Справа № 740/5366/24
Провадження № 2/740/1552/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27 грудня 2024 року м.Ніжин Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
судді Олійника В.П., при секретарі судового засідання Пулинець Ю.О.,
розглянувши у судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фінтраст Україна» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
встановив:
У вересні2024року ТОВ«ФК «ФінтрастУкраїна» звернулосьдо судуіз позовом до ОСОБА_1 про стягнення60372 грн заборгованості закредитним договором №6940158від 06 серпня 2023 року,укладеного міжТОВ «АвентусУкраїна» тавідповідачем ОСОБА_1 задопомогою інформаційно-телекомунікаційнихсистем велектронному вигляді,право грошовоївимоги поякому позивачнабув згідноумов укладеногоіз ТОВ«Авентус Україна»договору факторингувід 27 травня 2024року.Вказаназаборгованістьстаном начасзверненнядо судускладаєтьсяіз15000 грн тіла кредиту,нарахованіпроценти за користування кредитом-27462 грн, проценти за 60 днів (з 27 травня 2024 року по 25 липня 2024 року)-17910 грн. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, даний електронний договір про надання споживчого кредиту укладено відповідно до правил надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту ТОВ «Авентус Україна», затверджених наказом №205-ОД від 10 лютого 2022 року та розміщених на сайті https://creditplus.ua/ru/documents.Згідно умов кредитного договору сума кредиту складає 15000 грн, строк кредиту 360 днів, періодичність платежів зі сплати процентів кожні 30 днів. ТОВ «Авентус Україна» свої зобов`язання перед відповідачем виконало та надало йому кредит в сумі 15000 грн шляхом зарахування кредитних коштів на платіжну картку відповідача. Відповідно до п.1.5.1 кредитного договору стандартна процентна ставка становить 1,99 % в день та застосовується в межах строку кредиту; відповідно до п.1.5.2 знижена процентна ставка становить 0,995% в день та застосовується: якщо споживач до 05 вересня 2023 року або протягом трьох календарних днів, що слідують за вказаною датою, сплатить кошти у сумі не менше суми першого платежу, визначеного в Графіку платежів або здійснить часткове дострокове повернення кредиту, Споживач, як учасник Програми лояльності, отримає від Товариства індивідуальну знижку на стандартну процентну ставку, в зв`язку з чим розмір процентів, що повинен сплатити Споживач за стандартною процентною ставкою до вказаної вище дати, буде перераховано за зниженою процентною ставкою. 05 вересня 2023 року відповідач не здійснила оплату процентів згідно графіку платежу та не повернула тіло кредиту. 27 травня 2024 року між ТОВ «Авентус Україна» та ТОВ «ФК «Фінтраст Україна» укладено договір факторингу №27.05/24-Ф, згідно з умовами якого позивач набув права грошової вимоги за кредитним договором №6940158 від 06 серпня 2023 року, про що було відповідачу направлено повідомлення електронною поштою. Представник позивача адвокат Столітній М.М. просить позов задовольнити, справу розглянутиза відсутності та стягнути судові витрати, які складаються із 2422 грн 40 коп судового збору та 10000 грн витрат на правничу допомогу.
Згідно з ст.ст.19, 274ЦПКУкраїни данасправа,яка ємалозначною,підлягає розглядув порядкуспрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, про що заперечення сторін відсутні.
Згідно звідзивом від19 вересня 2024року (отриманого засобами поштового зв`язку 24 вересня 2024 року) відповідач ОСОБА_1 просить відмовити у задоволенні позову, з посиланням на те, що не укладала кредитний договір, який долучає позивач до позовної заяви, відповідно не погоджувала процентну ставку та інші кабальні умови кредитування; позивачем не надано належних та допустимих доказів, що наявний в матеріалах справи кредитний договір було створено в порядку, визначеному Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» та що він підписувався електронним підписом уповноваженою на те особою, який є обов`язковим реквізитом електронного документа. Зазначає, що позивачем не доведено перерахування тіла кредиту первісним кредитором, не доведено розмір фактично наданих у кредит коштів та розмір відсотків, які він просить стягнути за період користування кредитними коштами, просить зменшити розмір відсотків, щонайменше до розміру заборгованості, також зазначає, що відсутні підстави для стягнення 10000 грн витрат на професійну (правничу) допомогу.
У відповіді на відзив від 27 вересня 2024 року представник позивача адвокат Столітній М.М. позов підтримує в повному обсязі, зазначає, що кредитні кошти перераховувались за допомогою платіжного провайдера, що має відповідно ліцензію та у спосіб обумовлений умовами кредитного договору на банківську картку відповідачки, проценти нараховано правомірно у межах погодженого строку надання кредиту.
Інші заяви, клопотання сторін станом на 27 грудня 2024 року відсутні.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ч.2 ст.247ЦПКУкраїни не здійснюється.
Фактичні обставини та мотиви, з яких виходить суд, із застосованими нормами права.
За змістом ст.207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного, електронного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.
У відповідності до ст.6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України).
За змістом ст.ст.626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася (ч.2 ст.639 ЦК України).
Абзац 2 ч.2 ст.639 ЦК України передбачає, що договір, укладений за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем за згодою обох сторін вважається укладеним в письмовій формі.
Особливості укладання кредитного договору в електронному вигляді визначені Законом України Про електронну комерцію, відповідно до ч.3 ст.11 якого електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною; електронний договір вважається укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти такий договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції в порядку, визначеному частиною шостою цієї статті.
Електронний договір, укладений шляхом обміну електронними повідомленнями, підписаний у порядку, визначеному ст.12 цього Закону, вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.
Аналізуючи викладене, слід дійти висновку про те, що будь-який вид договору, який укладається на підставі Цивільного або Господарського кодексів України може мати електронну форму. Договір, укладений в електронній формі, є таким, що укладений у письмовому вигляді (ст.ст.205, 207 ЦК України). Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 09 вересня 2020 року у справі № 732/670/19, від 23 березня 2020 року у справі № 404/502/18, від 07 жовтня 2020 року № 127/33824/19.
У ст.526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог-відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
За поданими сторонами суду доказами встановлено, що між ТОВ «Авентус Україна» та ОСОБА_1 06 серпня 2023 року за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем укладений електронний договір №6940158, предметом якого є 15000 грн на споживчі потреби, строк кредитування-360 днів, вказаний договір підписаний відповідачем за допомогою електронного підпису одноразовим ідентифікатором А2755, грошові кошти (15000 грн) перераховані на платіжну картку відповідача НОМЕР_1 , що підтверджується також і повідомленням АТ «Універсал банк» від 04 листопада 2024 року щодо належності ОСОБА_1 банківської картки № НОМЕР_2 та зарахування 06 серпня 2023 року 15000 грн, сторонами погоджені проценти за користування кредитними коштами-0,995 зниженої ставки в день, та 1,99 % в день стандартної.
27 травня 2024 року між ТОВ «Авентус Україна» та ТОВ «ФК «Фінтраст Україна» укладено договір факторингу №27.05/24-Ф, згідно з умовами якого позивач набув права грошової вимоги за кредитним договором №6940158 від 06 серпня 2023 року, позичальником по якому є відповідач ОСОБА_1 ..
Положеннями ст.ст.1077, 1078 ЦК України встановлено, що за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога).
Згідно з ст.1081 ЦК України клієнт відповідає перед фактором за дійсність грошової вимоги, право якої відступається, якщо інше не встановлено договором факторингу. Частинами 1, 2 ст.1082 ЦК України передбачено, що боржник зобов`язаний здійснити платіж факторові за умови, що він одержав від клієнта або фактора письмове повідомлення про відступлення права грошової вимоги факторові і в цьому повідомленні визначена грошова вимога, яка підлягає виконанню, а також названий фактор, якому має бути здійснений платіж. Боржник має право вимагати від фактора надання йому в розумний строк доказів того, що відступлення права грошової вимоги факторові справді мало місце. Якщо фактор не виконає цього обов`язку, боржник має право здійснити платіж клієнтові на виконання свого обов`язку перед ним.
Вказаний договір від 06 серпня 2023 року укладений між відповідачем ОСОБА_1 та ТОВ «Авентус Україна», як фінансовою установою, договір містить суму основного зобов`язання, відсотки за користування кредитними коштами та строки їх повернення та нарахування, пролонгації договору. Також даний договір, за яким позивач набув право вимоги відповідно до ст.514ЦКУкраїни, недійсним в судовому порядку не визнавався, його недійсність прямо не передбачена законом, а тому в силу ст.204 ЦК України він є правомірним.
Відповідно до наданого позивачем розрахунку відповідач ОСОБА_1 станом на час звернення до суду 06 вересня 2024 року має заборгованість за договором від 06 серпня 2023 року: 15000 грн заборгованості по тілу кредиту, 27462 коп заборгованість за відсотками, які нараховані до часу уступки вимоги на користь позивача, 17910 грн відсотки нараховані позивачем за 60 календарних днів (27 травня 2024 року-25 липня 2024 року, тобто з моменту набуття права вимоги за договором), всього 60372 грн.
Доказів на спростування наведеного відповідачем ОСОБА_1 не надано, зокрема і щодо посилань на відсутність у позивача доказів на підтвердження підписання договору та отримання коштів, при цьому ч.3 ст.12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом, тобто сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них, в іншому разі, за умови недоведеності тих чи інших обставин суд вправі винести рішення по справі на користь протилежної сторони, тобто доказування є юридичним обов`язком сторін, зокрема і відповідача.
За поданими суду доказами попередній кредитор виконав взяті на себе зобов`язання в повному обсязі, надавши відповідачу кредитні кошти відповідно до умов укладеного договору, а відповідач свої зобов`язання за договором належно не виконала ні первинному кредитору, ні позивачу, внаслідок чого утворилась заборгованість за договором, яка згідно з наданим позивачем розрахунком становить 60372 грн, при цьому за встановлених обставин укладений 06 серпня 2023 року договір підписаний відповідачем, що свідчать про її обізнаність з умовами кредиту, обставинами сплати процентів, процентних ставок, умов, за яких вони застосовуються. Також відповідачем у встановленому порядку не спростовано факт отримання 15000 грн, як кредитних коштів, та наявності заборгованості та її складових згідно з позовом ТОВ "ФК "Фінтраст Україна", зокрема не подано відповідного контррозрахунку боргу, також не заявлене клопотання про призначення по справі судово-бухгалтерської експертизи з метою з`ясування питання наявності або відсутності заборгованості за кредитним договором. Також судом враховується, що сторонами, із врахуванням свободи визначення умов договору відповідно до ст.ст.6, 627 ЦК України,погоджені умовисплати відповідачемпроцентів (0,995 зниженої ставки в день, та 1,99 % в день стандартної)по споживчомукредитному договору від06 серпня 2023року,при цьомувідповідач,як позичальник,отримала грошові кошти, власником яких вона не була, і отримала можливість певний час правомірно не повертати надані їй грошові кошти, натомість у неї виникло зобов`язання повернути грошові кошти у встановлений строк та сплатити визначені договором проценти та комісію за користування кредитом. Також судом враховується, що на час укладання кредитного договору відповідач була ознайомлена з його умовами, а тому, у разі якщо вона вважала їх для себе неприйнятними та несправедливими, мала можливість відмовитися від вказаної угоди та укласти правочин з іншим контрагентом на інших умовах.
За даних обставин у судовому засіданні встановлені підстави для застосування до спірних правовідносин сторін правил згідно з ст.1049ЦКУкраїни щодо зобов`язання відповідача повернути грошові кошти відповідно до умов кредитного договору.
За приписами ст.610ЦКУкраїни порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди (ст.611 ЦК України).
Відповідно доч.1ст.625ЦК Україниборжник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Також, відповідно до ч.3 ст.551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Згідно з ч.1 ст.549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Отже, цивільним законодавством передбачено можливість зменшення штрафних санкцій, які нараховані саме у зв`язку з порушенням зобов`язання. Зважаючи, що проценти за користування кредитом мають іншу правову природу-тобто є платою за правомірне користування кредитними коштами, суд відхиляє доводи відповідача про наявність підстав для зменшення розміру заборгованості за процентами.
За таких обставин позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову-на відповідача, у разі відмови в позові-на позивача, у разі часткового задоволення позову-на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Із врахуванням задоволення позову повністю та сплати позивачем 2422,40 грн судового збору відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір", вказаний судовий збір підлягає стягненню із відповідача на користь позивача.
Розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судомза умовами договору про надання правничої допомогипри наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості,як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена)відповідною стороною або третьою особою. Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справинезалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено. Дана позиція є усталеною і підтверджується численними постановами Верховного суду, зокрема у справах №923/560/17, №329/766/18, № 178/1522/18.
ЦПК України передбаченокритерії визначеннята розподілусудових витрат:1)їх дійсність;2)необхідність;3)розумність їхрозміру зурахуванням складностісправи тафінансового стануучасників справи.Ті самікритерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст.41Конвенціїпрозахистправлюдини і основоположних свобод. Зокрема, у рішеннях від 23 січня 2014 року у справі "East/West Alliance Limited" проти України", від 26 лютого 2015 року у справі "Баришевський проти України" зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір-обґрунтованим.
Відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Представництво ТОВ «ФК «Фінтраст Україна» здійснюється адвокатом Столітнім М.М. на підставі договору №17/07-2024 про надання професійної правової допомоги від 17 липня 2024 року та ордером, що відповідає приписам ч.4 ст.62 ЦПК України, відповідно до якої повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».
Згідно акту прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) згідно Договору про надання правової допомоги від 14 серпня 2024 року адвокатом Столітнім М.М. надані послуги щодо надання первинної консультації та аналізу даних документів, аналізу практики та правових позицій Верховного суду у даних правовідносинах, оформлення додатків до позовної заяви, підготовки позовної заяви про стягнення заборгованості (вартість 10000 грн).
Виходячи з критеріїв реальності та розумності, а також враховуючи малозначність справи, обсяг виконаних адвокатом робіт, суд дійшов висновку про неспівмірність розміру заявленого до стягнення розміру судових витрат на правничу допомогу у сумі 10000 грн, який є завищеним, в даному випадку розумним та співмірним розміром є 5000 грн витрат на правничу допомогу.
Керуючись ст.ст.4, 12, 13, 81, 141, 247, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
ухвалив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути із ОСОБА_1 , місце проживання в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фінтраст Україна», місцезнаходження-03150, м.Київ, вул.Загородня, 15, оф.118/2, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України-44559822, 60372 (шістдесят тисяч триста сімдесят дві) грн заборгованості за кредитним договором №6940158 від 06 серпня 2023 року.
Стягнути із ОСОБА_1 , місце проживання в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Фінтраст Україна», місцезнаходження-03150, м.Київ, вул.Загородня, 15, оф.118/2, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України-44559822, 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп судового збору та 5000 (п"ять тисяч) грн витрат на правничу допомогу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі до Чернігівського апеляційного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.Олійник.
Суд | Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124124187 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Олійник В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні