4-с/479/2/24
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
27 листопада 2024 року смт.Криве Озеро
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
в складі:головуючого-судді Репушевської О.В.,
за участі секретаря судового засідання Добровольської І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Криве Озеро цивільну справу №479/773/23 за скаргою ОСОБА_1 на дії та рішення державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у Первомайському районі в Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), боржник ОСОБА_2 ,
у ч а с н и к и с п р а в и :
стягувач ОСОБА_1 ,
суб`єкт оскарження Другий відділ державної виконавчої служби у Первомайському районі в Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса),
заінтересована особа боржник ОСОБА_2 ,
в с т а н о в и в :
Стягувач ОСОБА_1 звернулась досуду зіскаргою на дії та рішення державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у Первомайському районі в Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), боржник ОСОБА_2 .. Свою скаргу мотивує тим, що головний державний виконавець Другого відділу державної виконавчої служби у Первомайському районі в Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Назаренко Ю., при проведенні виконавчих дій, неправомірно нараховує суму аліментів, яка підлягає стягненню з боржника ОСОБА_2 , виходячи з розміру доходу/середньої заробітної плати працівника для цієї місцевості 10055 грн., замість 10993 грн. - розмір середньої номінальної заробітної плати штатних працівників у 2021 році за ІV квартал по Первомайському району Миколаївської області, у виконавчому провадженні №72300178 про примусове виконання судового наказу №479/773/23, виданого 28 червня 2023 року Кривоозерським районним судом Миколаївської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . В зв`язку з чим, просить задовольнити скаргу.
27 листопада 2024 року від головного державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у Первомайському районі в Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Назаренка Ю. до суду надійшло заперечення на скаргу ОСОБА_1 , відповідно до якого просив у задоволенні скарги відмовити з підстав, вказаних у ньому.
В судове засідання скаржник не з`явилась, надіслала заяву про розгляд скарги за її відсутністю, підтримала вимоги.
В судове засідання представник Другого відділу державної виконавчої служби у Первомайському районі в Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) не з`явився, належним чином повідомлений про дату та місце розгляду скарги, причини неявки не повідомив.
Боржник ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату та місце розгляду скарги, причини неявки не повідомив.
Оскільки учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, відповідно положення ч.2 ст.450 ЦПК України, їх неявка не перешкоджає розгляду скарги.
Вивчивши матеріали скарги, суд приходить до наступного.
Судом встановлено,що навиконанні Другоговідділу державноївиконавчої службиу Первомайськомурайоні Миколаївськоїобласті Південногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Одеса)перебуває відкритевиконавче провадження№72300178з примусового виконання судового наказу №479/773/23, виданого 28 червня 2023 року Кривоозерським районним судом Миколаївської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/3 з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 21 червня 2013 року до досягнення дітьми повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно розрахункузі сплатиаліментів по судовому наказу №479/773/23, виданого 28 червня 2023 року Кривоозерським районним судом Миколаївської області, станом на 01 вересня 2024 року, ОСОБА_2 має заборгованість зі сплати аліментів у розмірі 2009,56 грн.(а.с.7-9).
Положеннями ч.1 ст.18ЦПК України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно положень ст.1 Закону України "Про виконавче провадження"виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цьогоЗакону, а також рішеннями, які відповідно до цьогоЗаконупідлягають примусовому виконанню.
Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про виконавче провадження",примусовому виконанню підлягають виконавчі листи та накази, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно положень ч.ч.1,3,4,6,8 ст.71 Закону України "Про виконавче провадження", порядок стягнення аліментів визначається законом. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченогоСК України. Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому СК України. Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця. Виконавець зобов`язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі: 1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача; 2) подання заяви стягувачем або боржником; 3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до ФОП, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи; 4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; 5) закінчення виконавчого провадження. У разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, ФОП відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця. Якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, ФОП, фізична особа, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів. Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.
Згідно положень ч.ч.1-3 ст.181СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом (частина першастатті 183 СК України).
Відповідно положень ст.195СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є ФОП і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.
Пунктом 4 розділу XVI "Особливості виконання рішень про стягнення аліментів" Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 №512/5(у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року №2832/5) передбачено, що розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів.
Тобто, у ч.2 ст.195ЦПК України та Інструкції з організації примусового виконання рішень чітко визначено: заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
Поняття "середня заробітна плата для даної місцевості" є макроекономічним показником, який як і інші макроекономічні показники, збирається та складається Державною службою статистики України і використовується, у тому числі, при проведенні грошово-кредитної політики та аналізу фінансової стабільності. Макроекономічні показники розраховуються за допомогою системи національних рахунків як комплексу взаємопов`язаних балансових таблиць, показники яких призначені для визначення розміру доходу, споживання, накопичення і величини капітальних витрат. Середня заробітна плата для даної місцевості як макроекономічний показник обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників (наприклад, по підприємству, по галузі, по регіону). Розраховується виходячи із фонду оплати праці працівників (включаючи оплату праці сумісників), премій, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень.
Вказані висновки викладені у постанові Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №759/1727/16.
Згідно інформації Головного управління статистики у Миколаївській області(2022), доданої скаржником до матеріалів скарги, середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників у 2021 році у Миколаївській області по Первомайському районіу ІV кварталі 2021 року склала 10933 грн(а.с.10).
Як вбачається із заперечень на скаргу головного державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у Первомайському районі в Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Назаренка Ю., за період перебування судового наказу №479/773/23, виданого 28 червня 2023 року Кривоозерським районним судом Миколаївської області, на виконанні з 20 липня 2023 року по теперішній час боржник сплатив аліменти на користь стягувача в сумі 60950 грн.. 10 вересня 2024 року стягувач звернулась із заявою про надання довідки-розрахунку заборгованості зі сплати аліментів. 13 вересня 2024 головним державним виконавцем Назаренко Ю.В. було здійснено розрахунок та поштовою кореспонденцією направлено на адресу стягувача відповідну довідку.
Розрахунки заборгованості зі сплати аліментів, під час здійснення виконавчого провадження №72300178, складались державним виконавцем відділу ДВС, згідно електронних відповідей ДФС України та інформації щодо розміру середньої заробітної плати працівника для даної місцевості, яка міститься на офіційному веб-сайті Головного управління статистики у Миколаївській області.
Середня заробітна плата працівників визначається, виходячи з останньої опублікованої на офіційному сайті Головного управління статистики в Миколаївській області (https://www.mk.ukrstat.gov.ua) статистичної інформації про середньомісячну номінальну заробітну плату штатних працівників.
На моментздійснення розрахункуна вказаномусайті буларозміщена інформаціяпро середньомісячнуномінальну заробітнуплату штатнихпрацівників за2021рік,в якомусума середньомісячноїномінальної заробітноїплати штатнихпрацівників вказана - 10055 грн..
За таких обставин, суд приходить до висновку, що скарга є необґрунтованою, дії державного виконавця в повній мірі відповідають вимогам Закону України "Про виконавче провадження", а тому у задоволенні скарги слід відмовити.
Керуючись ст.ст.447-450 ЦПК України, суд, -
п о с т а н о в и в :
У задоволені скарги ОСОБА_1 на дії та рішення державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у Первомайському районі в Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), боржник ОСОБА_2 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СУДДЯ:
Суд | Кривоозерський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124106959 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
Репушевська О. В.
Цивільне
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
Репушевська О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні