Справа № 589/3350/24
Провадження № 2/589/1471/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2024 року
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого - судді Прачук О.В.
з участю секретаря судового засідання Степаненко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради Сумської області
-про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про визначення додаткового строку тривалістю в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 .
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на належне їй майно у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , земельної ділянки біля будинку площею 0,30 га та земельної ділянки площею 4,19 га.
За життя ОСОБА_2 заповіту не складала, спадкоємцем першої черги за законом після смерті останньої є її донька - позивач по справі, інші спадкоємці, які б прийняли спадщину або проявили до неї зацікавленість відсутні.
Позивач не зверталась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, в зв`язку з чим пропустила строк на прийняття спадщини. Пропущення вказаного строку сталося в зв`язку з тим, що позивачка помилково вважала, що прийняла спадщину після смерті матері, оскільки проживала разом з нею, доглядала за нею та користувалась спадковим майном. Крім того, не могла вчасно подати заяву на прийняття спадщини, в зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, що суттєво вплинуло на роботу різних державних органів та приватних структур.
У судове засідання позивач не з`явилась, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник Шосткинської міської ради у судове засідання повторно не з`явився, про дату, час та місце повідомлявся належним чином, відомостей про поважність причин неявки суду не повідомив. Заяви та клопотаня від відповідача до суду не надійшли. Відзив на позовну заяву до суду не надав.
Зважаючи на вказане, суд, згідно положень ст. 280 ЦПК України, ухвалює рішення при заочному розгляді справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі даних та доказів.
З`ясувавши обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне:
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шостка Сумської області. /а.с.7/
Копією свідоцтва про народження підтверджується, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є донькою ОСОБА_2 . /а.с.8/
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу, 30 серпня 1980 року ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 , після реєстрації позивачка змінила прізвище на « ОСОБА_5 ». /а.с.9/
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку, ОСОБА_2 є власницею земельної ділянки площею 4.19 га, розташованої на території Кривоносівської сільської ради Середино-Будського району. /а.с.10/
Відповідно до витягу з погосподарської книги від 11.07.2024 за № 156 ОСОБА_2 за життя була власницею житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . /а.с.14/
Як вбачається з довідки-характеристики за № 82 від 07.03.2024 року, виданої старостою Зноб-Новгородської селищної ради, ОСОБА_2 по день смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_2 не посвідчувався, спадкоємцем за законом є донька ОСОБА_1 . /а.с.15/
Згідно листа приватного нотаріуса Шосткинського районного нотаріального округу Сумської області № 73/01-16 від 29.05.2024 ОСОБА_1 було відмовлено у заведенні спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті її матері ОСОБА_2 , у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини. Також з Витягу з Спадкового реєстру вбачається, що інші спадкоємці за прийняттям спадщиини не звертались, спадкова справа не заводилась. /а.с.11-13/
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно із ч. 3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1/ у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2/ ці обставини визнані судом поважними (правова позиція Верховного Суду України у справі № 6-85цс12).
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Так, суд у даному конкретному випадку приймає до уваги пояснення позивача щодо пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд за своїм внутрішнім переконанням визначає таку причину пропуску поважною в розумінні ст. 1272 ЦК України.
На підставі викладеного, враховуючи те, що відновлення права на прийняття спадщини позивачем не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, суд приходить висновку, що позовні вимоги щодо визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 76-82, 89, 258, 263-265, 268, 273, 280 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) додатковий строк тривалістю один місяць з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шостка Сумської області.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивачем рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області О.В.Прачук
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124126505 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Прачук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні