23.12.2024 Єдиний унікальний номер 205/17197/24
Єдиний унікальний номер справи 205/17197/24
Провадження 2/205/5444/24
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
23 грудня 2024 року м. Дніпро
Суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Приходченко О.С., ознайомившись із матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Державного підприємства «Документ» про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
18 грудня 2024 року представник ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернулася до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до ДП «Документ» про зобов`язання вчинити певні дії.
Зазначені матеріали передані в провадження судді канцелярією суду 19 грудня 2024 року.
Відповідно доч.1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Судова юрисдикція це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією України, чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Справою адміністративної юрисдикції у розумінні п. 1 ч. 1 ст.3 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що спір між сторонами виник з приводу не надання/затримки у видачі відповідачем виготовленого паспорту громадянина України для виїзду за кордон позивачеві, ОСОБА_1 . Даний спір виник між фізичною особою громадянином України та Державною міграційною службою України, якій підпорядкований відповідач.
У п.п. 42, 43 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою КМУ від 7 травня 2014 р. № 152, міститься вичерпний перелік підстав для відмови або тимчасової відмови у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у яких відсутність згоди батька як підстава для відмови у видачі паспорта відсутня.
Пунктом 62 вказаного Порядку передбачено, що рішення про відмову в оформленні, видачі паспорта для виїзду за кордон, його тимчасове затримання та вилучення може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 360, Державна міграційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України ... .
Отже, ДМС України є суб`єктом владних повноважень і його дії /рішення/ мають оскаржуватися в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно доприписів статті19Конституції Україниоргани державноївлади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, у частині першій статті 68 Конституції України також згадано, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Отже, усі без виключення суб`єкти права на території України зобов`язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб`єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов`язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.
Згідно зі статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
На підставі приписів п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Разом з цим, суд вважає за необхідне роз`яснити, позивачеві, що він не позбавлений можливості звернутися із позовом в порядку адміністративного судочинства України до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186, ч. 1 ст. 260 ЦПК України, суддя,
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Документ» про зобов`язання вчинити певні дії.
Роз`яснити позивачеві, що він має право звернутися із позовом в порядку адміністративного судочинства України до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя:
Суд | Ленінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124103910 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Дніпропетровська
Приходченко О. С.