ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
27.12.2024Справа № 910/11195/24Господарський суд міста Києва у складі судді Трофименко Т.Ю. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справу
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Старк",
про стягнення 36 712,16 грн,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Старк" та ОСОБА_1 про стягнення солідарно 36 712,16 грн за кредитним договором, з яких: 31 888,86 грн - заборгованість за кредитом, 4823,30 грн - заборгованість по процентам за користування кредитом.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Товариством з обмеженою відповідальністю "ПП Старк", як позичальником, та ОСОБА_1 , як його поручителем, зобов`язань за кредитним договором, який укладений шляхом приєднання Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Старк" до розділу "Загальні положення" та підрозділу "Кредитний ліміт на поточний рахунок" Умов та Правил надання банківських послуг відповідно до заявки на отримання послуг від 30.08.2021.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.09.2024 постановлено звернутися до Відділу "Центр надання адміністративних послуг" Клесівської селищної ради Сарненського району Рівненської області (вул. Свободи, 10, смт Клесів, Сарненського району Рівненської області, 34550) із запитом щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ). Зобов`язано Відділ "Центр надання адміністративних послуг" Клесівської селищної ради Сарненського району Рівненської області протягом п`яти днів з моменту отримання запиту суду надати інформацію про місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
01.10.2024 на електронну пошту суду від Клесівської селищної ради Сарненського району Рівненської області надійшла відповідь на запит, у якій зазначено, що громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знята з реєстрації 02.10.2023 у зв`язку зі смертю.
У зв`язку із наведеним, ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.10.2024 позовну заяву Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви із уточнюючим складом відповідачів та уточнюючим змістом позовних вимог, з урахуванням інформації щодо смерті ОСОБА_1 .
24.10.2024 до суду через систему Електронний Суд від позивача надійшла заява про усунення недоліків, до якої долучено позовну заяву у новій редакції з урахуванням вимог ухвали Господарського суду міста Києва від 21.10.2024.
Так, відповідно до поданої до суду в порядку усунення недоліків позовної заяви позивач просить стягнути заборгованість за кредитним договором у загальному розмірі 36 712,16 грн з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Старк", виключивши зі складу відповідачів ОСОБА_1 .
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.10.2024 прийнято позовну заяву Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/11195/24 та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень.
Частиною 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
З метою повідомлення сторін про розгляд справи судом на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України ухвала суду про відкриття провадження у справі від 29.10.2024 була направлена позивачу - до його електронного кабінету в підсистемі Електронний Суд ЄСІТС; відповідачу - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Так, відповідачем ухвала суду від 29.10.2024 про відкриття провадження у даній справі отримана 07.11.2024, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 0610202479009.
Втім, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався, відзиву на позовну заяву Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до суду не подав.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що відповідачем не подано у встановлений судом строк відзиву на позов, оскільки матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч. 4 ст.240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,
УСТАНОВИВ
18.10.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю "ПП Старк" підписано Анкету-заяву клієнта юридичної особи-резидента про приєднання до умов та правил надання банківських послуг.
Згідно Анкети-заяви відповідач приєднався до Умов та правил надання банківських послуг, що розміщені в мережі Інтернет на сайті privatbank.ua, які разом із пам`яткою клієнта та тарифами складають договір банківського обслуговування та взяв на себе зобов`язання виконувати умови Договору. На підставі Анкети-заяви відповідачу було відкрито поточний рахунок НОМЕР_2 .
30.08.2021 відповідач через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписав із використанням електронного цифрового підпису Заявку на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок", відповідно до якої просив надати Кредит за послугою "Кредитний ліміт на поточний рахунок" шляхом встановлення кредитного ліміту на рахунку НОМЕР_3 на умовах викладених в Заявці.
У вказаній Заявці визначено, що її підписанням відповідач на підставі ст. 634 Цивільного кодексу України у повному обсязі приєднався до розділу «Загальні положення» та підрозділу «Кредитний ліміт на поточний рахунок» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті АТ КБ «Приватбанк» в мережі Інтернет за адресою https://privatbank.ua/terms, які разом із цією Заявкою становлять Кредитний договір між банком та клієнтом (надалі - Договір), прийняв всі права та обов`язки, встановлені у цьому Договорі та зобов`язався належним чином їх виконувати.
Відповідно до Договору відповідачу було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок НОМЕР_3 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".
Відповідно до п. 3.2.1.1.1. Договору банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту овердрафтовий кредит шляхом встановлення кредитного ліміту (далі - ліміт) на поточний рахунок клієнта (далі - кредит) на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта в порядку та на умовах, визначених Умовами та Правилами надання банківських послуг, в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати комісії, процентів в обумовлені цим Договором терміни.
Розмір кредиту, який може бути наданий клієнту, складає від 10 000 до 2 000 000 гривень (п. 3.2.1.1.2. Договору).
Пунктами 3.2.1.2.2.1., 3.2.1.2.2.2. Договору передбачено обов`язок клієнта використовувати кредит на цілі, визначені у п. 3.2.1.1.1. цих Умов, сплатити банку проценти за весь час фактичного користування кредитом, комісії та інші платежі в порядку та на умовах, визначених цим Договором та Тарифами Банку.
Відповідно до п. 3.2.1.2.2.3. Договору клієнт зобов`язаний повернути банку у строки, встановлені цим Договором.
За умовами п. 3.2.1.4.1. Договору за управління фінансовим кредитом клієнт сплачує банку комісію, розмір якої визначено Тарифами Банку, яка розраховується на суму максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку клієнта за звітний місяць. Банк може на свій розсуд не стягувати зазначені кошти комісії в разі, якщо максимальне сальдо кредиту за попередній календарний місяць не перевищуватиме 100 гривень. Комісія за управління фінансовим кредитом нараховується щомісячно та сплачується клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо. Сплата комісії відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту.
За користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнт сплачує проценти, які розраховуються щоденно на суму залишку заборгованості по кредиту та сплачуються клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо. Сплата нарахованих процентів відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту (п. 3.2.1.4.2. Договору).
Сторони домовились, що сума заборгованості по кредиту підлягає сплаті не пізніше 30 календарних днів з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта, а сума заборгованості по кредиту, отриманого клієнтом аграрного сектора економіки (основний вид економічної діяльності підприємства відповідає значенню з секції «А» Класифікатора видів економічної діяльності України і дана приналежність підтверджена документально) підлягає погашенню клієнтом у строк не пізніше 270 календарних днів х дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта (п. 3.2.1.4.3. Договору).
В п. 3.2.1.4.4. Договору визначено, що сума заборгованості по кредиту, нараховані проценти та комісія, непогашені у строки, встановлені в п.п. 3.2.1.4.1., 3.2.1.4.2., 3.2.1.4.3. цього Договору з наступного дня вважаються простроченими.
Погашення заборгованості по кредиту, сплата комісії та процентів за користування кредитом здійснюється в гривні на поточний рахунок клієнта на якому встановлено кредитний ліміт відповідно до цих Умов (п. 3.2.1.4.7. Договору).
Відповідно до п. 3.2.1.6.1. Договору строк користування кредитом становить 12 місяців, з автоматичною пролонгацією за умови своєчасного і повного виконання клієнтом умов Договору.
Цей Договір набирає чинності з моменту підписання клієнтом Заявки та діє до повного виконання сторонами зобов`язань за цим Договором (п. 3.2.1.6.2.).
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що він свої зобов`язання виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитні кошти, проте відповідач допустив прострочення виконання його зобов`язання з повернення кредитних коштів. Таким чином, позивач відповідно до поданої в порядку усунення недоліків позовної заяви в уточненій редакції просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 36 712,16 грн, з яких: 31 888,86 грн - сума простроченої заборгованості по кредиту, 4 823,30 грн - сума простроченої заборгованості по процентам.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Акціонерного товариства комерцій1ний банк "Приват" підлягають задоволенню з наступних підстав.
Внаслідок укладення Договору від 30.08.2021 про надання кредиту, між сторонами згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов`язки.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
В силу положень ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з положеннями ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України).
Частиною 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч. 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Згідно із ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).
За умовами ст. 1056-1 Цивільного кодексу України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною.
Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Договору про надання кредиту від 30.08.2021 позивач надав відповідачу кредитні кошти у розмірі 50 000 грн. 00 коп., що підтверджується виписками по рахунку відповідача.
Судом встановлено, що у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість за Договором про надання кредиту від 30.08.2021 по поверненню кредитних коштів в розмірі 31 888 грн. 86 коп., що підтверджується детальним розрахунком заборгованості станом на 19.08.2024, наданим позивачем.
Крім того, позивачем заявлено до стягнення не сплачені відповідачем проценти за користування кредитом в розмірі 4 823 грн. 30 коп., нараховані з 13.09.2021 по 19.08.2024.
Суд звертає увагу на те, що до матеріалів справи не було додано жодних належних, достовірних та допустимих доказів в розумінні статей 76, 77, 78, 79, 91 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження сплати Товариством з обмеженою відповідальністю"ПП СТАРК" Акціонерному товариству комерційний банк "Приватбанк" заборгованості по кредиту за кредитним договором у розмірі 31 888 грн. 86 коп., заборгованості за процентами у розмірі 4 823 грн. 30 коп.
Викладених позивачем в позові обставин відповідачем не спростовано, жодних заперечень щодо заявлених до стягнення сум не надано.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
За приписами ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, позовні вимоги Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Старк" про стягнення заборгованості у розмірі 36 712 грн. 16 коп. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Старк" (01001, м. Київ, вул. Антоновича, 51, оф.1405, ідентифікаційний код 42554691) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, ідентифікаційний код 14360570) заборгованість за кредитом у розмірі 31 888 грн. 86 коп., заборгованість за процентами у розмірі 4 823 грн. 30 коп. та судовий збір у розмірі 2422 грн. 40 коп.
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складання та підписання повного тексту рішення: 27.12.2024.
Суддя Т.Ю. Трофименко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124102351 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні