Рішення
від 26.12.2024 по справі 353/1079/24
ТЛУМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 353/1079/24

Провадження № 2/353/479/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2024 рокум.Тлумач

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого -судді Лущак Н. І.,

з участю секретаря судового засідання - Гаврилів Х.В.,

представника позивача адвоката Зварич Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумачі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обертинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання права власності в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Обертинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання за нею права власності на дві земельні ділянки загальною площею 0,63 га призначені для ведення товарного виробництва, розташовані на території Гарасимівської сільської ради Івано-Франківського (Тлумацького) району Івано-Франківської області, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ІФ № 045051 від 11.03.2001 року в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 . Свої вимоги обґрувала тим, що її мамі на праві власності належали вищевказані земельні ділянки.

ІНФОРМАЦІЯ_1 мати ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилася спадщина за законом на належне їй майно, вона є єдиною спадкоємницею. Її батько ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Інших спадкоємців немає.

Однак, в нотаріальному порядку їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом та роз`яснено, що нею пропущено встановлений ст. 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини та роз`яснено їй право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини або з позовною заявою про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

А тому їй необхідно в судовому порядку визнати за нею право власності на дві земельні ділянки загальною площею 0,63 га призначені для ведення товарного виробництва, розташовані на території Гарасимівської сільської ради Івано-Франківського (Тлумацького) району Івано-Франківської області, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ІФ № 045051 від 11.03.2001 року в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 .

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, однак її представник адвоката Зварич Ю.А. позов підтримала з підстав зазначених а ньому, просила його задовольнити.

Представник відповідача Обертинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області в судове засідання не з`явилися, однак на електронну адресу суду подав заяву (а.с. 26), в якій позов визнав та просив розгляд справи проводити без участі представників Обертинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Свідки: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які є знайомими позивача, в судовому засіданні ствердили, що знають позивача ОСОБА_1 та знали її покійних батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , та засвідчили той факт, що позивач з листопада 2009 року постійно проживала разом з матір`ю ОСОБА_2 по день її смерті без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , вела з нею спільне господарство, здійснювала догляд за матір`ю, оскільки остання хворіла та потребувала сторонньої допомоги, підтимувала господарство матері, забезпечувала продуктами харчування, лікуванням та всім необхідним. На даний час підтримує господарство.

Вислухавши думку представника позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з таких підстав:

Судом встановлено, що ОСОБА_2 (мати позивача) згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ІФ № 045051 від 11.03.2001 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №97, виданого на підставі рішення Гарасимівської сільської Ради народних депутатів ХІІ сесії третього демократичного скликання від 27.02.2001 року, належало дві земельні ділянки загальною площею 0,63 га, призначені для ведення товарного виробництва, що розташовані на території Гарасимівської сільської ради Тлумацького (Івано-Франківського) району Івано-Франківської області (а.с. 3).

Позивач ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 і її батьками були ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с. 5). 30.04.1988 року позивач ОСОБА_6 уклала шлюб з ОСОБА_7 і після укладення шлюбу їй присвоєно прізвище « ОСОБА_8 », що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу (а.с. 6).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 (батько позивача), а ІНФОРМАЦІЯ_1 роу померла ОСОБА_2 (мати позивача), що підтверджується копіями свідоцтв про смерть (а.с. 4).

В силу ст. 1268 ЦК України (в редакції 2003 р.), спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або її не прийняти. Відповідно до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України (в редакції 2003р.), діями, які свідчать про прийняття спадщини після смерті спадкодавця вважається: постійне проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подача спадкоємцем у шестимісячний термін заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

Після смерті ОСОБА_2 (мати позивача) представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_9 звернулася до приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Водославської Н.В. із заявою про видачу ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , однак представник позивача отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини, що підтверджується листом-повідомленням приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Водославської Н.В. № 908/01-16 від 21.10.20242024 року (а.с. 8).

Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 78825646 від 21.10.2024 року, в Спадковому реєстрі відомості про заповіти чи спадкові договори від імені ОСОБА_2 (мати позивача) відсутні (а.с. 9).

Відповідно до Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78825641 від 21.10.2024 року, в Спадковому реєстрі відсутні відомості про відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_2 (мати позивача), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10).

Державний акт на право приватної власності на землю серії I-ІФ № 045051, реєстраційний номер 97 від 11.03.2001 року, виданий Гарасимівською сільською радою Тлумацького району Івано-Франківської області на ім`я ОСОБА_2 втрачено, що підтверджується оголошенням в газеті «Злагода» (а.с. 12), і він вважається недійсним.

Відповідно до п.5 ч. 2 ст. 293 та ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів,що маютьюридичне значення.У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Для звернення в нотаріальну контору із заявою на оформлення спадщини за законом позивачу необхідно представити документи, які б підтверджували, що вона постійно проживала однією сім`єю з спадкодавцем ОСОБА_2 (мати позивача) по день її смерті по АДРЕСА_1 .Відповідно додовідки Гарасимівськогостаростинського округуОбертинської селищноїради Івано-Франківськогорайону Івано-Франківськоїобласті №231від 23.07.2024року (а.с. 7) ОСОБА_2 (мати позивача) була зареєстрована і проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 . З листопада 2009 року за вказаною адресою постійно проживала її дочка ОСОБА_1 . Вони вели спільне господарство, ОСОБА_1 обробляла земельні ділнки, сплачувала комунальні платежі, здійснювала догляд до смерті за онкрхворою мамою ОСОБА_2 , провела її похорон, встановила нагробний пам`ятник на могилі матері. ОСОБА_1 з часу смерті мами і по даний час користується нерухомим майном ОСОБА_2 . Заповіт від імені ОСОБА_2 не посвідчувався в Гарасимівській сільській раді.

Також про факт спільного проживання ОСОБА_1 (позивач) разом з ОСОБА_2 (мати позивача) з листопада 2009 року по день її смерті ствердили свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

У зв`язку з тим, що на час відкриття спадщини у ОСОБА_1 (позивач) відсутні документи на підтвердження її постійного проживання разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , вона не може оформити спадкове майно на своє ім`я.

Зазначені обставини перешкоджають позивачу належним чином оформити право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом.

Оцінивши наявні у справі докази, враховуючи, що цей факт дійсно має для позивача юридичне значення, суд приходить до висновку про доведеність факту спільного проживання позивача зі спадкодавцем.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За встановлених судом обставин, позов слід задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

У зв`язку з відсутністю на час складання рішення клопотання позивача, питання про повернення судового збору не вирішується.

На підставі ст.ст. 316-319, 391, 392, 1216 - 1222, 1268 (в редакції 2003 р.) ЦК України, керуючись ст.ст.13, 81, 89, 141, 142, 263-265, 268, 273, 293, 315, 354-355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителькою АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , право власності на двіземельні ділянкизагальною площею 0,63га, призначенідля веденнятоварного виробництва,що розташованіна територіїГарасимівської сільськоїради Тлумацького(Івано-Франківського)району Івано-Франківськоїобласті,згідно Державногоакту направо приватноївласності наземлю серіїІ-ІФ№ 045051від 11.03.2001року,який виданийна підставірішення Гарасимівськоїсільської Радинародних депутатівХІІ сесіїтретього демократичногоскликання від27.02.2001року тазареєстрований вКнизі записівдержавних актівна правоприватної власностіна землюза №97на ім`я ОСОБА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до суду апеляційної інстанції через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ГоловуючийН. І. Лущак

Повний текст судового рішення складено «27» грудня 2024 року.

СудТлумацький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення26.12.2024
Оприлюднено31.12.2024
Номер документу124126853
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —353/1079/24

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

ЛУЩАК Н. І.

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

ЛУЩАК Н. І.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

ЛУЩАК Н. І.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

ЛУЩАК Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні