Справа № 446/2250/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.12.2024року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської областів складі:
головуючого - судді Костюк У. І.
секретаря судового засідання Новосад І.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка-Бузька цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори Львівської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом,-
встановив:
позивачка ОСОБА_1 подала до Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області позовну заяву до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори Львівської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом, в якій просить суд визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок з будівлями та іншими спорудами в АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її брат ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина, до складу якої входить 1/2 частка житлового будинку в АДРЕСА_2 , земельна ділянка, загальною площею 0,7597 га яка знаходить на території Кам`янка-Бузької міської ради, Львівської області та житловий будинок, який знаходиться в с. Руда Сілецька Львівського (Кам`янка-Бузького) району та який брат придбав згідно договору купівлі-продажу в ОСОБА_3 .. Позивачка є спадкоємцем спадкового майна померлого та в травні 2024 звернулася до Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті брата. На підставі поданої заяви була відкрита спадкова справа та нею, як єдиним спадкоємцем після смерті брата було отримано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку та 1\2 частки будинку по АДРЕСА_2 . При цьому нотаріусом було відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину, зокрема житловий будинок, який знаходиться в с. Руда Сілецька, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вказане майно, так як реєстрація права власності на вказаний будинок в ЧМБТІ відсутня. Відтак у зв`язку з неможливістю в нотаріальному порядку отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на вказаний будинок після смерті брата стало підставою для звернення до суду з вказаною позовною заявою.
За результатами автоматизованого розподілу справи, оформленого відповідним протоколом від 27.09.2024, для розгляду цієї справи визначено суддю Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області Костюк У.І..
Ухвалою суду від 07.10.2024 відкрито провадження в справі, визначено, що розгляд справи проводитиметься за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 25.11.2024 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, через канцелярію суду представник позивача адвокат Лущанець М.В. подав заяву, в якій просив суд розгляд справи здійснювати без участі сторони позивача.
Відповідач в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду представником Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області подана заява, в якій просить суд розгляд справи здійснювати без участі представника відповідача за наявними матеріалами справи.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори Львівської області в судове засідання не з`явився, причин неявки суд не повідомив.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснюється.
Дослідивши матеріали цивільної справи у їх сукупності та взаємозв`язку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.
Згідно договору купівлі продажу, видно, що 13.06.1984 укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , ОСОБА_2 придбав житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 , житлова площа якого становить 25 кв.м./а.с. 10/.
Згідно довідки№ 4191виданої 06.08.2024КП ЛОР«Червоноградське міжміськебюро технічноїінвентаризації» станомна 31.12.2012,реєстрація прававласності нанерухоме майно,що розташованеза адресою: АДРЕСА_1 не проводилося /а.с. 11/.
02.08.2024КП ЛОР«Червоноградське міжміськебюро технічноїінвентаризації» назамовлення позивачки ОСОБА_1 виготовлено технічнийпаспорт житловогобудинку,що розташованийза адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 12-16/.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 28.12.2010 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кам`янка-Бузького районного управління юстиції Львівської області /а.с. 9/.
Позивачка ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_2 , що підтверджується нижче наведеними документами.
Зокрема згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого повторно 04.10.2000, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , в графі про батьків ОСОБА_4 зазначений як батько, ОСОБА_5 зазначена як мати /а.с. 7/.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 01.02.1955, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , в графі про батьків ОСОБА_4 зазначений як батько, ОСОБА_5 зазначена як мати /а.с. 8/.
Позивачка фактично прийняла спадщину, що підтверджується довідкою № 1069 виданої 15.08.2024, згідно якої вбачається, що ОСОБА_2 ,1958 р.н., до дня смерті проживав і був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , разом з ним до дня смерті була зареєстрована та проживала його сестра ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ..
Позивачка звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, та за результатами її звернення, 05.06.2024 державним нотаріусом Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори Прокопенко Л.О., було видані свідоцтва про право на спадщину за законом № 577,579, згідно яких спадкоємцем спадкового майна, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке складається з частки у праві власності цегляного житлового будинку АДРЕСА_2 та земельної ділянки, площею 0,7597га., що знаходиться на території Кам`янка-Бузької міської ради, Львівського району, Львівської області, є його сестра ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 24,27/.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка вказає, що у зв`язку із відсутністю інших спадкоємців після смерті її брата ОСОБА_2 вона одержала право на спадкування як спадкоємець другої черги та на переконання позивача, до складу спадщини після смерті ОСОБА_2 у грудні 2010 увійшов житловий будинок АДРЕСА_1 , набутого останнім на підставі договору купівлі-продажу від 13.06.1984, та який не було зареєстровано у бюро технічної інвентаризації.
Разом з цим, 05.06.2024 державним нотаріусом Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори Прокопенко Л.О. було видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, згідно якої ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно житловий будинок АДРЕСА_1 , по спадковій справі № 71/2024 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 було відмовлено /а.с. 32/.
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій, нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом на вище вказане спадкове майно у зв`язку з тим, що спадкодавець за життя не оформив у встановленому законом порядку право власності на спірний житловий будинок.
Вирішуючи спір суд виходив з наступних мотивів та положень закону.
Згідно із частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Визнання закону таким, що втратив чинність, припиняє його дію в повному обсязі.
З огляду на зазначені норми матеріального права суд дійшов висновку, що мають бути застосовані положення актів цивільного законодавства, чинних на момент виникнення спірних правовідносин, а саме ЦК Української РСР (далі ЦК УРСР), Закон України «Про власність».
Згідно із статтею 41 ЦК УРСР угодами визнаються дії громадян і організацій, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільних прав або обов`язків.
Відповідно до статті 42 ЦК УРСР угоди можуть укладатися усно або в письмовій формі (простій чи нотаріальній).
Положеннями статті 47 ЦК УРСР передбачено, що нотаріальне посвідчення угод обов`язкове лише у випадках, зазначених у законі. Недодержання в цих випадках нотаріальної форми тягне за собою недійсність угоди.
Згідно статті 224 ЦК УРСР за договором купівлі-продажу продавець зобов`язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до статті 227 ЦК УРСР договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 цього Кодексу). Договір купівлі-продажу жилого будинку підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі державна реєстрація) це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно.
За змістом статей 128, 153 ЦК УРСР право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. Договір вважається укладеним, коли між сторонами в повній у належних випадках формі досягнуто згоди по всіх істотних умовах. Істотними є ті умови договору, які визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також всі ті умови, щодо яких за заявою однієї з сторін повинно бути досягнуто згоди.
Таким чином, з державною реєстрацією не пов`язаний момент виникнення у особи права власності.
Державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає.
Зазначене узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.03.2019 у справі № 911/3594/17 (провадження № 12-234гс18), та Верховного Суду, викладеними у постановах від 24.01.2020 у справі № 910/10987/18, від 17.01.2024 у справі № 522/3999/23.
В ході судового розгляду судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу від 13.06.1984 року, укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , у спадкодавця ОСОБА_2 виникло право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 і та обставина, що таке право не було зареєстроване у бюро технічної інвентаризації, не виключає факту його виникнення.
Отже, до спадкової маси після смерті ОСОБА_2 увійшла частина належного спадкодавцю вказаного нерухомого майно.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (стаття 1268 ЦК України). Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (стаття 1296 ЦК України).
Відповідно до статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно із статтею 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Матеріали справи свідчать про те, що спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є його сестра позивачка по справі ОСОБА_1 , яка фактично прийняла спадщину, що підтверджується її проживанням за місцем відкриття спадщини та зверненням із заявою про прийняття спадщини в нотаріальну контору, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину зокрема на спірний житловий будинок.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2007 року «Про судову практику у справах про спадкування», передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Таким чином, право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.
Положеннями статей 15, 16 ЦК України, статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За змістом частини другої статті 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
Виходячи з вищевикладеного та враховуючи, що позивач ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину в установленому законом порядку після смерті брата ОСОБА_2 , але оформити своє право на спадкове майно не має можливості, відтак порушене право позивача підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.
Керуючись ст. 4, 10, 76-82, 89, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
позовні вимоги ОСОБА_1 до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Кам`янка-Бузької державної нотаріальної контори Львівської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 , в порядку спадкування за законом право власності на житловий будинок та господарські споруди, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Кам`янка-Бузька міська рада Львівської області, код ЄДРПОУ 04056196, юридична адреса: Львівська область, Львівський район, м. Кам`янка-Бузька, вул. Шевченка, буд. 2.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Кам`янка-Бузька державна нотаріальна контора Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ-02899364, місцезнаходження: Львівська область, Львівський район, м. Кам`янка-Бузька, вул. Ярослава Мудрого, буд. 17 б.
Повний текст рішення виготовлено 25.12.2024.
Суддя Костюк У.І.
Суд | Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124108992 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Костюк У. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні