Справа № 367/10598/24
Провадження №2/367/5802/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
26грудня 2024року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого судді Горбачової Ю.В.,
за участі секретаря Музики Є.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ірпінь матеріали цивільної справи за позовом Херсонського державного аграрно-економічного університету, в інтересах якого діє адвокат Черевко Н.О., до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про надання освітніх послуг,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Херсонський державний аграрно-економічний університет, в інтересах якого діє адвокат Черевко Н.О., звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про надання освітніх послуг, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за договором про надання освітніх послуг № 16163 від 29.09.2023 року у розмірі 11625,00 грн., та судові витрати зі сплати судового збору.
В обґрунтування позову зазначено, що наказом від 29 вересня 2023 року № 234/ст ОСОБА_1 зараховано з 29 вересня 2023 року студентом 1 курсу денної форми здобуття освіти ОР магістр за спеціальністю 076 Підприємництво та торгівля за кошти фізичних та/або юридичних осіб.
Відповідно до договору № 16163 від 29.09.2023 року про надання освітньої послуги, Херсонський державний аграрно-економічний університет бере на себе зобов`язання за рахунок коштів відповідача (замовника) ОСОБА_1 здійснити його навчання в університеті до досягнення ступеня вищої освіти «магістр» за спеціальністю 076 Підприємництво та торгівля, що передбачено договором.
У зв`язку з введенням на території України воєнного стану, наказом ХДАЕУ від 11.03.2022 № 24/ОД «Про організацію освітнього процесу в умовах воєнного стану» в університеті запроваджено режим дистанційного навчання з 14 березня 2023 року, що надало можливість здобувачам вищої освіти навчатися у найбільш безпечній формі (зокрема, дистанційній в синхронному та асинхронному форматах).
З метою реалізації конституційного права на освіту, враховуючи рекомендації МОН, викладені в листі від 10.03.2022 №1/3404-22, ХДАЕУ прийнято наказ від 15.03.2022 № 51а/ст, яким надано можливість здобувачам відтермінувати оплату за надання освітніх послуг, які навчаються за рахунок коштів фізичних або юридичних осіб.
За період навчання ОСОБА_1 до ХДАЕУ з заявами про відрахування не звертався.
Університетом обов`язки щодо надання відповідачу освітньої послуги виконувалися у повному обсязі. Проте, оплата за навчання відповідачем не здійснювалась. У результаті чого в останнього утворився борг в сумі 11625,00 гривень.
Наказом від 01.07.2024 року № 125/ст ОСОБА_1 , здобувача вищої освіти другого (магістерського) рівня першого року четвертої групи денної форми навчання освітньо-професійної програми «Підприємництво та торгівля» зі спеціальності 076 Підприємництво та торгівля економічного факультету, якого було зараховано до університету за кошти фізичних та юридичних осіб, відраховано з Херсонського державного аграрно-економічного університету, за невиконання вимог навчального плану з 01 липня 2024 року.
З метою досудового врегулювання спору, позивач направив на адресу місця проживання відповідача лист-претензію № 603 про добровільне погашення заборгованості, проте лист повернувся за закінченням терміну зберігання. Жодних дій щодо погашення заборгованості станом на сьогоднішній день ним не вчинено.
17 жовтня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник позивача у позовній заяві просила розглядати справу без її участі за наявними матеріалами.
Відповідач повідомлялася про розгляд справи судом належним чином, шляхом надсилання копії ухвали про відкриття провадження у справі та копії позовної заяви з додатками, за зареєстрованим місцем проживання. Відзив на позов та клопотання від відповідача не надходили.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 8 ст. 279 ЦПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.
Положеннями ч. 1, 2, 4 ст. 174 ЦПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Від сторін клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не надходили, тому суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Через відсутність від відповідача клопотань та відзиву на позов, враховуючи відсутність заперечень позивача щодо заочного розгляду справи, у відповідності до ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити заочне рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, давши оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ч. 2 ст. 77 ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухвалені судового рішення.
Ч. 5 та 6 ст. 81 ЦПК України встановлено, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі та застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно та всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено, що 29 вересня 2023 року між Херсонським державним аграрно-економічним університетом, як виконавцем, та ОСОБА_1 , як замовником (одержувачем) було укладено договір № 16163 про надання освітньої послуги, згідно умов якого (п. 1 Договору) університет бере на себе зобов`язання за рахунок коштів ОСОБА_1 здійснити його навчання в університеті до досягнення ступеня вищої освіти «магістр» за спеціальністю 076 «Підприємництво та торгівля», що підтверджується копією відповідного договору.
Відповідно до п. 2 Договору, виконавець зараховує одержувача на 1 курс після виконання вимог Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти, правил прийому та укладення цього договору.
Наказом від 29 вересня 2023 року № 234/ст ОСОБА_1 було зараховано з 29 вересня 2023 року студентом 1 курсу очної денної форми здобуття освіти ОР «магістр», за спеціальністю 076 «Підприємництво та торгівля» за кошти фізичних та/або юридичних осіб, що підтверджується копією витягу з наказу та копією додатку до наказу про зарахування.
Відповідно до п. 7 Договору, замовник зобов`язаний: 1) своєчасно вносити плату за освітню послугу в розмірах та в порядку, встановлених цим договором. У разі відрахування одержувача, замовник зобов`язаний сплатити вартість за фактично отриману одержувачем послугу; 2) здійснювати оплату за навчання із розрахунку плати за навчальний рік або за повний цикл навчання своєчасно, відповідно до п. 13 цього Договору та щорічно сплачувати суму інфляції.
Згідно до п. 13 Договору, загальна вартість освітньої послуги за весь строк навчання, без урахування коефіцієнту індексу інфляції, становить 31000,00 грн., в тому числі: 11625,00 грн. - за І семестр 2023/2024 н.р.; 11625,00 грн. - за ІІ семестр 2024/2025 н.р.; 7750,00 грн. - за ІІІ семестр 2024/2025 н.р..
У зв`язку з введенням на території України воєнного стану, наказом Херсонського державногоаграрно-економічногоуніверситетувід 11 березня 2022 № 24/ОД «Про організацію освітнього процесу в умовах воєнного стану» в університеті запроваджено режим дистанційного навчання з 14 березня 2023 року, що підтверджується копією наказу.
В подальшому, з метою реалізації конституційного права на освіту, враховуючи рекомендації МОН, викладені в листі від 10.03.2022 №1/3404-22, Університетом прийнято наказ від 15 березня 2022 № 51а/ст, яким надано можливість здобувачам відтермінувати оплату за надання освітніх послуг, які навчаються за рахунок коштів фізичних або юридичних осіб, що підтверджується копією наказу.
В свою чергу, жодних відомостей про те, що за період навчання відповідач ОСОБА_1 дійсно звертався до Університету із заявами про відрахування суду не надано.
Наказом від 01.07.2024 року № 125/ст ОСОБА_1 , здобувача вищої освіти другого (магістерського) рівня першого року четвертої групи денної форми навчання освітньо-професійної програми «Підприємництво та торгівля» зі спеціальності 076 Підприємництво та торгівля економічного факультету, якого було зараховано до університету за кошти фізичних та юридичних осіб, відраховано з Херсонського державного аграрно-економічного університету, за невиконання вимог навчального плану з 01 липня 2024 року, що підтверджується копією витягу з наказу.
Таким чином, Херсонський державний аграрно-економічний університет свої зобов`язання щодо надання відповідачу освітньої послуги виконав у повному обсязі.
В свою чергу, відповідач ОСОБА_1 свої обов`язки, що оплати освітніх послуг, передбачених умовами Договору, належним чином на виконав, у результаті чого в останнього утворився борг в сумі 11625,00 гривень, що підтверджується розрахунком сум и нарахування за наді освітні послуги від 03.10.2024 р. № 1345/02-23/23
У відповідності до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 623 ЦК України, боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов`язання, доказується кредитором.
Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Положеннями ч. 1 ст. 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. У разі неможливості виконати договір про надання послуг, що виникла не з вини виконавця, замовник зобов`язаний виплатити виконавцеві розумну плату. Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов`язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 905 ЦК України, строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Враховуючи, що позивач виконав в повному обсязі всі зобов`язання перед відповідачем, відповідач в свою чергу зобов`язання, передбачені договором, у повному обсязі не виконав, тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 76, 77, 81, 89, 133, 141, 247, 263-265, 263-265, 268, 273, 274, 279, 280-285, 354 ЦПК України, ст.ст. 509, 526, 530, 610-611, 623, 629, 901-905 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Херсонського державногоаграрно-економічногоуніверситету,в інтересахякого дієадвокат ЧеревкоН.О.,до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості задоговором пронадання освітніхпослуг- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Херсонського державногоаграрно-економічногоуніверситету(код ЄДРПОУ 00493020, UA508201720313291004201000213, МФО 820172, банк: Державна казначейська служба України, м. Київ) заборгованість задоговором пронадання освітніхпослуг №16163від 29.09.2023року урозмірі 11625(одинадцять тисяч шістсот двадцять п`ять) грн. 00коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Херсонського державного аграрно-економічного університету (код ЄДРПОУ 00493020, UA508201720313291004201000213, МФО 820172, банк: Державна казначейська служба України, м. Київ) сплачений позивачем судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Копію рішення направити сторонам до відома.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України -https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя: Ю.В. Горбачова
Суд | Ірпінський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124127004 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Ірпінський міський суд Київської області
Горбачова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні