Рішення
від 26.12.2024 по справі 502/2337/24
КІЛІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 502/2337/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2024 року м. Кілія

Кілійський районний суд Одеської області

у складі:

головуючого судді Балан М. В.

за участю секретаря судового засідання Урсул Г.К.

розглянувши в підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом

ОСОБА_1

до

Кілійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області

про

встановлення факту належності та визнання права власності на спадкове майно

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Кілійського районного суду Одеської області з позовом до Кілійської міської ради Ізмаїльського районуОдеської області про визнання права власності за спадкове майно.

В обгрунтовання поданого позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 . Після смерті спадкодавця залишилося спадкове майно, яке складалося з: житлового будинку з будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , правовстановлюючі документи на який відсутні.

Відповідно до технічного паспорту від 20.12.2021 p., житловий будинок в АДРЕСА_1 в цілому складається з: житлового будинку - літ. «А1» (житловою площею 27,6 кв.м. та загальною площею 48,2 кв. м.,) надвірних споруд - № 1-2. Позивач, є дочкою померлого ОСОБА_2 та відповідно до ст. 529 ЦК України є спадкоємцем за законом та має право на спадкове майно. Позивач, відповідно до ст. 549 ЦК УРСР прийняла спадщину, оскільки фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. Мати позивача ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто до смерті батька ОСОБА_2 .

Зважаючи на той факт, що дійсно, в свідоцтві про смерть спадкодавця його прізвище зазначено, як « ОСОБА_4 », а в свідоцтві про народження ОСОБА_5 прізвище батька зазначено як « ОСОБА_4 », встановити факт родинних відносин в позасудовому порядку не є за можливе.

Позивач звернулася до нотаріальної контори за оформленням спадщини після померлого ОСОБА_2 та їй нотаріусом було повідомлено, що через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно та розбіжностями у прізвищах спадкодавця та спадкоємців, питання необхідно вирішувати в судовому порядку.

В зв`язку з зазначеним позивач просить суд:

- встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , як між дочкою та батьком;

- встановити факт належності житлового будинку з будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- визнати за позивачем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 право власності на житловий будинок з будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , який в цілому складається з: житлового будинку літ. «А1» (житловою площею 27,6 кв.м. та загальною площею 48,2 кв. м.), надвірних споруд № 1-2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилась.

Представник позивача ОСОБА_6 в підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та у відсутність позивача, заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Кілійської міської ради в підготовче судове засідання не з`явився, надав відзив в якому просив суд розглянути справу за його відсутності, заявлені вимоги визнав у повному обсязі.

На підставі письмових заяв усіх учасників справи, суд за відсутності сторін ухвалює рішення про задоволення позову за наявності для того законних підстав в підготовчому судовому засіданні, на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку, передбаченому ст.ст. 200, 223, 247 ЦПК України.

Дослідивши позовну заяву, в процесі встановлення обставин справи та перевірки їх доказами, судом встановлено наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно архівної довідки за вих. № Г-633 від 25.04.2014 року, наданої Державним архівом Одеської області вбачається, що в метричній книзі Св. Рождество Богородичної церкви с. Китай Кишинівської духовної консерваторії 3-го округу Ізмаїльського уїзду (на даний час с. Червоний Яр Кілійського району Одеської області) за 1916 рік міститься запис № 4 від 29.01.1915 року про народження ОСОБА_7 , батьками зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого повторно 19.03.1979 року с. Червоний Яр с/рада Кілійського району Одеської області вбачається, що ОСОБА_10 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками записані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , /а.с. 5/.

Шлюб ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був зареєстрований 11.03.1976 року, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , актовий запис № 836, /а. с. 6/.

Згідно виписки з по господарської книги за вих. № 221 від 20.05.2024 року, виданої виконавчим комітетом Кілійської міської ради вбачається, що ОСОБА_2 проживав в домоволодінні та був власником, відповідно до записів погосподарської книги за адресою: АДРЕСА_1 та мав в особистому користуванні господарства землю 0, 34 га з 1971 року. Згідно даних погосподарської книги № 2 за 1971 1973 роки, особовий рахунок № НОМЕР_4 , /а. с. 10/.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого Відділом ЗАЦС м. Кантемір вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , актовий запис № 3, /а. с. 8-9/.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , виданого повторно 25.03.2014 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кілійського районного управління юстиції в Одеській області вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис № 5 від 02.07.1986 року, /а. с. 7/.

Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78662386 від 08.10.2024 року сформованої приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Одеської області вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкова справа не відкривалась.

Згідно акту про встановлення факту проживання особи, складеного старостою виконавчого комітету Кілійської міської ради вбачається, що батько ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав в домоволодінні та був власником відповідно до записів погосподарської книги № 2 за 1971-1973 роки, особовий рахунок № НОМЕР_4 за адресою: АДРЕСА_1 та мав в особистому користуванні господарства землю - 0,34 га з 1971 року. На день смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , його донька ОСОБА_1 постійно проживала з ним та вела спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 , та тривалий час після його смерті, проживала та доглядала за будинком. Мати ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , до смерті батька ОСОБА_2 . На сьогоднішній день ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , доглядає за вказаним будинком, проводить поточні роботи з ремонту будинку та облаштування прилеглої до будинку території.

Відповідно до технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, складений 20.12.2021 року Комунальним підприємством Кілійської міської ради «Бюро технічної інвентаризації» вбачається, що житловий будинок АДРЕСА_1 складається з: літ «А1» - житловий будинок (загальна площа 48, 2 кв.м., житловою площею 27, 6 кв.м.), № 1-2 надвірні споруди, /а.с.11-13/.

При розгляді і вирішенні справи судом враховано наступні положення законодавства:

У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Згідно статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку,визначеному законом.

Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України та роз`яснень, що містяться в п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.95 № 5, справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, розглядаються в судовому порядку, коли чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх установлення.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 315 ЦПК України,суд розглядаєсправи провстановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Зважаючи на встановлені з досліджених доказів обставини справи, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дочкою та батьком, а також факт того, що житловий будинок з будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 належав ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно ст. 1216, 1217 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять, усі права, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті. Не підлягає задоволенню вимога спадкоємця про визнання за ним права власності на самочинно зведені спадкодавцем будівлі, або споруди, оскільки згідно ч. 2 ст. 376 УК України останній не може набути права власності на таке майно.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.

Відповідно дост.1261ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до п.п 4.20 п. 4 гл. 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за №282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру, у тому числі шляхом безпосереднього доступу до нього.

Як зазначено в п.п 4.18 п. 4 гл. 10 розділу ІІ зазначеного Порядку за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Судом встановлено, що позивач не має можливості отримати свідоцтво про право власності на спадщину у нотаріуса, в зв`язку з чим суд приходить до висновку, що право позивача на спадщину підлягає судовому захисту в порядку ст. 16 ЦК України шляхом його визнання, а позов задоволенню.

На підставівикладеного,керуючись ст.ст.16,328,1261,1268ЦК України,ст.ст. 12,81, 259,263-265, 280-282, 315 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов - задовольнити повністю.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , як між дочкою та батьком.

Встановити факт належності житлового будинку з будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 право власності на житловий будинок з будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , який в цілому складається з: житлового будинку літ. «А1» (житловою площею 27,6 кв.м. та загальною площею 48,2 кв. м.), надвірних споруд № 1-2, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку доапеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Суддя Кілійського районного суду М. В. Балан

СудКілійський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124114217
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —502/2337/24

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Кілійський районний суд Одеської області

Балан М. В.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Кілійський районний суд Одеської області

Балан М. В.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Кілійський районний суд Одеської області

Балан М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні