Ухвала
від 27.12.2024 по справі 524/4619/24
АВТОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Справа № 524/4619/24

Провадження №1-кп/524/480/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.12.2024 року Автозаводський районний суд міста Кременчука в складі головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

розглянувши в режимі відеоконференції у залі суду м. Кременчука кримінальне провадження № 62024170010000104 від 06.03.2024 року за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луцьк Волинської області, громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, військовослужбовець за призовом під час мобілізації, який станом на 12.12.2023 займав посаду кухаря їдальні 1-го господарчого взводу 2-ї роти матеріального забезпечення батальйону забезпечення в/ч НОМЕР_1 НГУ, у військовому званні старший солдат,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 обвинувачується у тому, що будучи військовослужбовцем, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації, старший солдат у період з 07.12.2023 по 11.12.2023 перебував у Державній установі Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області у зв`язку з проходженням військово-лікарської експертизи.

12.12.2023 старший солдат ОСОБА_4 повинен був прибути до військової частини НОМЕР_1 НГУ та приступити до виконання своїх службових обов`язків.

Однак, старший солдат ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації, реалізуючи свій злочинний умисел, з мотивів небажання викопувати обов`язки військової служби та з метою тимчасово ухилитися від неї, без поважних причин, в умовах воєнного стану, у порушення вимог ст. ст. 65, 68 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст.ст. 1, 2, 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», ст.ст. 11, 16, 49 Статуту' внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, 12.12.2023 не з`явився на службу до військової частини НОМЕР_1 НГУ, яка дислокується за адресою: АДРЕСА_2 , проводив час на власний розсуд, не пов`язуючи його з виконанням обов`язків військової служби, не вживаючи жодних заходів для прибуття до військової частини НОМЕР_1 НГУ, або звернення до правоохоронних, інших державних органів чи органів військового управління.

21.03.2024 старшого солдата ОСОБА_4 виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 НГУ, внаслідок чого кримінальне правопорушення було припинено.

Таким чином, 12 грудня 2023 року старший солдат ОСОБА_4 умисно не з`явився вчасно на службу без поважних причин до військової частини НОМЕР_1 НГУ в умовах воєнного стану та незаконно перебував за її межами до 21 березня 2024 року.

ОСОБА_4 обвинувачується у нез`явленні військовослужбовцем вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад три доби , вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст. 407 КК України .

Під час судового розгляду обвинувачений ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про звільнення його від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України. В обґрунтування клопотання зазначив , що має намір продовжити проходження військової служби.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 та просив суд його задовольнити.

Вислухавши клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 , думку прокурора , ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що клопотання обвинуваченого про його звільнення від кримінальної відповідальності підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, нез`явленні військовослужбовцем вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад три доби , вчинене в умовах воєнного стану .

У ст. 286 КПК України установлений порядок звільнення від кримінальної відповідальності.Так, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.

Як вбачається з ч. 2 ст. 286 КПК України, у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.

Згідно змісту ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.

Судом установлено, що 24 лютого 2022 року Президентом України було видано Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України 2102-IX від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до якого в Україні введено воєнний стан. Також Президентом України було видано Указ № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Частиною 5 статті 401 КК України визначено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

Враховуючи викладене, слід зауважити, що законодавець визначив, що звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців за ч. 5 ст. 401 КК України можливе за наступних підстав: особа вперше вчинила злочин, передбачений ст. 407, 408 КК України, під час воєнного стану; особа підозрюється/обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених лише ч. 5 ст. 407 та ч. 4 ст. 408 КК України, тобто вчинених під час дії воєнного стану; особа добровільно звернулась до слідчого, прокурора або суду про намір повернутись до своєї військової частини або іншої; наявність письмової згоди командира відповідної військової частини на продовження проходження військової служби.

Судом установлено, що обвинувачений ОСОБА_4 заявив клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України на підставі ч. 5 ст. 401 КК України у зв`язку із його наміром повернутися до військової частини та продовжити проходження військової служби.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_4 вважається військовослужбовцем, який проходив службу за призовом під час мобілізації. До відповідальності за статтями 407, 408 КК України раніше не притягувався.

Згідно зі ст. 65 Конституції України, Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.

Згідно з письмовою згодою командира військової частини НОМЕР_2 Національної Гвардії України, командування військової частини погоджується прийняти старшого солдата ОСОБА_4 для проходження військової служби на вакантній посаді у військовій частині, просили звільнити його від кримінальної відповідальності для подальшого проходження військової служби в їх частині.

Також судом з`ясовано, що обвинувачений розуміє підстави та наслідки закриття провадження відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, а саме звільнення його від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав, безумовну можливість судового розгляду провадження з його вирішенням по суті, крім того обов`язок не пізніше 72 годин із врахуванням набрання законної сили даною ухвалою прибути до вище визначеної військової частини для продовження проходження військової служби. Обвинувачений розуміє, що в разі повторного вчинення кримінального правопорушення положення ч. 5 ст. 401 КК України до нього не можуть бути застосовані.

З огляду на вищезазначене суд вважає, що наявні усі правові підстави для задоволення клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 та його від кримінальної відповідальності.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 284 КПК України, у зв`язку і звільненням особи від кримінальної відповідальності, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження.

Крім того, за положення ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» військовослужбовці, стосовно яких судом постановлено ухвалу про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності на підставі, передбаченій ч. 5 ст. 401 КК України, зобов`язані невідкладно, але не пізніше трьох діб після набрання такою ухвалою законної сили, прибути до вказаних в ухвалі військових частин (місць проходження військової служби) для продовження проходження військової служби. З дня прибуття до військових частини (місць проходження військової служби), але не пізніше набрання такою ухвалою законної сили, для таких військовослужбовців військова служба та дія контракту продовжуються, поновлюються виплата грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України.

На виконання положень ч. 3 ст. 288 КК України слід зобов`язати обвинуваченого ОСОБА_4 невідкладно, але не пізніше 72 годин після набрання такою ухвалою законної сили прибути до військової частини, для продовження проходження військової служби, а командира даної військової частини після набрання цією ухвалою суду законної сили забезпечити продовження проходження ним військової служби.

Процесуальні витрати та речові докази відсутні.

Керуючись ст.ст.401ч.5,407ч.5КК України, ст.284-286,288 КПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про звільнення його від кримінальної відповідальності задовольнити.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 401 КК України, для продовження проходження військової служби.

На підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України закрити кримінальне провадження №62024170010000104 від 06.03.2024 року за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.

На підставі ст.288 КПК України зобов`язати ОСОБА_4 не пізніше 72 годин прибути до військової частини № НОМЕР_2 НГУ для проходження військової служби.

Зобов`язати командира військової частини № НОМЕР_2 НГУ невідкладно після набрання ухвалою суду законної сили призначити ОСОБА_4 на військову службу у військовій частині № НОМЕР_3 .

Контроль за виконанням ОСОБА_4 покладених на нього обов`язків, покласти на Полтавську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Центрального регіону, зокрема на прокурора ОСОБА_3 ..

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м.Кременчука Полтавської області протягом семи днів з дня її проголошення.

Суддя Автозаводського районного суду

м. Кременчука ОСОБА_5

СудАвтозаводський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення27.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124118435
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) Самовільне залишення військової частини або місця служби

Судовий реєстр по справі —524/4619/24

Ухвала від 27.12.2024

Кримінальне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Малтиз А. В.

Ухвала від 11.10.2024

Кримінальне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Малтиз А. В.

Ухвала від 26.04.2024

Кримінальне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Малтиз А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні