Рішення
від 02.12.2024 по справі 279/4991/24
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

провадження №2/279/1853/24

Справа № 279/4991/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року м.Коростень Житомирської області

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Волкової Н.Я., з секретарем Гонцовською Л.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу №279/4991/24 за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Ушомирської сільської громади Коростенського району Житомирської області визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася з позовом до відповідача зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її рідна баба ОСОБА_2 , після її

смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 . Вказаний житловий будинок на праві особистої приватної власності належав ОСОБА_2 , яка є її рідною бабою. На момент смерті вона була зареєстрована та проживала у вказаному вище житловому будинку. Разом з нею на день смерті проживав її батько ОСОБА_3 . 19.07.2024 року вона звернулася до Другої Коростенської державної нотаріальної контори щодо надання роз`яснення по

оформленню спадкових прав після смерті батька ОСОБА_3 на житловий будинок АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_2 , спадкоємцем якої був її син ОСОБА_3 , який спадщину прийняв, але не оформив своїх спадкових прав.

Згідно наданих документів встановлено, що ОСОБА_3 прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 , вступивши у фактичне володіння та управління спадковим майном, на підставі ст. 549 ЦК УРСР (у редакції 1963 року), що підтверджується довідкою Веселівського старостинського округу Ушомирської сільської ради Коростенського району № 252 від 01.07.202 року. Після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та на день смерті була зареєстрована й проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 спадкоємці із заявами про прийняття спадщини (відмову від спадщини) не звертались, спадкова справа в нотаріальній конторі не заводилась.

Крім того, виявлено наступні розбіжності у документах: в свідоцтві про смерть вказано ОСОБА_2 , а у Витязі з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126,133, 135 Сімейного кодексу України відомості про дитину: ОСОБА_3 та у відомостях про матір: ОСОБА_4 відповідно, у свідоцтві про смерть - ОСОБА_3 , також у свідоцтві про право власності на нерухоме майно, витязі про реєстрацію права власності на нерухоме майно, та витязі про реєстрацію права власності на нерухоме майно власник житлового будинку: ОСОБА_2 .

Просила встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною матір`ю її батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та визнати за нею ОСОБА_1 право власності на спадкове майно її баби ОСОБА_2 у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , та стягнути з відповідача на її користь сплачений судовий збір.

Позивач просила розглянути справу у її відсутність, позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити, подавши письмову заяву.

Відповідач просив справу розглянути в його відсутність,проти позовних вимог не заперечив, подавши письмову заяву.

Дослідивши письмові докази та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне :

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивачки ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина за законом у виді житлового будинку, що розташований по АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_5 спадщину за законом в порядку ст.549 ЦК УРСР (у редакції 1963 року) прийняв її син (батько позивачки) ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою Веселівського старостинського округу Ушомирської сільської ради №251 від 01.07.2024 року, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , але не оформив своїх спадкових прав у законному порядку. Інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини (відмову) після смерті ОСОБА_2 не звертались, спадкова справа в нотаріальній конторі не заводилась.

Відповідно до роз`яснень, наданих у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008року «Про судову практику у справах про спадкування», відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.

У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

У зв`язку з тим, що ОСОБА_2 померла у 2001 році, застосуванню підлягає Цивільний кодекс УРСР 1963 року.

Відповідно до вказаного кодексу право на спадкування мають особи, визначені у законі.

Згідно зі ст.ст. 529, 530 ЦК УРСР 1963 року, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

Спадщину після смерті ОСОБА_2 фактично спільним проживання без реєстрації прийняв її син (батько позивачки) ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою Веселівського старостинського округу Ушомирської сільської ради №252 від 01.07.2024 року, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , але не оформив своїх спадкових прав у законному порядку.

Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Згідно ст. 549 ЦК УРСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

З огляду на вказане, позивачка ОСОБА_1 , яка хоча і є рідною онукою померлої ОСОБА_2 , однак ні до першої, ні до другої черг спадкоємців за законом не відноситься, спадкоємцем померлої за законом, який прийняв спадщину є батько позивача, тому права на спадкування після смерті баби ОСОБА_4 позивач не має.

Враховуючи вищевказане, позовні вимоги є безпідставними, тому задоволенню не підлягають. У той же час, позивач не позбавлена права на набуття права на майно, яке належало її померлій бабусі у порядку спадкування після смерті свого батька, яким спадщина бабусі була прийнята, однак права на неї не оформлені.

На підставі викладеного, керуючись ст.263-265 ЦПК України, ст.548,549 ЦК УРСР (у редакції 1963 року),

У Х В А Л И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Ушомирської сільської громади Коростенського району Житомирської області про визнання права власності на спадкове майно відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано .

Сторони:

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Територіальна громада в особі Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області, місце проживання: 11571, Житомирська область, с. Ушомир, вул. Березюка, 15, РНОКПП 3341219267.

Суддя Волкова Н.Я.

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124111392
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —279/4991/24

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Волкова Н. Я.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Волкова Н. Я.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Волкова Н. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні