Рішення
від 29.11.2024 по справі 761/3343/24
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/3343/24

Провадження № 2/761/5362/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

29 листопада 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Юзькової О.Л.,

при секретарі Марінченко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» до ОСОБА_1 про стягнення боргу,

ВСТАНОВИВ:

Представник Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу за утримання спільного майна в розмірі 66 135, 75 грн. Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 є власницею ІНФОРМАЦІЯ_2 (загальна площа 44,2кв. м.), квартири АДРЕСА_1 (загальна площа 162,2 кв. м.), машиномісця в підземному паркінгу (загальна площа 21 кв. м.) які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 . У будинку, де знаходиться квартира відповідача, створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «АрчХаус». Представник позивача зазначає, що співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі. У зв`язку із несвоєчасною внесення внесків утворилась заборгованість, враховуючи загальну площу зазначеної квартири відповідача, 162,2 кв. м. та площу ІНФОРМАЦІЯ_2, 44,2 кв. м. і оплати за період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - розмір заборгованості за внески на утримання будинку - складає 59036,82 грн. А оскільки відповідач після відкриття провадження сплатила обов`язкові внески та платежі, за винятком нарахувань інфляції, 3 % річних, судового збору та витрати на правничу допомогу тому представник позивача зменшив позовні вимоги та просить стягнути з ОСОБА_1 інфляційні нарахування в розмірі 971, 05 грн., 3% річних у розмірі 946, 58 грн., судовий збір в розмірі 3 028,00 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 5 000, 00 грн.

Провадження в справі відкрито 17.01.2024, відповідно до ст. ст. 19, 274 ЦПК України вирішено питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача просить розглянути справу за його відсутності. Заперечень щодо заочного розгляду справи від представника Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» не надходило.

Відповідач, будучи належним чином повідомленою про відкриття провадження в справі, у встановленому законом порядку відзив на позов не подано, в судове засідання не з`явилася.

За таких обставин, зважаючи на положення ст. ст. 223, 280 ЦПК України, за відсутності заперечень сторони позивача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних доказів, провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.

Дослідивши наявні в справі докази, та надавши їм відповідну оцінку суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

За приписами статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства

Як вбачається з матеріалів справи, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» (далі - ОСББ) є юридичною особою, яка створена 10.04.2015 (дата державної реєстрації ОСББ - 10.04.2015) на підставі рішення установчих зборів власників квартир та нежитлових приміщень (далі - співвласники) багатоквартирних будинків: АДРЕСА_2 . ОСББ діє відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», чинного законодавства України та Статуту ОСББ (копія наявна в матеріалах справи).

Відповідно до статті 1 вказаного Закону об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, яка створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Згідно з п.2 розділу II Статуту ОСББ, ОСББ є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

На підставі статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення.

Встановлено, що ОСОБА_1 є власницею ІНФОРМАЦІЯ_2 (загальна площа 44,2кв. м.), квартири АДРЕСА_1 (загальна площа 162,2 кв. м.), машиномісця в підземному паркінгу (загальна площа 21 кв. м.) які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується Витягом №25641608 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №165636126 та Актуальною інформацією про об`єкт нерухомого майна, номер запису про право власності №8641012, копії яких міститься в матеріалах справи.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна .

Відповідно до ст. 4 Закону, основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання . Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання . Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

Відповідно до ч. 1-4 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

Згідно положень ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Згідно з п.3 розділу III Статуту ОСББ до виключної компетенції загальних зборів співвласників, зокрема, належить: затвердження переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; питання про використання спільного (нерухомого) майна, яке розташовано на прибудинковій території; визначення обмежень на користування спільним майном, яке розташовано на прибудинковій території.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлюються також відрахування до резервного та ремонтного фондів. Кошти об`єднання складаються, у тому числі з: внесків і платежів співвласників; коштів, отриманих об`єднанням у результаті здавання в оренду допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку; коштів, отриманих з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об`єднання.

Рішенням Загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (Протокол №11 від 10 березня 2021 року, питання 7 порядку денного зборів), протокол додається, був затверджений розмір цільових щомісячних внесків з утримання підземного паркінгу: - 34,09 грн. (тридцять чотири гривні 76 копійок) за 1 кв. м. (один квадратний метр) належної загальної площі парко місця.

Враховуючи загальну площу відповідача та оплати, за період з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - розмір заборгованості - складає 3696,00грн (три тисячі шістсот дев`яносто шість грн. 00 коп.)

Згідно з розрахунку Штрафних санкцій, інфляція, 3 % річних Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.

В свою чергу в статті 612 ЦКУ, зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов`язання, якщо він не виконав зобов`язання у строк, встановлений договором. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки. В якості забезпечення виконання зобов`язання ч. 2 ст. 625 ЦК покладає обов`язок на Боржника сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Відповідач своєчасно не сплачує вказані внески та платежі, чим спричинено майнову шкоду Позивачу.

Загальна заборгованість відповідача за внески на утримання будинку та прибудинкових територій та внески у резервній фонд станом на 31.12.2023. становить 64 218,09 грн.

За положеннями ч. 2 ст. 625 ЦК Укравїни боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже розрахункова сума боргу - 64 218,09 боргу для визначення інфляційних нарахувань та штрафних санкцій.

Враховуючи розрахунки інфляційні нарахування складають - 12 717,56 грн., а 3% річних 2039,73 грн.

Враховуючи розрахунки інфляційні нарахування складають - 971,05 грн., та 3 % річних 946,58 грн.

Загальна заборгованість з у рахуванням інфляційних нарахувань та штрафних санкцій складає 64218,09 + 971,08 + 946,58 = 66135,75 грн.

На підставі статті 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та п.2 розділу 5 Статуту ОСББ співвласник зобов`язаний, зокрема: виконувати обов`язки, передбачені Статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; забезпечувати збереження приміщень, спільного майна, прибудинкової території, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені Статутом об`єднання обов`язки перед об`єднанням.

Відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов`язує.

Так, ст. 322 ЦК України встановлює презумпцію обов`язку власника нести усі витрати, пов`язані з утриманням належного йому майна, в тому числі з оплати комунальних та інших наданих йому послуг, незалежно від того чи користується він ними безпосередньо. До таких витрат належать витрати, пов`язані зі зберіганням майна, його ремонтом, забезпеченням збереження його властивостей тощо.

Згідно з ст. 179 ЖК України, користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватизованого житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання не допускається.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Оскільки матеріалами справи підтверджується та обставина, що відповідач, як власник ІНФОРМАЦІЯ_2 (загальна площа 44,2кв. м.), квартири АДРЕСА_1 (загальна площа 162,2 кв. м.), машиномісця в підземному паркінгу (загальна площа 21 кв. м.) які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , які перебувають на балансі та обслуговуванні ОСББ «Арч Хаус», отримати послуги, пов`язані з утриманням належного їй майна, та з урахуванням зменшення позовних вимог, оскільки відповідачем сплачена основна сума боргу, суд вважає вимоги позивача про стягнення інфляційні нарахування в розмірі 971, 05 грн. та 3% річних у розмірі 946, 58 грн.

При цьому суд бере до уваги відсутність доказів виконання відповідачем обов`язків, передбачених Статутом ОСББ «Арч Хаус» щодо сплати внесків і платежів, а також відсутність доказів того, щорозмір вказаної позивачем заборгованості не відповідає дійсності.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 028, 00 грн.

Разом з тим представник позивача просить стягнути на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» витрати на правничу допомогу в розмірі 5 000, 00 грн.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, відповідно до ч. 3 ст. 133 ЦПК України, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, як це вбачається з положень ч. 1 ст. 134 ЦПК України.

При поданні позовної заяви позивач наводив попередній (орієнтовний) розрахунок позовних вимог, отже позивачем дотримано вимог ч. 1 ст. 134 ЦПК України.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, відповідно до ч. 3 ст. 137 ЦПК України.

Згідно з частиною третьою статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Виходячи зі змісту частини четвертої статті 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами (частина п`ята статті 137 ЦПК України).

Разом з ти, відповідно до частини п`ятої статті 137 ЦПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 24 червня 2021 року у справі № 761/14537/15-ц та від 27 січня 2021 року у справі № 659/226/19.

Суд зауважує, що клопотання про зменшення витрат на правничу допомогу відповідачем в порядку частини п`ятої статті 137 ЦПК України до суду не подавалось.

Як свідчать матеріали справи, 16 липня 2022 року між позивачем Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» та Адвокатським об`єднанням «Ю.Д.К.» укладено договір про надання правової допомоги.

Згідно з Додаткової угоди до Договору про надання правничої допомоги №2/37б від 16 липня 2022 року сторони погодили послуги та її розмір.

Як вбачається з попереднього розрахунку витрат позивачем на професійну правничу допомогу адвоката в справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» до ОСОБА_1 про стягнення боргу становить 5 000 грн. 00 коп.

Так представником Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» долучено до заяви додаткову угоду до Договору від 11 січня 2024 року до договору №2/37б від 16.07.2022 від 09 вересня 2020 року, з детальним описом виконаних робіт та платіжну інструкцію №1814 від 11.01.2024, які свідчать про сплату позивачем представнику гонорару в розмірі 5 000 грн. 00 коп.

Зважаючи на викладене, беручи до уваги відсутність клопотання про зменшення суми витрат на професійну правничу допомогу суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» таких витрат у розмірі 5 000 грн. 00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 12,13, 76-81, 89, 133, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 274, 280, 282, 352, 354, 355 ЦПК України; ст.ст. 322, 509, 525, 526, 610, 612, 625 ЦК України, ст.ст. 64, 66, 67, 68, 162 ЖК України; ст.ст. 20, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» ( код ЄДРПОУ:39744687, 01030, м. Київ. вул. Пирогова/Хмельницького Богдана, 2/37-Б) інфляційні нарахування в розмірі 971, 05 грн., 3% річних у розмірі 946, 58 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» ( код ЄДРПОУ:39744687, 01030, м. Київ. вул. Пирогова/Хмельницького Богдана, 2/37-Б) судовий збір в сумі 3 028, 00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арч Хаус» ( код ЄДРПОУ:39744687, 01030, м. Київ. вул. Пирогова/Хмельницького Богдана, 2/37-Б) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5000,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подано протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ст.ст. 353-357 ЦПК України до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень ЦПК України , у цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Повний текст рішення суду складено 29 .11.2024 року

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124114714
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —761/3343/24

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні