Справа № 758/15581/23
Категорія 55
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 травня 2024 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Гребенюка В.В., за участю секретаря судового засідання Кужелєвої Ю.В., розглянувши заяву позивача про закриття провадження у справі зі стягненням з відповідача на користь позивача понесених витрат у цивільній справі за позовом Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійснення соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів,
У С Т А Н О В И В:
В грудні 2023 р. Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 надмірно зараховані кошти, а саме: державну соціальну допомогу та надбавку на догляд в сумі 25 260 (двадцять п`ять тисяч двісті шістдесят) гривень, 23 копійки, що підлягає поверненню до державного бюджету; по програмі "Турбота" в сумі 11 870 (одинадцять тисяч вісімсот сімдесят) гривень, 97 копійок, а також, судовий збір в розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.
Провадження у справі відкрито ухвалою від 22.12.2023 р. з призначенням розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 09.05.2024 р.
Відзив на позов не надходив.
03.05.2024 р. до канцелярії суду надійшла заява від позивача про закриття провадження у справі, в зв`язку із відсутністю спору. Одночасно, в заяві просить стягнути з відповідача понесені відповідачем у справі витрати.
Представник позивача, будучи у встановленому законом порядку повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, в позові міститься клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Відповідач, будучи повідомленою про дату та час судового засідання, в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила.
Враховуючи клопотання сторони позивача про розгляд справи без участі, належне повідомлення відповідача та подану заяву сторони позивача про закриття провадження у справі, суд вважає за можливе вирішити питання закриття провадження у справі за відсутності учасників справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов таких висновків.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Об`єднана Палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду постановою від 20 вересня 2021 року у справі № 638/3792/20 (провадження № 61-3438сво21) роз`яснила, що мається на увазі під відсутністю предмету спору.
Колегія суддів вважала, що необхідно конкретизувати висновок Верховного Суду щодо застосування пункту 2 частини першої статті 255 ЦПК Україна, а саме зазначити, що закриття провадження у справі можливе, якщо предмет спору був відсутній як на час пред`явлення позову, так і на час ухвалення судового рішення, з огляду на таке.
Так, поняття «юридичний спір» має тлумачитися широко, з урахуванням підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, ЄСПЛ зазначив, що відповідно до духу Конвенції поняття «спір про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.
Предмет спору - це об`єкт спірного правовідношення, з приводу якого виник спір. Предмет позову розуміють як певну матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підстави позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Тобто правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
З огляду на викладене відсутність предмета спору унеможливлює вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову, а відповідно і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.
Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або спірні питання врегульовано самими сторонами.
ОП КСЦ Верховного Суду виснувала, що суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, якщо предмет спору був відсутній як на час пред`явлення позову, так і після відкриття провадження у справі, коли на час ухвалення судом першої інстанції судового рішення між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Оскільки відповідач виконала свої забов`язання, про що зазначає сам позивач у заяві від 03.05.2024 р., суд доходить висновку про відсутність предмету спору по даній справі.
При цьому, суд враховує, що відсутність предмета спору означає відсутність спірного матеріального правовідношення між сторонами, а в свою чергу відсутність предмета судового розгляду тягне за собою припинення провадження у справі. Тобто за відсутності спору сторін щодо відповідних прав та обов`язків і відсутності з боку жодної із сторін дій, які свідчать про наявність між ними неврегульованих спірних питань, маються підстави для закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, а саме у разі відсутності предмета спору.
За таких обставин, суд вважає за доцільне задовольнити заяву представника позивача та закрити провадження у справі.
Щодо питання стягнення з відповідача на користь позивача понесених витрат суд зазначає про таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 ЦПК України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відповідно до ч. 3 ст. 142 ЦПК України, у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються з позивача. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення понесених ним у справі витрат з відповідача.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що слід стягнути з відповідача на киристь позивача судовий збір, сплачений останнім платіжною інструкцією № 424 від 06.12.2023 р.
На підставі викладеного, ст.ст. 4, 12, 255 ч.1 п.2, 258-260, 261, 279, 353, 354 ЦПК України, п. 5 ч. 1ст. 7 Закону України "Про судовий збір",-
У Х В А Л И В :
Заяву позивача Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації про закриття провадження у справі в зв`язку з відстуністю предмета спору - задовольнити;
Закрити провадження у справі за позовом Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійснення соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів;
Заяву позивача Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації про стягнення з відповідача на користь позивача понесених витрат - задовольнити;
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації судовий збір у сумі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.
Роз`яснити, що повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається;
Ухвалу може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання ухвали;
Учасник справи, якому копія ухвали не була вручена в день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому копії ухвали;
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Гребенюк
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2024 |
Оприлюднено | 01.01.2025 |
Номер документу | 124114300 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Гребенюк В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні