Справа № 369/16158/24
Провадження № 1-кп/369/2238/24
В И Р О К
іменем України
26.11.24 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3
представника потерпілого ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 12024111310001440 від 05.09.2024 за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, який має середню освіту, не одружений, не працює, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Встановлено, що згідно з ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її з з континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст. 50 Конституції У країни кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкода.
Положеннями ст. 66 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодувати завдані ними збитки.
Згідно з ч.3 ст.1 Лісового Кодексу України від 21.01.1994, усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Відповідно до ст. 7 Лісового Кодексу України ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.
Згідно з ст. 8 Лісового Кодексу України, у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.
Однак, у порушення вимог вищевказаних нормативно-правових актів України, 04 вересня 2024 року близько 22 години, 00 хвилин у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на незаконну порубку дерев у лісонасадженні за адресою: Київська область, Фастівський район, за межами населеного пункту с. Новосілки на території Чабанівської селищної ради у межах Боярського лісництва Відокремленого підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Боярська лісова дослідна стація» (далі - ВП НУБіП України «Боярська ЛДС»), лісова ділянка №10 квартал №209, виділ №4, координати земельної ділянки: 50.33952°С, 30.45146°В.
04 вересня 2024 року близько 22 години ОСОБА_5 , всупереч вимогам статей 4, 24, 67, 68, 69 Лісового кодексу України, в порушення вимог п.п. 2, 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 «Про врегулювання питання щодо спеціального використання лісових ресурсів», порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання у виді шкоди довкіллю, маючи на меті незаконне збагачення за рахунок вчинення злочинів проти довкілля, не маючи спеціального дозволу для використання лісових ресурсів - лісорубного квитка, незаконно, без спеціального на те дозволу, за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення порубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме власної бензинової ланцюгової пили марки «ТЕХАС ТА-03-047» №210-70455. помаранчевого кольору в лісовому масиві, за адресою: Київська область, Фастівський район, за межами населеного пункту с. Новосілки на території Чабанівської селищної ради у межах Боярського лісництва ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» лісова ділянка №10 квартал №209, виділ №4, координати земельної ділянки: 50.33952°С, 30.45146 В, вчинив незаконну порубку, шляхом спилу та повного відокремлення від кореня до ступеня припинення росту п`яти дерев породи «дуб звичайний» діаметрами стовбурів 35 см, 36.5 см, та три по 38,5 см., внаслідок чого, відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи, спричинив шкоду лісу у сумі 63 714 грн. 10 коп., що є істотною шкодою.
Відповідно до п. 1 примітки до ст. 246 КК України шкода лісу заподіяна ОСОБА_5 , на суму 63 714 грн. 10 коп., більше ніж у двадцять разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, який станом на 01.01.2024 становить 1514 грн., та є істотною шкодою.
В результаті незаконної порубки дерев ОСОБА_5 заподіяв шкоду довкіллю на загальну суму 63 714 грн. 10 коп.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_5 винним себе у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення визнав повністю та підтвердив обставини, які зазначені в обвинувальному акті. Пояснив, що дійсно в с. Новосілки на території Чабанівської селищної ради порубав дерева на території Боярського лісництва. У вчиненому розкаюється, просив суворо його не карати. Цивільний позов Державної екологічної інспекції Столичного округу в сумі 63714,10 грн. визнає повністю.
Враховуючи те, що обвинувачений та інші учасники процесу не оспорюють всі обставини, які підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні і викладені в обвинувальному акті, судом встановлено, що вони правильно розуміють зміст цих обставин, відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності їх позиції, суд, роз`яснивши учасникам процесу положення ст. 349 КПК України, провів судовий розгляд даного провадження щодо всіх його обставин із застосуванням правил ч. 3 ст. 349 КПК України, визнавши недоцільним дослідження інших доказів по справі.
Суд визнає, що вина обвинуваченого ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому злочину доведена повністю та його дії кваліфікуються судом за ч. 1 ст. 246 КК України, як незаконна порубка дерев у лісах, що заподіяло істотну шкоду.
Обставинами, що пом`якшує покарання, відповідно до ст. 66 КК України, суд визнає щире каяття в скоєному кримінальному правопорушенні, що полягає у критичній оцінці обвинуваченим своєї протиправної поведінки, характеризується щирим осудом цієї поведінки, повним визнанням своєї вини, висловленні жалю з приводу вчиненого та готовності нести покарання за вчинене кримінальне правопорушення, а також активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченому, відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
При призначенні покарання суд, у відповідності до ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного, обставини, що обтяжують та пом`якшують покарання.
Призначаючи покарання обвинуваченому ОСОБА_5 суд враховує, що згідно зі ст. 12 КК України кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 246 КК України відноситься до нетяжких злочинів, враховує особу обвинуваченого ОСОБА_5 , який на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває, за місцем проживання характеризується посередньо, раніше не судимий, суд вважає необхідним призначити йому покарання у виді обмеження волі в межах санкції ч. 1 ст. 246 КК України строком на 1 (один) рік.
Приймаючи до уваги, що виправлення обвинуваченого можливе без відбування покарання, враховуючи обставини вчинення кримінального правопорушення, його щире каяття, суд дійшов висновку про можливість звільнити ОСОБА_5 , від відбування покарання з випробуванням на підставі ст.75 КК України з покладенням обов`язків, передбачених ч.1 ст.76 КК України, тобто строком на 1 (один) рік.
На підставі ст. 174 КК України підлягає скасуванню арешт, накладений ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 09.09.2024 на бензинову ланцюгову пилу марки «ТЕХАС ТА-03-047» № 21070455, що виявлена та вилучена 04.09.2024 в період часу з 22 год. 45 хв. по 23 год. 00 хв. на лісовій ділянці № 10 в кварталі № 209 виділі № 4 Боярського лісництва ВП НубіП України «Боярська ЛСД» за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Новосілки та п`ять дерев породи «дуб звичайний».
Відповідно до вимог ст. 61 КПК України цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди.
Згідно ч. 2 ст. 127 КПК України шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи зазначене, заявлений у кримінальному провадженні цивільний позов Державної екологічної інспекції Столичного округу про стягнення 63714,10 грн матеріальної шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення до ОСОБА_5 , який останній визнав повністю, є обґрунтованим та підтвердженим належними та допустимими доказами, доданими до матеріалів справи, тому наявні підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Процесуальні витрати по кримінальному провадженню підлягають стягненню з обвинуваченого в сумі 6367,20 грн.
Долю речових доказів суд вирішує згідно зі ст. 100 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 368-371, 373, 374, 376 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України і призначити йому покарання у виді обмеження волі на строк 1 (один) рік.
Напідставі ст.75КК Українизвільнити ОСОБА_5 від відбування основного покарання з випробуванням, встановивши йому іспитовий строк 1 (один) рік.
Напідставі ст.76КК Українипокласти на ОСОБА_5 , обов`язки періодично з`являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави 6367 (шість тисяч триста шістдесят сім) грн. 20 коп. процесуальних витрат на залучення експерта.
Цивільний позов Державної екологічної інспекції Столичного округу про стягнення з ОСОБА_5 матеріальної шкоди, завданої в наслідок кримінального правопорушення, задовольнити повністю.
Стягнутиз ОСОБА_5 на користь держави 63714 (шістдесят три тисячі сімсот чотирнадцять) гривень 10 копійок у відшкодування матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням (в особі Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області; Реквізити: Одержувач: ГУК у Київ.обл/ Чабанівська сел / 24062100 Код ЄДРПОУ: 37955989 Банк одержувача : Казначейство України (ел.адм.подат.) МФО банку: 0 - IBAN: UA798999980333149331000010858 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», код 24062100).
Скасувати арешт, накладений ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 09.09.2024 на бензинову ланцюгову пилу марки «ТЕХАС ТА-03-047» № 21070455, що виявлена та вилучена 04.09.2024 в період часу з 22 год. 45 хв. по 23 год. 00 хв. на лісовій ділянці № 10 в кварталі № 209 виділі № 4 Боярського лісництва ВП НубіП України «Боярська ЛСД» за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Новосілки та п`ять дерев породи «дуб звичайний».
Речові докази:
- бензинова ланцюгова пила марки «ТЕХАС ТА-03-047» № 21070455, яка зберігається в кімнаті зберігання речових доказів Фастівського РУП ГУНП в Київській області - на підставі ст. 96-1 КК України конфіскувати в дохід держави;
- стовбури п`ятьох дерев породи «дуб звичайний», які передані під розписку лісничому лісової дільниці № 10 Боярського лісництва ВП НУБіП України «Боярська ЛСД» залишити у користуванні лісової дільниці № 10 Боярського лісництва ВП НУБіП України «Боярська ЛСД».
Вирок може бути оскаржений до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору; інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді; копія вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124112024 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконна порубка лісу |
Кримінальне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Перекупка Г. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні