Справа № 523/1547/23
Провадження №2/523/2439/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
"22" листопада 2024 р. м.Одеса
Суворовський районний суд міста Одеси, в складі:
головуючого судді Дяченко В.Г.
за участю секретаря судового засідання Томілко М.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гранд Парк 24» до ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території,
ВСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гранд Парк 24» звернулось до суду із вказаним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за житлово-комунальні послуги, а саме заборгованість за квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , у розмірі 82873,42 грн., з яких- суму основного боргу 58629, 69 грн., інфляційні збитки 19931, 27 грн., 3 % річних 4312,46 грн., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684,00 грн. та витрати на правову допомогу у розмірі 5000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 є власницею квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
07.10.2022 року, відповідачу було запропоновано звернутись до керівництва ОСББ «Гранд парк 24» для вирішення питання заборгованості шляхом сплати суми заборгованості або укладення договору про реструктуризацію боргу, проте відповідач проігнорував дану пропозицію. Ухвалою Суворовського районного суду міста Одеси від 25.11.2022 року у справі №523/13421/22 відмовлено у видачі судового наказу на підставі ч. 9ст. 165 ЦПК України.
Оскільки відповідачка не виконує взяті на себе зобов`язання щодо сплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, утворилась заборгованість за квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , у розмірі 82873,42 грн., що складається з суми основного боргу станом на 05 жовтня 2022 року- 58629, 69 грн., інфляційних збитків - 19931, 27 грн., 3 % річних -4312,46 грн.
На підставі викладеного представник позивача просить: стягнути з відповідача на користь позивача загальну заборгованість у сумі 82873,42 грн., витрати зі сплати судового збору та витрати на правничу допомогу.
Представник позивача всудове засіданняне з`явився,при цьомув матеріалахсправи наявназаява пророзгляд справиза відсутностісторони позивача,не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з`явилась без поважних причин. Про час та місце розгляду справи належним чином повідомлена. Відзив у визначений судом строк відповідач не подала. А тому суд приходить до переконання про можливість розглянути справи у відсутності відповідача згідно вимог ч. 3 ст.223, ч. 1 ст.280 ЦПКта ухвалює заочне рішення.
Згідно ч.2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підставні та підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до положення ст. 11 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» 09.01.2018 року зареєстровано юридичну особу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гранд парк 24».
Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , доказом чого є Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності/довірчої власності 22153786. (а.с.31).
На підтвердження встановлених тарифів на утримання будинку та прибудинкової території представник позивача надано протоколи загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гранд Парк 24» та кошториси, а саме: кошторис на 2018 рік «ОСББ Гранд Парк» затверджений протоколом Загальних зборів №2 від 03.02.2018 року, кошторис на 2019 рік «ОСББ Гранд Парк» затверджений протоколом Загальних зборів № 4 від 13.04.2019 року, кошторис на 2020 рік «ОСББ Гранд Парк» затверджений протоколом Загальних зборів № 5 від 28.03.2020 року, кошторис на 2021 рік «ОСББ Гранд Парк» затверджений протоколом Загальних зборів № 6 від 30.01.2021 року; кошторис на 2022 рік «ОСББ Гранд Парк» затверджений протоколом Загальних зборів № 7 від 25.06.2022 року; (а.с.12-16).
На підтвердження розміру заборгованості за адресою: АДРЕСА_1 судом досліджується довідка про заборгованість власника квартири, згідно якої заборгованість за відповідачем рахується з січень 2018 року по липень 2022 року, загальний розмір якої становить 58629, 69 грн.
Отже, судом встановлено, що відповідач є власницею квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності/довірчої власності 22153786.
Відповідно до вимогст. 68 Житлового кодексу України,ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»та Правил користування приміщеннями житлових будинків, затвердженіПостановою КМУ №45 від 24.01.2006 року, споживач зобов`язаний сплачувати житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначеніЗаконом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку"та Статутом об`єднання.
Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до ст.16 Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку"об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
За змістом ст.10 Закону України"Про об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку"вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів членами об`єднання.
Відповідно дост. 15 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", співвласник зобов`язаний, зокрема, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
У відповідності до ч. 1 ст.20 Закону України"Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку"частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно ч. 3 ст.20 Закону України"Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку"частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Задоволення потреб співвласників ОСББ з питань забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку здійснюється шляхом самозабезпечення відповідно до ст. 22 Закону.
Частиною 6статті 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку"для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.
Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний, відповідно до законодавства, забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів,ст. 23 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Згідно із ч. 2ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Згідно положень п. 11 ст.10Закону України"Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку"рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
Згідно п. 5 ч. 1 ст.7 Закону України"Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"співвласники зобов`язані виконувати рішення загальних зборів.
Таким чином, розмір обов`язкових внесків співвласників ОСББ «Гарант парк-24» відповідає вимогамст. 10 ЗУ «про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», прийнято рішення установчими зборами, та оформлене протоколами.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач є власником квартири, розташованої у будинку АДРЕСА_1 , а відтак являється співвласником багатоквартирного будинку.
За нормами ч. 4статті 319 ЦК Українивизначено, що власність зобов`язує.
Згідно ізст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Обов`язок утримання свого майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому, як вже зазначалось, витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належного їм нежитлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно ст. ст.525,526,530ЦК Українизобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від зобов`язань або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 509 ЦК Українипередбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі ст.17 Закону України"Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку"для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Позовні вимоги містять в собі також вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача індексу інфляції за весь час прострочення та 3% річних за весь період прострочення.
Згідно розрахунку збитків від інфляції заборгованості за послуги з обслуговування будинку та прибудинкової території на заборгованість, що виникла за січень 2018 року по липень 2022 року інфляційні збитки становлять 19931, 27 грн.
Згідно розрахунку 3% річних, позивачем здійснено нарахування 3% на період з 31.01.2018 року по 05.10.2022 року, що становить4312,46 грн.
Проаналізувавши вказані норми законодавства, врахувавши докази надані на підтвердження позовних вимог в сукупності, а також перевіривши розрахунки заборгованості з утримання будинку та прибудинкової території та житлово-комунальні послуги, суд вважає правомірним нарахування позивачем відповідачу заборгованості за отримані послуги.
Відповідно до ч. 2 ст.625 ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, суд вважає правомірним нарахування позивачем відповідачу за період прострочення інфляційних втрат та 3 % річних, у зв`язку з невиконанням зобов`язання щодо сплати встановлених загальними зборами об`єднання співвласників внесків.
У відповідності до частини 6статті 13 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку"у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі "Ващенко проти України" (Заява N 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.
Європейський суд справ людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, N 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
За таких обставин, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження, а відтак підлягають задоволенню.
Щодо вимог про стягнення витрат на правничу допомогу, суд зазначає наступне.
За змістом ч. 1 п. 1 ч. 3 ст.133ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст.137ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку її до розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом справи.
Порядок розподілу судових витрат між сторонами визначенийст. 141 ЦПК України, у відповідності до ч. ч. 1, 2 якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до вимог ч. 8 ст.141 ЦПК Українирозмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Судом встановлено, що між ОСББ «Гранд Парк -24» та адвокатським бюро «Семеном і партнери» 01.09.2022 року укладено договір про надання правової допомоги. На підтвердження розміру витрат на правничу допомогу надано рахунок до сплати на суму 5000,0 гривень.
Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на правничу допомогу у розмірі 5 000 гривень, відповідно дост. 137 ЦПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст.141 ЦПК Україниу разі задоволення позову, судові витрати покладаються на відповідача.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення судові витрати понесені з розглядом справи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1,4,20,22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", ст.ст.15,16,509,525,526,530,610,611,625 ЦК України, ст.ст.10,12,76-81,133,137,141,247,263 - 265,279,280-282,354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гранд Парк 24» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гранд парк 24» (код ЄДРПОУ 41856583, адреса 65069, м. Одеса, вул. Героїв оборони Одеси, 24) заборгованість з житлових послуг у загальному розмірі розмірі 82873,42 грн., що складається з суми основного боргу - 58629, 69 грн., інфляційних збитків - 19931, 27 грн., 3 % річних - 4312,46 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гранд парк 24» (код ЄДРПОУ 41856583, адреса 65069, м. Одеса, вул. Героїв оборони Одеси, 24)судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 684, 00 грн. та витрати з надання правничої допомоги в розмірі 5 000 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Суворовський районний суд м. Одеси.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення складено 22.11.2024 року.
Суддя
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124115233 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Дяченко В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні