Рішення
від 09.12.2024 по справі 953/7123/24
МОСКОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 953/7123/24

Провадження № 2/643/4460/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2024 Московський районний суд м. Харкова у складі

головуючого судді Осадчого О.В.,

за участю секретаря судового засідання Нікітенка В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані освітні послуги,-

ВСТАНОВИВ:

Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» (далі позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), у якому просить стягнути з відповідача заборгованість за надані освітні послуги у розмірі 17 900,00 гр., з підстав невиконання відповідачем умов договору про надання платної освітньої послуги для підготовки фахівців, а також судові витрати у розмірі 3 028,00 грн.,

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те що, з 01.09.2023 року відповідача на підставі Правил прийому до вищого навчального закладу Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут»(надалі - ХАІ) було зараховано на 1 курс гуманітарно-правового факультету (заочна форма навчання) за спеціальність 081 «Право» освітнього ступеня «магіст» за рахунок коштів фізичних осіб та укладено відповідний договір №161-9/23-7 від 31.08.2023 року. Таким чином, навчання відповідача в ХАІ, починаючи з 01.09.2023 року здійснювалося на умовах надання платних послуг. Зазначив, що ХАІ належним чином виконував власні зобов`язання за контрактом на користь відповідача, надаючи можливість отримувати освітні послуги на рівні державних стандартів освіти. Разом з тим, не зважаючи на укладений контракт, відповідач свої зобов`язання щодо сплати коштів за надані освітні послуги не виконав, що спричинило утворення заборгованості перед ХАІ, відповідно до положень контракту, у розмірі 17900,00 грн. Вказав, що відповідач згідно пунктів 5.3 - 5.5 Контракту повинен був сплачувати за освітні послуги на умовах попередньої оплати за визначений період навчання (щосеместрово). Посадові особи ХАІ неодноразово намагались зв`язатися з відповідачем з пропозицією належним чином виконувати умови контракту (оплачувати освітні послуги), та вимоги освітньої програми. Згідно вимог пп. 1 ч. 6 ст. 40 Закону України «Про вищу освіту» орган студентського самоврядування ХАІ за своїми процедурами розглянув питання можливості відрахування відповідача. Згідно з наказом ХАІ №943-уч від 01.07.2024 відповідача було відраховано з ХАІ у зв`язку із невиконанням індивідуального навчального плану з 01.07.2024 та припинено контракт. Позивач направляв відповідачу на адресу, яка вказана відповідачем у договорі, претензії про стягнення заборгованості за надані освітні послуги, однак жодних дій щодо погашення заборгованості відповідачем зроблено не було. Оскільки відповідач у добровільному порядку не погасив суму заборгованості, тому позивач змушений звернутися до суду із цим позовом. Згідно з пунктами 5.3-5.4 Контракту Відповідач повинен був сплатити за період з 01.09.2023 по 01.07.2024 суму у розмірі 17 900,00 грн. Це зобов`язання відповідач перед ХАІ не виконав. На дату звернення до суду з позовом заборгованість складає 17900,00.

Ухвалою суду від 06.09.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.

Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки до суду не повідомив, правом надання відзиву на позовну заяву не скористався, заяв про відкладення розгляду справи не подавав.

Відповідно до положень ч.4 ст.223 ЦПК України суд розглядає справу у відсутності відповідача та постановляє заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі, якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутністю осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи та наявні у справі докази, встановив такі обставини.

Частинами першою-третьою статті 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною шостою статті 81 ЦПК України передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України). Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України). Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).

Згідно статті 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що 31.08.2023 року між Національним аерокосмічним університетом ім.. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» та ОСОБА_1 був укладений договір про надання освітніх послуг №161-9/23-7 згідно з яким Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» надає освітні послуги за кошти ОСОБА_1 .

Згідно з п. 3.1.1 Договору Замовник зобов`язаний своєчасно вносити оплату за освітню послугу у розмірах та в порядку, встановлених цим Договором.

Згідно з п. 5.2, п. 5.3 договору річна вартість навчання становить: 1 курс 2023/2024 навчальний рік 17 900,00 грн, 2 курс 2024/2025 навчальний рік 8 950,00грн.

Відповідно до вимог п. 5.4. договору здійснення освітньої послуги проводиться виключно на умовах попередньої оплати за навчання за визначений період навчання, або за весь термін навчання. Замовник повністю вносить плату за визначений період навчання (навчальний рік, семестр, місяць) не пізніше початку календарного місяця, у якому повинна здійснитися чергова плата за освітню послугу. Строки внесення плати щосеместрово.

Відповідно до п. 6.1. за невиконання або неналежне виконання зобов`язань цього Договору Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством та цим Договором.

Відповідно до п. 7.2. Договір припиняється (розривається), зокрема, у разі відрахування здобувача.

Відповідно до ст. 526 ЦК України припинення дії договору не знімає із замовника зобов`язання щодо оплати отриманої за договором освітньої послуги (п.7.3 Договору).

Згідно з наказом Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» від 31.08.2023 № 1422-уч, ОСОБА_1 зараховано з 01.09.2023 студентом 1 курсу заочної форми здобуття освіти за спеціальностями за коштів фізичних та/або юридичних осіб згідно з додатком для здобуття ОС «магістр», строком навчання 1 рік 4 місяці.

Згідно з наказом Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» від 01.07.2024 № 943-уч, відраховано ОСОБА_1 , здобувача 1-го курсу групи 7-95Пр1 другого (магістерського) рівня гуманітарно-правового факультету спеціальності 081 Право професійної програми «Право» заочної форми здобуття вищої освіти, яка навчається за кошти фізичної особи, з 01.07.2024 у зв`язку із невиконанням індивідуального навчального плану.

Зобов`язання за договором відповідач перед ХАІ не виконав, що підтверджується довідкою про стан виконання договору №161-9/23-7 від 31.08.2023, згідно з якою відповідач має заборгованість за навчання у сумі 17 900,00грн.

Весь термін навчання відповідача, за який не було сплачено, ХАІ належним чином надавав можливість безперешкодно отримувати освітні послуги, тобто відповідачу надавалася можливість навчатися, отримувати освітні послуги, користуватися матеріальною базою ХАІ тощо.

ХАІ направляв відповідачу на адресу, яку було вказано відповідачем, претензії про стягнення заборгованості за надані освітні послуги (№93-7/24).

Відповідач не належним чином виконував свої зобов`язання щодо сплати коштів за надані освітні послуги, що спричинило утворення заборгованості перед ХАІ відповідно до положень договору №161-9/23-7 від 31.08.2023 за період з 01.09.2023 по 01.07.2024 в розмірі 17 900,00.

Відповідно до ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 1ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Частиною 2ст. 903 ЦК України, передбачено, що у разі неможливості виконати договір про надання послуг, що виникла не з вини виконавця, замовник зобов`язаний виплатити виконавцеві розумну плату. Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов`язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст.46Закону України«Про вищуосвіту» підставами для відрахування здобувача вищої освіти є: порушення умов договору (контракту), укладеного між закладом вищої освіти та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання.

Згідно з вимогами пп. 1 ч. 6 ст.40Закону України«Про вищуосвіту» орган студентського самоврядування ХАІ за своїми процедурами розглянув питання можливості відрахування відповідача, після чого було відраховано у зв`язку із невиконанням індивідуального навчального плану.

Відповідно до ст.ст. 526, 530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України у встановлений строк.

Згідно зі ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як вбачається зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), тобто ухиляючись від сплати заборгованості за кредитом, відповідач порушує зобов`язання за даним договором.

Відповідно до вимог ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання, а за правилами ч. 1 ст.610ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Відповідно до ч. 1 ст. 598 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

В ст.599ЦК України зазначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Не виконуючи належним чином зобов`язання за вказаним договором, відповідач порушив зазначені вище норми законодавства та умови договору про надання освітніх послуг.

Враховуючи викладене,позовні вимогищодо стягненнязаборгованості звідповідача за договором про надання освітніх послуг підлягають задоволенню повністю.

Згідно з ч. 1 ст.141ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог та підлягає стягненню в повному обсязі з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 7, 8, 12, 13, 141, 263-265, 268 ЦПК, суд

ВИРІШИВ:

Позов Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані освітні послуги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» заборгованість за надані освітні послуги за період з 01.09.2023 по 01.07.2024 у розмірі 17900 (сімнадцять тисяч дев`ятсот) грн. 00 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду або через Московський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» адреса: 61070, м. Харків, вул. Вадима Манька, буд. 17, ЄДРПОУ: 02066769.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Суддя О. В. Осадчий

СудМосковський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124105253
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —953/7123/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Осадчий О. В.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Осадчий О. В.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Кононенко Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні