Рішення
від 27.12.2024 по справі 442/8991/24
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/8991/24

Провадження №2/442/2076/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2024 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючої судді Павлів З.С.,

з участю секретаря судових засідань Голяк В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Дрогобицької міської ради Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщин за заповітом після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 два місяці з дня набрання рішенням законної сили.

В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 82 років померла її бабуся ОСОБА_2 . Після смерті бабусі відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок АДРЕСА_1 , належний їй на підставі Свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя від 29.05.2009 та Свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.05.2009, у якому вона проживала до дня своєї смерті. За життя бабуся була дуже прихильна до неї, своєї внучки ОСОБА_1 . Вона часто її навідувала, допомагала у побуті, доглядала під час захворювання, проводила з нею багато часу. А бабуся повідомляла усім родичам, що все своє майно хоче заповісти їй, проте заповіту їй ніколи не передавала. Оскільки в останні роки життя бабуся хворіла, особливо після смерті її батька, бабусі сина ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , вона не хотіла турбувати її питаннями про заповіт, не бажаючи її образити. Після смерті бабусі вонв завжди належно утримувала будинок бабусі, і тільки нещодавно знайшла серед її документів заповіт ОСОБА_2 на її користь. Як вбачається із заповіту бабусі, вона на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: «належні мені на праві власності (три четверті) частини житлового будинку з відповідною частиною господарських споруд та земельної ділянки, наданої для обслуговування цього житлового будинку по АДРЕСА_1 з речами домашньої обстановки і вжитку заповідаю внучці ОСОБА_1 , 1981 року народження». Про наявність такого заповіту їй відомо не було, тому після його виявлення, вона 17.09.2024 звернулась до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Спариняк Л.В. Однак, нотаріусом було видано їй постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва на спадщину за заповітом, так як вона пропустила строк на подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися з позовом до суду для визначення додаткового строку. Вважає, що не знання про існування заповіту бабусі є поважною причиною пропуску звернення до суду із заявою про подання заяви про прийняття спадщини.

Процесуальні дії:

30.10.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у цивільній справі, постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 27.11.2024. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, пред`явлення зустрічного позову. Також позивачу встановлено п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.

Ухвалою суду від 27.11.2024 підготовче провадження в справі закрито, призначено справу до судового розгляду на 27.12.2024.

Представник позивача адвокат Партика О.В. подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності та у відсутності ОСОБА_1 , позов підтримує повністю, просить такий задоволити.

Представник відповідача подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, з приводу задоволення позову покладається на думку суду.

Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази, долучені до позову, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 .

Як вбачається зі Свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За життя ОСОБА_2 зробила розпорядження щодо належного їй майна, а саме: заповіла належні їй на праві приватної власності частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та земельної ділянки, наданої для обслуговування цього житлового будинку по АДРЕСА_1 з речами домашньої обстановки та вжитку внучці ОСОБА_1 .

Син ОСОБА_2 та батько ОСОБА_1 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Дане стверджується Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Спариняк Л.В. із заявою про прийняття спадщини, проте постановою від 19.09.2024 отримала відмову у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини.

Відповідно до положень ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270ЦК України установлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п.24 постанови «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7, вирішуючи питання щодо визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до положень ч.1 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Статтею 17Закону України«Про виконаннярішень тазастосування практикиЄвропейського судуз правлюдини» вбачається, що «суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права».

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ілхан протии Туреччини» від 27 червня 2000 року вбачається, що при вирішенні питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 22.12.2021 у справі №703/4978/19 при наявності об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для подання позивачем заяви про прийняття спадщини в межах передбаченого законодавством строку, зокрема те, що він не знав про заповіт на своє ім`я і дізнався про нього вже після спливу передбаченого законом строку для прийняття спадщини, нотаріус про заповіт позивача не повідомив, що свідчить про поважність причини пропуску такого строку.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропущення строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Суд приймає до уваги доводи позивача щодо поважності причин пропущення строку подання заяви про прийняття спадщини та вважає, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, а тому їй необхідно визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини - 2 місяці.

Керуючись 10,12,81,247,258,263-265,268ЦПК України, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 доТериторіальної громадив особіДрогобицької міськоїради Львівськоїобласті провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини - задоволити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком в 2 місяці з дня вступу рішення в законну силу.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Павлів З.С.

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення27.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124108893
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —442/8991/24

Рішення від 27.12.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Павлів З. С.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Павлів З. С.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Павлів З. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні