Рішення
від 17.12.2024 по справі 190/2259/24
П'ЯТИХАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 190/2259/24

Провадження №2/190/603/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 року м.Пятихатки

П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Кудрявцевої Ю.В.

за участю секретарія Пронської Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста П`ятихатки Дніпропетровської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача.

Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, після померлої ОСОБА_2 у три місяці з часу вступу рішення в законну силу.

Заявлені вимогиобґрунтовані тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки загальною площею 5,310 га, що розташована на території П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області (колишня Пальмирівська сільська ради П`ятихатського району Дніпропетровської області), кадастровий номер : 1224584800:01:002:0208. Дана земельна ділянка належала ОСОБА_2 , на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія Ш_ДП № 068541 від 23.07.2002 року, зареєстрованого в Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю за № 594. За свого життя ОСОБА_2 було складено заповіт, який було посвідчено секретарем Пальмирівської сільської ради П`ятихатського району Дніпропетровської області Шкурко Л.О., відповідно до якого ОСОБА_2 , зробила розпорядження, відповідно до якого, на випадок її смерті, остання заповіла усі майнові права та обов`язки, що будуть їй належати на момент смерті ОСОБА_1 . У визначений законодавством 6-ти місячний термін він не звернувся до нотаріальної контори, з заявою про прийняття спадщини через те, що йому не було відомо про те, що ОСОБА_2 на його користь було складено заповіт. Лише на початку 2024 року, стало відомо що було складено заповіт. На даний час він проходить військову службу у лавах Збройних Сил України. 14.08.2024 року він звернувся до Жовтоводської державної нотаріальної контори, за місцем відкриття спадщини, щодо оформлення спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 . Натомість у вчиненні даної нотаріальної дії було відмовлено з тих причини, що було пропущено передбачений законодавством строк для прийняття спадщини.

Заяви, клопотання учасників справи.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.

Представник відповідача - П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області в судове засідання не з`явився, про місце та час розгляду справи сповіщений належним чином, надала заяву про розгляд справи у відсутність представника.

Відповідно дост.191 ЦПК України,- у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 14 жовтня 2024 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження.

Ухвалою суду від 13 листопада 2024 року підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

Інші процесуальні дії (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо) не застосовувались.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Згідно копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 (а.с.5), - в с.Новозалісся, Кам`янський район, Дніпропетровська область - ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .

Згідно копії заповіту (а.с.7), - 19.08.2020 року в с.Пальмирівка П`ятихатського району Дніпропетровської області ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 все своє майно, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, усі майнові права та обов`язки, які належали їй на день смерті.

Згідно копії довідки Пальмирівського старостинського округу П`ятихатської міської територіальної громади Кам`янського району Дніпропетровської області (а.с.6) - ОСОБА_2 ,1936 р.н. на день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована і проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно копії державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ДП №068541 від 23.07.2002 року, - ОСОБА_2 передано у приватну власність земельну ділянку площею 5.310 гектарів в межах згідно з планом, яка розташована на території Пальмирівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. (а.с.8)

Згідно копії листа Жовтоводської державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (а.с.9-10), - нотаріусом Водолазькою Т.Ф. позивачу роз`яснено, що до майна померлої ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася. Документів підтверджуючих, що на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , мешкав будь-хто із спадкоємців, нотаріусу не надавалось, та запропоновано позивачу звернутися до суду.

Строк для звернення із заявою про прийняття спадщини був пропущений позивачем з поважних причин, оскільки позивачу не було відомо про складення на його користь заповіту, а стало відомо після закінчення встановленого строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Крім того, позивач перебуває в лавах Збройних Сил України.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, - суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу,в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За змістом ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1 ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України,не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які пов`язані, зокрема, з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Спадкове законодавство засновується на принципі переваги формального волевиявлення спадкодавця (заповіту) над положеннями закону, спадкоємці за законом спадкують тільки у випадках відсутності заповіту, визнання його недійсним, нерозподілення заповідачем усієї спадщини або неприйняття (відмови від прийняття) спадщини спадкоємцями, призначеними у заповіті (частина другастатті 1223 ЦК України).

Про свободу заповіту, як фундаментальний принцип спадкового права та поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини у випадку доведеності факту необізнаності спадкоємця про існування заповіту вказано також у постановах Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі N 642/2539/18-ц, від 28 травня 2021 року у справі N 688/106/20, від 17.12.21 р. у справі № 315/368/19.

Згідно зі ст.76ЦПК України докази встановлюються зокрема на підставі пояснень сторін, показань свідків, письмових доказів тощо.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.13,81,263,265,354 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до П`ятихатської міської ради Кам`янського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,- задовольнити.

Визнати поважною причину пропуску ОСОБА_1 строку звернення із заявою про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 .

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк для звернення із заявою про прийняття спадщини на спадкове майно, що залишилось після смерті його бабусі - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном три місяці, який обчислювати з дня набрання рішенням законної сили.

Судові витрати по справі залишити по фактично понесеним.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Сторони:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;

Відповідач П`ятихатська міська рада Кам`янського району Дніпропетровської області; код ЄДРПОУ 44045391, місцезнаходження: вул.Садова, 104, м.П`ятихатки, Кам`янського району Дніпропетровської області;

Суддя П`ятихатського районного суду

Дніпропетровської області Ю.В.Кудрявцева

СудП'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124104257
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —190/2259/24

Рішення від 17.12.2024

Цивільне

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Кудрявцева Ю. В.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Кудрявцева Ю. В.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Кудрявцева Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні