляді рішення місцевого господарського суду судова колегія Західного апеляційного господарського суду керувалась наступним.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За змістом статей 525, 526 цього Кодексу одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. За змістом статті 11 цього Кодексу цивільні права та обов`язки виникають, зокрема, з договору.

Згідно зі статтями 626, 627, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Як зазначалось вище, між АТ "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" АТ "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" та ТОВ "Чернівецька обласна Енергопостачальна компанія" укладено договір купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг №65-150-SD-21-00-410 від 24.09.2021.

Зобов`язання, які виникли між АТ "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" та ТОВ "Чернівецька обласна Енергопостачальна компанія", носять характер купівлі-продажу. За такими зобов`язаннями АТ "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" повинно передати визначений договором об`єм електричної енергії, а ТОВ "Чернівецька обласна Енергопостачальна компанія" зобов`язане прийняти та сплатити її вартість

На виконання умов договору АТ «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в період з березня 2022 року по жовтень 2023 року постачало електричну енергію відповідачу, проте останній взяті на себе зобов`язання щодо своєчасної та повної оплати вартості отриманої електричної енергії не виконав, чим порушив приписи як договірних умов, так і положень діючого законодавства.

Як вбачається з роздруківки електронної інформаційної довідки АТ «Ощадбанк» № 16/2-09/79346/2023 від 13.11.2023 за період з 01.03.2022 по 31.10.2023, виписки по рахунку АТ «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в АТ «Укрексімбанк» за період з 01.03.2022 по 31.10.2023 ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" сплатило вартість поставленої електричної енергії з порушенням строків оплати товару.

На думку апелянта, нормативно-правовими актами, які регулюють виконання спеціальних обов`язків на ринку електричної енергії, закріплено ланцюг оплат між учасниками ринку із врахуванням їх черговості. Внаслідок невиконання державним підприємством «Гарантований покупець» своїх зобов`язань перед ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" останній був позбавлений можливості здійснити оплату за договором.

Стосовно наведених доводів, колегія суддів зазначає про таке.

Положення про ПСО встановлює спеціальний механізм взаємовідносин учасників ринку електричної енергії, у тому числі виробників електричної енергії (позивач), постачальників універсальних послуг (апелянт) та Гарантованого покупця шляхом укладення між ними окремих відповідних договорів у схемі відносин, а саме:

- АТ «НАЕК «Енергоатом» Гарантований покупець договору про надання послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем (відповідно до примірного договору, що є додатком № 4 до Положення про ПСО);

- Гарантований покупець ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" договору про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг (згідно з примірним договором, що є додатком № 2 до Положення про ПСО);

- АТ «НАЕК «Енергоатом» ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" спірного Договору.

Позивач та апелянт уклали Договір відповідно до норм Положення про ПСО, а тому вони повинні дотримуватися положень Постанови № 483 у частині встановлених для них прав та обов`язків, зокрема обов`язку АТ «НАЕК «Енергоатом», як виробника, продати електричну енергію та кореспондуючого обов`язку у ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" купити її та оплатити.

У постанові Верховного Суду від 18.09.2024 у справі № 918/1304/23 вказано, що постанова КМУ №483 від 05.06.2019, затверджене нею Положення, та Примірні договори для забезпечення загальносуспільних інтересів установлюють лише механізм організації договірних відносин між учасниками ринку електричної енергії, але безпосередньо не визначають джерел розрахунків (джерел надходження коштів: безпосередньо від іншого учасника передбаченої схеми відносин чи інших джерел за результатами власної господарської діяльності), які існують у межах таких договірних відносин, у тому числі і для "постачальників універсальних послуг".

Відтак, ні умови Примірних договорів, ні умови наведених договорів не містять договірних умов щодо джерел коштів, які приймають участь у ланцюгу фінансових зобов`язань учасників ринку електричної енергії при виконанні спеціальних обов`язків за наведеним Положенням з метою дотримання відповідної синхронності руху коштів. Тобто, вони не містять вказівки на те, що при виконанні договірних зобов`язань сторони використовують лише ті кошти, які надійшли від попереднього їх платника у ланцюгу взаємних розрахунків.

Таким чином, ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" зобов`язане сплачувати вартість отриманої електричної енергії незалежно від джерела надходження коштів та без огляду на їх надходження від попереднього учасника у ланцюгу взаємних розрахунків.

Частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Так, індекс інфляції це додаткова сума, яка сплачується боржником і за своєю правовою природою є самостійним засобом захисту цивільного права кредитора у грошових зобов`язань і спрямована на відшкодування його збитків, заподіяних знеціненням грошових коштів внаслідок інфляційних процесів в державі. Офіційний індекс інфляції, що розраховується Державною службою статистики України, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто зменшення купівельної спроможності гривні.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що за змістом наведеної норми закону нарахування інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу входять до складу грошового зобов`язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах № 703/2718/16-ц та № 646/14523/15-ц).

Велика Палата Верховного Суду також неодноразово зазначала, що у статті 625 Цивільного кодексу України визначено загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов`язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань (висновки, викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018 у справі №686/21962/15-ц, від 31.10.2018 у справі №161/12771/15-ц, від 19.06.2019 у справі №646/14523/15-ц, від 18.03.2020 у справі №711/4010/13, від 23.06.2020 у справі №536/1841/15-ц, від 07.07.2020 у справі №712/8916/17, від 22.09.2020 у справі №918/631/19, від 09.11.2021 у справі №320/5115/17).

У пункті 6 Додаткових угод встановлений єдиний порядок оплати купленої електричної енергії у спірному періоді, а саме.

Для кожного Розрахункового місяця постачальник універсальної послуги здійснює оплату за куплену електричну енергію наступним чином:

- за 2 банківські дні до Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцять) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 4-го числа (включно) Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцять) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 10-го числа (включно) Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцять) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 16-го числа (включно) Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцять) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 22-го числа (включно) Розрахункового місяця у розмірі 20 (двадцять) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці.

Якщо граничний строк оплати припадає на святковий, вихідний чи інший неробочий день, то відповідний платіж повинен бути здійснений в наступний робочий день, що слідує за датою такого платежу.

Так, відповідно до умов Додаткових угод до Договору для періоду постачання оплата здійснюється у формі попередньої поетапної оплати п`ять етапів для кожного періоду постачання.

Враховуючи такий порядок розрахунків, здійснення кожного з п`яти платежів у межах однієї Додаткової угоди до Договору для періоду постачання є окремим грошовим зобов`язанням у розумінні чинного законодавства.

Таким чином, при визначенні кількості календарних днів прострочення слід виходити з того, що першим днем прострочення є наступний день після дати платежу згідно з умовами відповідної Додаткової угоди до Договору, а останнім днем день, що передує здійсненню у повному обсязі оплати вартості електричної енергії для відповідного етапу оплати.

З огляду на прострочення відповідачем внесення оплати придбаної електричної енергії, позивач просив суд першої інстанції стягнути згідно наявного в матеріалах справи розрахунку 3% річних у розмірі 9320283,77 грн та інфляційних втрат у розмірі 42525553,02 грн.

Здійснивши перерахунок 3 % річних, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розрахунок суми 3 % річних у розмірі 9320283,77 грн є правильним, обґрунтованими та здійсненими відповідно до вимог чинного законодавства.

Порядок індексації грошових коштів для цілей застосування статті 625 ЦК України визначається із застосуванням індексу споживчих цін (індексу інфляції) за офіційними даними Державного комітету статистики України у відповідний місяць прострочення боржника, як результат множення грошового доходу на величину приросту споживчих цін за певний період, поділену на 100 відсотків (абзац п`ятий пункту 4 постанови КМУ №1078).

У постанові Верховного Суду від 25.08.2020 у справі справа № 924/534/19 зазначено таке:

«У судовій практиці часто виникають проблеми із застосуванням механізму розрахунку інфляційних збитків у випадку часткового помісячного погашення суми основного боргу. З огляду на таке касаційний суд вважає за доцільне роз`яснити, що при зменшенні суми боргу у конкретному місяці "А" на певну суму (до прикладу 100 грн.) до уваги береться сума боргу на початок розрахункового періоду "Х", помножена на індекс інфляції у цьому місяці (до прикладу, " і-1"), і від зазначеного добутку необхідно віднімати суму погашення (100 грн.) Отже, у математичному викладі це можна відобразити такою формулою:

"Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ",

де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн. - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці).

А за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, і від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).

У випадку, якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу, та ділиться на 100%.

Для відокремлення інфляційних збитків за певний період від основної заборгованості від остаточного розрахунку основного боргу з інфляційною складовою, проведеного із застосуванням такої послідовності, необхідно відняти основний борг, який залишився непогашеним на кінець розрахункового періоду.

Суд зазначає, що такий спосіб розрахунку інфляції за статтею 625 ЦК України з точки зору математичного підходу не є єдиним, але вбачається найбільш простим для застосування юристами.

Отже, при зменшенні суми боргу внаслідок часткового виконання зобов`язання боржником, сума погашення має відніматися не від суми основного боргу, який існував на початок розрахункового місяця, а від суми основного боргу, помноженої на індекс інфляції у цьому місяці (фактичної вартості грошей на кінець розрахункового місяця з урахуванням інфляційних процесів). А подальший розрахунок інфляційних збитків здійснюється з урахуванням саме проіндексованого залишку основного боргу за попередній місяць у тій же послідовності (шляхом перемножування на індекс інфляції за наступний місяць та віднімання конкретної суми погашення боргу у новому розрахунковому місяці).»

У постанові Верховного Суду від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19 Об`єднана палата Касаційного господарського суду виклала такий правовий висновок: "Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:

- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;

- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.

Зазначений спосіб розрахунку склався як усталена судова практика, його використовують всі бухгалтерські програми розрахунку інфляційних. Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду не вбачає необхідності відступу від такого способу розрахунку інфляційних збитків у порядку статті 625 ЦК України, оскільки він не суперечить зазначеній нормі права та законодавству, яке застосовується при розрахунку інфляційних збитків".

Перевіривши розрахунок інфляційних втрат місцевим господарським судом обґрунтовано встановлено, що позивач безпідставно просить стягнути інфляційні збитки в загальній сумі 1 464 083,59 грн, нараховані за період, менший половині місяця (з 14.10.2022 по 17.10.2022, з 11.10.2022 по 17.10.2022, з 15.02.2023 по 16.02.2023, з 07.02.2023 по 16.02.2023, з 08.03.2023 по 16.03.2023, з 12.06.2023 по 18.06.2023).

З урахуванням вищевикладеного та згідно проведеного судом розрахунку за період з 10.03.2022 по 25.10.2023 сума інфляційних втрат становить 42 782 570,89 грн, проте враховуючи, що позивач просив стягнути меншу, ніж розраховану судом суму - 42 525 553,02 грн, а суд не може вийти за межі позовних вимог, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення 42 525 553,02 грн інфляційних втрат.

З огляду на зазначене, колегія суддів вважає підставним висновок суду першої інстанції щодо задоволення позову у цій справі, та стягнення з відповідача на користь позивача 3% річних в сумі 9 320 283,77 грн та 42 525 553,02 грн інфляційних втрат та за період 10.03.2022 по 25.10.2023.

Висновок апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до ч.1 ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За приписами ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ч. 1 ст. 276 ГПК України).

На підставі викладеного колегія суддів Західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Чернівецької області від 23.09.2024 у справі № 926/361/24 ґрунтується на матеріалах справи та чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, а зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не обґрунтовані і не визнаються такими, що можуть бути підставою для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення.

Судові витрати в суді апеляційної інстанції:

Оскільки у цьому випадку суд апеляційної інстанції не змінює рішення, та не ухвалює нового рішення, розподіл судових витрат судом апеляційної інстанції не здійснюється (частина 14 статті 129 ГПК України). Відтак, згідно з ст. 129 ГПК України сплачений апелянтом судовий збір за подання апеляційної скарги слід залишити за скаржником.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236, 254, 269, 270, 275, 276, 281, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" бн від 14.10.2024 (вх. суду № 01-05/2888/24 від 14.10.2024) залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Чернівецької області від 23.09.2024 у справі № 926/361/24 залишити без змін.

3. Судовий збір за перегляд справи у суді апеляційної інстанції - покласти на скаржника.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі ст.ст. 286-289 ГПК України.

5. Матеріали справи повернути до суду першої інстанції.

Головуючий суддяТ.Б. Бонк

суддя С.М. Бойко

суддяГ.Г. Якімець

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124100256
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/361/24

Судовий наказ від 16.01.2025

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Постанова від 17.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 02.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 25.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 14.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 04.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Рішення від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Рішення від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 11.07.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні