Справа № 128/4972/24
УХВАЛА
Іменем України
27 грудня 2024 року м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Васильєва Т.Ю., отримавши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про призначення опікуна недієздатній особі,
УСТАНОВИВ:
До Вінницького районного суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 заінтересована особа Орган опіки та піклування Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про призначення опікуна недієздатній особі, в якій заявник просить призначити її опікуном недієздатного ОСОБА_2 .
Частиною першою статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 3 ст.294ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Вирішуючи питання про відкриття провадження за даною заявою та призначення її до судового розгляду, вивчивши матеріали заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження за поданою заявою слід відмовити з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно ч. 2 ст. 300 ЦПК України, суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.
Суд розглядає питання про звільнення опікуна або піклувальника в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна або піклувальника.
Тобто ЦПК України не передбачено можливості звернення до суду особи, яка бажає бути призначеною опікуном недіздатній особі, яка вже визнана недієздатною рішенням суду та якій вже призначено опікуна, оскільки питання призначення опікуна вирішується під час розгляду справи про визнання особи недіздатною.
Чинним процесуальним законом передбачена можливість заміни вже призначеного опікуна, та заявниками за ч. 2 ст. 300 ЦПК України можуть бути лише орган опіки та піклування чи особа, призначена опікуном, а не особа, яка бажає бути опікуном, яка є заінтересованою особою за такою заявою.
Крім цього, згідно ч. 1 ст. 63 ЦК України, опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу.
Та згідно ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Отже, питання призначення опікуна недіїздатній особі вирішується при ухваленні рішення про визнання фізичної особи недієздатною, проте таких вимог заявником не заявлено.
Водночас, після постановлення рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною чинний процесуальний закон не передбачає можливості вирішення питання призначення особі опікуна в судовому порядку, а лише вирішення питання його заміни.
Відповідно, призначення особі опікуна передбачено в позасудовий спосіб, а саме ст. 63 ЦК України, органом опіки та піклування, так як судом питання призначення, а не заміни вже призначеного опікуна, вирішується лише одночасно з вирішенням справи про визнання особи недієздатною.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, оскільки заявником вимог про визнання фізичної особи недієздатною чи заміну призначеного опікуна, що передбачено ст. 300 ЦПК України, не заявлено, та за ч. 2 ст. 300 ЦПК України заявником при вирішенні питань опіки після постановлення рішення про визнання особи недієздатною може бути лише орган опіки та піклування чи особа, призначена опікуном, яким заявник не являється, суд вважає наявні підстави для відмови у відкритті провадження за поданою заявою, оскільки така заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З урахуваннямвищевикладеного,керуючись ст.ст.185,293,294,300ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про призначення опікуна недієздатній особі.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.
Суддя:
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124116983 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Інші справи окремого провадження |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Васильєва Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні