Справа № 128/3712/24
Провадження №2-о/930/167/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.2024 року м. Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді: Царапори О.П.
при секретарі: Поліщук Р.В.
за участю заявника: ОСОБА_1
представника заявника: адвоката Глєбова С.Г.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Немирів цивільнусправу,за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована особаВороновицька територіальнагромада,про встановленняфакту родиннихвідносин таналежності правовстановлюючогодокументу,
В С Т А Н О В И В:
Виклад позиції заявника.
25.10.2024 року на адресу Немирівського районного суду Вінницької області за підсудністю надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин та належності правовстановлюючого документу, яка мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 0523081000:01:001:0158, що розташована на території Воловодівської сільської ради Немирівського району Вінницької області.
Заявник звернувся до приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Нідзельської І.Є. із заявою про прийняття спадщини, як спадкоємець за заповітом, на підставі якої заведено спадкову справу.
Натомість, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 112/02-31 від 01.08.2024 року нотаріус відмовила заявнику у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки з пред`явлених документів не вбачається, що померлому ОСОБА_2 належала земельна ділянка, площею 4,5800 га, оскільки у свідоцтві про смерть спадкодавця, та у державному акті на право власності на земельну ділянку є розбіжності в «прізвищі» та відсутня за таких обставин можливість перевірити належність документа, який посвідчує право власності на нерухоме майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Крім того, зважаючи на розбіжність у написанні по-батькові померлого: у свідоцтві про народження заявника відомості про батька записано - ОСОБА_2 , тоді як у свідоцтві про його смерть - ОСОБА_2 , нотаріус позбавлена можливості видати заявнику свідоцтво про право на спадщину.
Внаслідок цього, заявник просить встановити факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 1948 року народження є його батьком та встановити факт належності ОСОБА_2 , 1948 року народження, правовстановлюючого документу державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ВН № 080143 від 04 березня 2004 року, виданого на підставі розпорядження Немирівської районної державної адміністрації за № 339 від 20.10.2003 року.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді від 28.10.2024 року прийнято вище вказану заяву до розгляду та призначено судове засідання по справі.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник, адвокат Глєбов С.Г. заяву підтримали у повному обсязі та просили її задовольнити.
Свідок ОСОБА_3 у судовому засіданні підтвердив факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 та підтвердив той факт, що покійний ОСОБА_2 мав у своєму розпорядженні пай в с. Воловодівка, та свідку не відомо про те, як у державному акті на право на земельну ділянку записано його данні.
Свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні підтвердив факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 та підтвердив той факт, що покійний ОСОБА_2 мав у своєму розпорядженні пай в с. Воловодівка, та свідку не відомо про те, як у державному акті на право на земельну ділянку записано його данні.
Свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні підтвердив факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 та підтвердив той факт, що покійний ОСОБА_2 мав у своєму розпорядженні пай в с. Воловодівка, та свідку не відомо про те, як у державному акті на право на земельну ділянку записано його данні.
Представник Вороновицької територіальної громади у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином, про що свідчить довідка про доставку електронного документу в електронний кабінет.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи.
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення виходячи з наступного.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Воловодівка, Немирівського району Вінницької області. Його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с.9).
Як вбачається із заповіту від 18 грудня 2019 року, ОСОБА_2 заповів своєму синові ОСОБА_1 все своє майно, де б воно не було і з чого не складалося і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право (а.с.10).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Воловодівка, Вінницького району Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.11).
ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 4.5800 га, яка розташована на території Воловодівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ВН № 080143 (а.с.14)
Як вбачається із висновку Немирівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області від 06.03.2024 року № 21-28.4-79, ОСОБА_1 відмовлено у внесенні змін до актового запису про смерть № 253 від 25 грудня 2023 року, складного виконавчим комітетом Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області на ОСОБА_2 , та виправлення по батькові померлого з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », у зв`язку із наявністю розбіжностей у пред`явлених документах заявником та актових записах, які зберігаються у Відділі, а також відсутності актового запису про народження діда, який є основним документом, згідно якого можливо внести зміни та ідентифікувати приналежність документів особам (а.с.17-18).
Поставною приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Нідзельської Ірини Євгеніївни від 01.08.2024 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, що належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки подані документи не підтверджують родинні відносини між померлим та спадкоємцем (а.с.19).
Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у порядку окремого провадження.
Згідно із ч. 3ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
Частиною першою статті 319 цього ж Кодексу визначено, що у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Як роз`яснено у пункті 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 35 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому.
Правовстановлюючий документ - це документ, який підтверджує права певного суб`єкта та складений у порядку, передбаченому законодавством.
Заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документа можуть подавати: особа - власник правовстановлюючого документа, якій необхідно довести належність цього документа їй; спадкоємці померлої особи - власника цього документа для оформлення спадкових прав; утриманці померлого для одержання пенсії; прокурор у порядку статей45,46 ЦПК; інші особи, які заінтересовані у встановленні факту.
Предметом розгляду заяви є встановлення факту належності правовстановлюючого документа який, необхідний заявнику для оформлення особистих, майнових прав, що випливають із цього факту.
Відповідно до листа Верховного Суду України від 01 січня 2012 року "Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення", громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа у відповідності до п. 6 ч. 1ст. 315 ЦПК України. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.
Зі змістуст. 315 ЦПК Українислідує, що суд розглядає справи про встановлення факту, в тому числі родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п. 1Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995р. факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Висновки суду
Виходячи з викладеного вище, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення свідків, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви та необхідність захисту прав заявника шляхом встановлення факту, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 1948 року народження є його батьком та встановити факт належності ОСОБА_2 , 1948 року народження, правовстановлюючого документу державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ВН № 080143 від 04 березня 2004 року, виданого на підставі розпорядження Немирівської районної державної адміністрації за № 339 від 20.10.2003 року.
Судовий збір залишити за заявником, відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України.
Керуючисьст.ст. 258, 259,263,273,315-319,354 ЦПК України, суд , -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Вороновицька територіальна громада, про встановлення факту родинних відносин та належності правовстановлюючого документу - задовольнити.
Встановити факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 1948 року народження є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Встановити факт належності ОСОБА_2 , 1948 року народження, правовстановлюючого документу державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ВН № 080143 від 04 березня 2004 року, виданого на підставі розпорядження Немирівської районної державної адміністрації за № 339 від 20.10.2003 року.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.
Повний текст рішення виготовлено 27.12.2024 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Вороновицька територіальна громада, місцезнаходження юридичної особи: Вінницька область, Вінницький район, смт. Вороновиця, вул. Козацький шлях, 60, код ЄДРПОУ 04326069.
Суддя О.П. Царапора
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124131267 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Царапора О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні