Справа № 587/2874/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2024 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Бузової Т.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Сумський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства та внесення змін до актового запису.
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом мотивуючи його тим, що він тривалий час з 2010 року мав відносини з ОСОБА_3 , яка перебувала у зареєстрованому шлюбі. ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_2 народилась донька ОСОБА_4 . Рішенням Сумського районного суду Сумської області № 587/478/18 від 22.08.2018 року з актового запису про народження дитини від 20.12.2017 року № 05 виключено відомості про батька, який перебував з відповідачкою у зареєстрованому шлюбу та внесено відомості про батька дитини за вказівкою матері за ст. 135 СК України. Крім того шлюб відповідачки розірвано рішенням Сумського районного суду Сумської області № 587/2572/18 від 16.11.2018 року. Після народження дитини він спілкувався з відповідачкою, брав участь у вихованні і утриманні дитини. З 2021 року за домовленістю з відповідачкою дитина проживає разом з ним у АДРЕСА_1 . Восени 2022 року відповідачка виїхала з села і наразі її місце проживання невідоме. Висновком медико-генетичного центру «Мама Папа» від 24.06.2024 року № 43181 молекулярно-генетичного експертного дослідження на предмет батьківства стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що ймовірність того , що він ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в рамках проведеного дослідження, складає 99, 999999%. Просив визнати його батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_4 , а саме змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 », у розділі відомості про батька змінити « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_1 », зазначити громадянство батька « Україна », дата народження батька « ІНФОРМАЦІЯ_5 » місце народження батька «держава Україна», АДРЕСА_2 та видати нове свідоцтво про народження дитини з урахуванням цих змін.
В судове засідання позивач не з`явився, від представника позивача надійшла заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримала.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, належним чином була повідомлена про час розгляду справи у суді, шляхом оголошення через офіційний веб-сайт «Судова влада України» .
Представник третьої особи Сумського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, у письмовій заяві просила справу слухати без їх участі, проти позову не заперечувала.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню.
В суді встановлено, що позивач з 2010 року мав особисті стосунки з ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 народила доньку ОСОБА_4 , про що виконавчим комітетом Кияницької сільської ради Сумського району Сумської області було вчинено актовий запис за № 05 від 20.12.2017 року.
Рішенням Сумського районного суду Сумської області № 587/478/18 від 22.08.2018 року позов ОСОБА_11 до ОСОБА_2 про виключення відомостей про батьківство з актового запису про народження дитини задоволено повністю.
Виключено відомості про ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , як батька, що внесені в актовий запис № 05 від 20.12.2017 року та в свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Кияницької сільської ради Сумського району Сумської області на ім`я ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .( а.с.7)
Згідно свідоцтва про народження (повторно) ОСОБА_4 батьком зазначено ОСОБА_8 ( а.с.8).
Згідно довідки № 205 від 02.07.2024 року Юнаківської сільської ради Сумського району ОСОБА_4 дійсно проживає у свого батька ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 з 2021 року ( а.с.9).
Висновком медико-генетичного центру «Мама Папа» від 24.06.2024 року № 43181 молекулярно-генетичного експертного дослідження на предмет батьківства стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що ймовірність того , що він ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в рамках проведеного дослідження, складає 99, 999999%.( а.с.10-19)
Відповідно до статті 135 СК України при народжені дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Відповідно до ч.1ст.126СКУкраїни походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Згідно постанови пленуму Верховного суду України № 3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні. У таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3ст. 128 СК, приймаються до судового розгляду, якщо дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері (ч. 1ст. 135 СК). Із позовом про визнання батьківства чи материнства можуть звертатися до суду лише особи, зазначені у СК.
У відповідності до ст.76ЦПКУкраїни доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. При цьому дані докази повинні бути належними та достовірними, як це передбачено ст.ст. 77-79 ЦПК України.
Щодо предмету доказування у даній категорії справі, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128СКУкраїни можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 року № 3, спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану (далі - органи РАЦС) спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.
Предметом доказування у справах про визнання батьківства або про встановлення факту батьківства є встановлення походження дитини від певної особи.
Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (Калачова проти Російської Федерації № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).
Зважаючи на вищевикладене, незалежно від мети та учасників процесу, при розгляді питань щодо визнання батьківства обов`язковим є проведення судово-генетичної експертизи, яка і встановлює спорідненість та батьківство.
При звернення до суду з позовною заявою позивачем та його представником був наданий висновок медико-генетичного центру «Мама Папа» від 24.06.2024 року № 43181 молекулярно-генетичного експертного дослідження на предмет батьківства стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким встановлено, що ймовірність того , що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в рамках проведеного дослідження, складає 99, 999999%.( а.с.10-19)
Таким чином, суд приходить до висновку, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для встановлення факту батьківства позивача по відношенню до ОСОБА_4 .
Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Пунктом 2.16.4. Розділу II вищевказаних Правил визначено, що на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Оскільки, суд дійшов до висновку про наявність підстав про встановлення батьківства, то відповідно доцільно вирішити питання щодо внесення відповідних змін до актових записів про народження дитини.
Керуючись статтями 259, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , рнокпп НОМЕР_2 , уродженця с.Кияниця, Сумського району, Сумської області громадянина України, батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 № 05 від 20 грудня 2017 року, складеного виконавчим комітетом Кияницької сільської ради Сумського району Сумській області, змінивши в графі «відомості про дитину» прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 », в графі «відомості про батька» вказавши ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України, АДРЕСА_1 »
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.
Суддя О.А.Степаненко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124107639 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Степаненко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні