Єдиний унікальний номер справи 183/4049/23
Провадження № 2/183/382/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2024 року м.Самар Дніпропетровської області
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Майної Г. Є., розглянувши в письмовому, спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з розподілу природного газу,-
В С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" звернулося до суду із вищезазначеним позовом, який в подальшому уточнив. В обґрунтування уточненого позову позивач посилається на те, що між АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" та відповідачем ОСОБА_1 укладено типовий договір розподілу природного газу, який затверджений Постановою від 30 вересня 2015 року № 2498 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. ОСОБА_1 є споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються АТ "Харківгаз" з відкритим абонентським рахунком № НОМЕР_1 за адресою домоволодіння: АДРЕСА_1 .
Позивач свої зобов`язання за договором виконує в повному обсязі, внаслідок систематичного нехтування споживачем своїх обов`язків щодо повної та своєчасної оплати послуг з розподілу природного газу станом на 31 грудня 2022 року утворилась заборгованість за період з 01січня 2020 року по 31 грудня 2022року, яка склала 3034,29 грн. та не погашена боржником. Зазначену суму заборгованості, а також судові витрати позивач просить стягнути з відповідача на його користь.
Ухвалою судді від 04 квітня 2023 року позовну заяву залишено без руху, з наданням позивачеві строку для усунення її недоліків. 12 червня 2023 року позивач усунув недоліки позовної заяви, звернувшись із уточненою позовною заявою та надавши суду всі належним чином засвідчені копії письмових доказів. 07 квітня 2023 року судом отримано інформації про зареєстроване місце проживання фізичної особи-відповідача. Ухвалою судді від 12червня 2023 року постановлено про прийняття позовної заяви до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін і відкрито провадження у справі. Цією ж ухвалою сторонам було установлено строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив на позовну заяву, а також заперечень.
Сторони відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив на позовну заяву, а також заперечення суду не подавали, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Суд, дослідивши надані докази у їх сукупності, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.
Судом установлено, що між АТ "Харківгаз" та ОСОБА_1 було укладено Типовий договір розподілу природного газу, шляхом підписання останньою заяви-приєднання. Своїм підписом у заяві-приєднанні відповідач підтвердив, що ознайомився з умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498, на офіційному сайті НКРЕКП, сайті оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: http://kh.104.ua та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності "ТРИБУНА трудящих" у номері від 31грудня 2015 року, і приєднується до умов договору.
Підтвердженням здійснення приєднання споживача до умов публічного договору на постачання природного газу є відкриття особового рахунку № НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_1 , про що зазначено у довідці розрахунку заборгованості за послуги з розподілу природного газу перед АТ "Харківгаз", інформації щодо стану споживання та стану розрахунків за послугу з розподілу природного газу.
Проте, обов`язки покладені на відповідача зазначеним договором він виконував не належно та неповною мірою, в наслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 3034,29грн., що складається з суми основної заборгованості за послуги з розподілу природного газу.
До правовідносин, що виникли між сторонами суд вважає за необхідне застосовувати такі норми права.
Відповідно до положень статей 55, 124 Конституції України, статті 16 Цивільного Кодексу України та статті 4 Цивільного Процесуального Кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом установлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов`язані з наданням послуг з розподілу природного газу, які врегульовані статтею 714 ЦК України.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (відповідно пункту 4 глави 3 розділу 6 Кодексу ГРМ).
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (відповідно пункту 7 глави 3 розділу 6 Кодексу ГРМ).
Згідно зі ст. 13 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальні послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст.633ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги (ч. 2 ст. 633 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст.634ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Типовий договір розподілу є публічним договором приєднання і не потребує двостороннього підписання договору, складеного у формі єдиного документа.
За змістом статей 526, 626-631ЦК України договір є обов`язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов, вимогЦК Українита інших актів цивільного законодавства.
Кодекс газорозподільних систем містить чітке визначення понять:
Договір розподілу природного газу правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу (п.4 гл.1 р.1 Кодексу).
Договір на приєднання до газорозподільної системи/договір на приєднання письмова угода між оператором газорозподільної системи та замовником послуги з приєднання, яка укладається відповідно до вимог розділу V та за формою, наведеною в цьому Кодексі, визначає їх правовідносини під час виконання приєднання об`єкта замовника до газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) оператора газорозподільної системи (п. 4 гл. 1 р. 1 Кодексу).
Підтвердженням здійснення приєднання споживача до умов публічного договору на постачання природного газу є відкриття особового рахунку на ім`я відповідача, та відомість контрольного зняття показників лічильників.
Отже, правовідносини між сторонами врегульовані шляхом укладання типового договору з розподілу природного газу побутовим споживачам природного газу.
Газовий рік період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року (п.4 гл.1 р.1 Кодексу);
Календарний рік це проміжок часу з 01 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів (позиція Верховного суду України визначена в постанові від 16 квітня 2013 року в судовій справі № 21-94а13). Тобто розрахунковий календарний рік це проміжок часу з 01 січня по 31 грудня, що триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів та у який здійснюються відповідні розрахунки між споживачем та Оператором ГРМ.
У Законі України "Про ринок природного газу" містяться наступні визначення:
Доступ - право користування потужністю об`єкта газової інфраструктури в обсязі та на умовах, встановлених у договорі про надання послуг транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) природного газу або послуг установки LNG (п.п. 8 п. 1 ст.11 ЗУ).
Потужність - максимально допустиме перетікання обсягу природного газу, виражене в одиницях енергії до одиниці часу, що надається замовнику відповідно до договору про надання послуг транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) природного газу або послуг установки LNG (п.п. 29 п. 1 ст. 11 ЗУ).
Розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається к добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Також Кодексом газорозподільних систем встановлено, що обсяги споживання природного газу по особовому рахунку відкритому за вищевказаною адресою на ім`я заявника, визначаються згідно з Правилами комерційного обліку природного газу в газорозподільній системі, визначеними розділом ІХ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30вересня 2015 року.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2080 від 07жовтня 2019 року внесені зміни до Типового договору розподілу природного газу, згідно з якими був змінений порядок оплати послуг з розподілу природного газу, як складової вартості природного газу.
Відповідно до вказаних змін, оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ , що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Розмір плати за розподіл газу розраховується індивідуально для кожного абонента. За основу розрахунку береться обсяг споживчого газу за минулий "газовий рік" (період з початку жовтня до кінця вересня). Цей індивідуальний об`єм використаного природного газу розділяється на 12 рівних частин та помножується на встановлений НКРЕКП для Оператора ГРМ тариф на послуги з розподілу природного газу.
Обов`язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, також передбачено п. 5 ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги".
Згідно з положеннями ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України).
Підпунктом 4 пункту 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем передбачено обов`язок побутового споживача, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показники лічильника газу та протягом п`яти календарних днів (до 05 числа включно) надавати їх оператору ГРМ в один з таких способів: через особистий кабінет на сайті Оператора ГРМ; за телефоном; шляхом зазначення показань у сплаченому рахунку (квитанції абонентської книжки) Оператора ГРМ; на електронну пошту.
У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача.
Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку передає інформацію про об`єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період до Оператора ГТС з метою її використання суб`єктами ринку природного газу, в тому числі постачальником споживача.
Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показів лічильника природного газу споживача та зобов`язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об`єм розподілу і споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань.
Обчислення плати за розподіл природного газу відповідачу здійснювалося на підставі цін відповідну послугу для побутових споживачів, визначених у встановленому чинним законодавством порядку.
Таким чином, ураховуючи вищевикладене, наявність встановленого факту приєднання відповідача до Типового договору розподілу природного газу побутовим споживачам, шляхом споживання природного газу, який постачає АТ "Харківгаз", але в порушення умов Типового договору та положень чинного цивільного законодавства щодо належного виконання зобов`язань, оплату наданої послуги у встановлений строк відповідач не проводить, внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 3034,29 грн., тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
З урахуванням вимог ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 2684,00 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-82, 89, 141, 223, 263, 265, 280 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з розподілу природного газу - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" заборгованість за період з 01січня 2020року по 31 грудня 2022 року у розмірі 3034,29грн. (три тисячі тридцять чотири гривні 29копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" судовий збір у розмірі 2684,00 гривень (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривня 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
- позивач: Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", код ЄДРПОУ 03359500, місцезнаходження юридичної особи за адресою: 61109, м. Харків, вул.Безлюдівська, буд. 1;
- відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Рішення суду складено та підписано 27 грудня 2024року.
Суддя Г.Є.Майна
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124104110 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Майна Г. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні