Справа № 952/887/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.12.2024 Зачепилівський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Яценка Є.І.,
за участю секретаря судового засідання Оданець С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Зачепилівка Харківської області в порядкуокремогопровадження цивільну справу № 952/887/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Новомосковський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Дніпро), про встановлення факту батьківства, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в якій просив встановити факт про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є його батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 є його дідом ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 є його бабою ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В обґрунтування заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 . ОСОБА_5 та дід ОСОБА_3 також померли, що підтверджується свідоцтвами про смерть серії НОМЕР_2 , та серії НОМЕР_3 . Запис про батька в свідоцтві про його народження був зроблений відповідно до вимог ч.1 ст. 135 СК України за вказівкою матері. Його мати ОСОБА_6 та батько ОСОБА_2 не перебували в цивільному шлюбі, проте проживали разом як сім`я, вели спільне господарство. За життя ОСОБА_2 визнавав себе його батьком, щомісяця надавав матеріальну допомогу на його утримання, тому збирався подати до органу реєстрації актів цивільного стану заяву про визнання себе його батьком.
Ухвалою суду від 01 листопада 2024 року справу прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження та призначено судове засідання.
Від заявника ОСОБА_1 надійшла заява в якій він просить суд розглянути справу без його участі, та заявлені вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник неповнолітнього заявника адвокат - Коваленко М.В. та представник неповнолітнього заявника ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримали заявлені вимоги та просили встановити факт батьківства.
Від Новомосковського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Дніпро), надійшла заява про розгляд справи за відсутності їхнього представника, проти заявлених вимог заперечень не має.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні підтвердила, що дійсно ОСОБА_6 досить тривалий час спільно проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 у них є спільний син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . ОСОБА_2 займався вихованням та утриманням свого сина, за життя визнавав себе батьком ОСОБА_8 , допомагав матері у всьому, однак ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Померлі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 також за життя визнавали себе дідом та бабою ОСОБА_8 .
Допитані в якості свідків ОСОБА_9 та ОСОБА_10 в судовому засіданні дали свідчення аналогічні показам свідка ОСОБА_7 .
Вислухавши представника неповнолітнього заявника адвоката - Коваленка М.В., представника неповнолітнього заявника ОСОБА_6 свідків, з`ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293ЦПКУкраїни суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Заяви про встановлення факту батьківства (материнства) суд розглядає у разі смерті особи, яку заявник визнає батьком (матір`ю) дитини, і вирішує їх з огляду на обставини, передбачені статтями 125,130 Сімейного кодексу України.
Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється, або оголошення її померлою.
Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер заявника батько ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 . ОСОБА_5 та дід ОСОБА_3 також померли, що підтверджується свідоцтвами про смерть серії НОМЕР_2 , та серії НОМЕР_3 . Запис про батька в свідоцтві про народження був зроблений відповідно до вимог ч.1 ст. 135 СК України за вказівкою матері. Заявника мати ОСОБА_6 та батько ОСОБА_2 не перебували в цивільному шлюбі, проте проживали разом як сім`я, вели спільне господарство. За життя ОСОБА_2 визнавав себе батьком заявника, щомісяця надавав матеріальну допомогу на його утримання, тому збирався подати до органу реєстрації актів цивільного стану заяву про визнання себе батьком заявника.
Відповідно до змісту ч.1, ч.2 ст.121СКУкраїни права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Відповідно до ст.130 СК України,уразісмертічоловіка,якийнеперебувавушлюбізматір`юдитини,фактйогобатьківстваможе бутивстановлений зарішеннямсуду.Заявапровстановлення фактубатьківства приймаєтьсясудом,якщозаписпро батькадитиниуКнизі реєстраціїнародженьвчиненовідповіднодоч.1ст.135цього Кодексу.Заявапро встановленняфакту батьківстваможебутиподанаособами,зазначенимиуч.3ст.128цього Кодексу.
Згідно з п. 7 постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року №3, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК України. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Усі вони беруть участь у справі як заявники, а органи опіки та піклування й інші особи (залежно від обставин справи) - як заінтересовані особи. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 червня 2006 року №3 роз`яснено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Походження дитини встановлюється судом з урахуванням усіх обставин. При цьому можуть застосовуватися будь-які засоби доказування, передбачені цивільним процесуальним законодавством: пояснення сторін та третіх осіб, показання свідків, письмові докази, речові докази, висновок експерта. В основу рішення суду не можуть бути покладені лише докази, отримані з порушенням закону, які не мають юридичної сили.
Доказами походження дитини від певної особи можуть бути будь-які фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері й особи, яку та вважає батьком дитини, ведення ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, визнання особою батьківства, а також інші обставини, що засвідчують походження дитини від певної особи. Спільне проживання та ведення спільного господарства може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо).
Батьківство може бути визнано особою як у період вагітності матері (наприклад, висловлення бажання мати дитину, піклування про матір майбутньої дитини тощо), так і після народження дитини. Вказані обставини та інші обставини, що стосуються справи, можуть бути підтверджені поясненнями сторін і третіх осіб, показаннями свідків, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Зокрема, доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання батьківства.
Доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст.76 ЦПК України).
Пунктом 15 Постанови ПленумуВСУвід31березня1995року№5«Просудовупрактику всправахпровстановленняфактів,щомаютьюридичнезначення» передбачено, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.
В третьому абзаці п.13 постанови ПленумуВСУвід31березня1995року№5«Просудовупрактику всправахпровстановленняфактів,щомаютьюридичнезначення» зазначено, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Відповідно до ч. 1 ст.319ЦПКУкраїни у рішенні суду про встановлення факту повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
В силу ч.1 ст.89ЦПКУкраїни суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно вимог ч.3 ст.12ЦПКУкраїни кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст.81ЦПКУкраїни кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Частиною 6 статті 81ЦПКУкраїни встановлено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Зібрані у справі докази, та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, відповідно до п.1 ч.1 ст. 315, ст. 319 ЦПК України.
Враховуючи вищевикладені обставини та норми чинного законодавства, розглянувши справу в межах заявлених вимог та наданих стороною доказів, які оцінені судом в їх сукупності, суд, за своїм внутрішнім переконанням, дійшов висновку про законність, правомірність та обґрунтованість вимог ОСОБА_1 у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 23,76 ,81, 258,259,265,273,293,294,315,319 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Новомосковський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Дніпро), про встановлення факту батьківства задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який народився в с. Личкове Магдалинівського району Дніпропетровської області.
Внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_9 що складений Виконкомом Личківської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області за № 03, від 10.01.2007 року в якому змінити прізвище дитини з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_12 ». Батьком дитини записати ОСОБА_2 , та в графі «відомості про батька» вказати: батько- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , громадянин України.
Зобов`язати Новомосковський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південно Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Дніпро) внести зміни до актового запису № 03 від 10 січня 2007 року про народження ОСОБА_1 , вказавши в графі «відомості про батька» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , громадянин України.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 є дідом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який народився в с. Личкове Магдалинівського району Дніпропетровської області.
Встановити факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_11 є бабою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який народився в с. Личкове Магдалинівського району Дніпропетровської області.
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Зачепилівський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий, суддя Є.І. Яценко
Суд | Зачепилівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124130795 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Зачепилівський районний суд Харківської області
Яценко Є. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні