1Справа № 335/13949/24 1-кс/335/5264/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
26 грудня 2024 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданніскаргу голови правління Громадської організації «Платформа громадський контроль» ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Голова правління Громадської організації «Платформа громадський контроль» ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з скаргою на бездіяльність слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі ЄРДР) після отримання заяви про кримінальне правопорушення за Вих 2583/24 від 04.12.2024.
В обґрунтування скарги посилається на те, що громадською організацією «Платформа Громадський контроль» (далі «ГК») здійснюється суспільний контроль за виконанням свої обов`язків органами виконавчої влади, у тому числі з метою здійснення якісного розслідування кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією та відмиванням доходів.
Діяльність громадських організацій спрямована не лише на задоволення інтересів їх членів, а й покликана захищати права і свободи інших людей, суспільні інтереси, тобто суспільства в цілому. При цьому, держава як форма організації суспільства повинна діяти в його інтересах, у іншому випадку, суспільство в особі громадян та створених ними організацій має право реагувати на будь-які порушення, у тому числі через механізм повідомлень про злочин до правоохоронних органів.
За Вих 2583/24 від 04.12.2024 головою громадської організації «Платформа громадський контроль» до слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області була направлена заява про вчинення злочинів за ч. 4 ст. 191 та ч. 2 ст. 364 КК України.
У ході діяльності, «ГК» було виявлено, що встановлені особи з числа представників Державним підприємством «Місцеві дороги Запорізької області» та представника ТОВ «ОЛІМПІЯ СТРОЙ» (ЄДРПОУ 42035114) маючи спільний злочинний умисел розробили та реалізовують схему щодо недоцільного використання і подальшого привласнення бюджетних коштів на орієнтовану суму понад 602 тисячі гривень, шляхом завищення цін на будівельні матеріали і виконання будівельних робіт, під час здійснення «Будівництво Центру безпеки громадян по вул. Центральній в с. Матвіївка Запорізького району Запорізької області» згідно ДК 021:2015 код 45210000-2 Будівництво будівель (ІD: UA-2024-05-28-012453-а), чим завдали умисне завищення цін виконання робіт і закупівель з метою подальшого розподілу «зайвих» грошових коштів.
Доказами відправлення вказаної заяви про вчинення злочину виступає накладна № 0600990083549 від 06.12.2024 з описом відправлення.
Відповідно до трекінгу відправлень підприємства поштового зв`язку «Укрпошта» 09.12.2024 відправлено було вручено за довіреністю.
Також, вказана заява, 04.12.2024 о 16:38 була відправлена за допомогою електронного поштового зв`язку до слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області. Направленням на електронну пошту слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області надійшло негайно та повинно було бути зареєстроване 04.12.2024.
Оскільки заяву про вчинення правопорушення було направлено на електронну пошту з проставленням ЕЦІ то уповноважені особи слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області отримали заяву про вчинення кримінального правопорушення.
Однак, не зважаючи на те, що фактично слідче управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області отримало заяву про злочин станом на 17.12.2024 жодного повідомлення про початок досудового розслідування заявнику надано не було, що свідчить про грубі порушення поліції.
Враховуючи те, що своїми діями, слідчий порушив норми ч. 1 ст. 214 КПК України, голова правління Громадської організації «Платформа громадський контроль» ОСОБА_3 просив визнати бездіяльність слідчого (слідчих) слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР за заявою Вих 2583/24 від 04.12.2024 незаконною. Зобов`язати слідчого (слідчих) слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області розглянути подану заяву за Вих 2583/24 від 04.12.2024 про вчинення кримінального правопорушення та внести відповідні відомості до ЄРДР.
Заявник всудове засідання не з`явився, в скарзі зазначив про розгляд скарги без його участі.
Представник суб`єкта оскарження - Головного управління Національної поліції у Запорізькій області, в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлений належним чином.
У зв`язку із наведеним, враховуючи скорочені процесуальні строки для розгляду скарги, вважаю за можливе розглянути скаргу у відсутності суб`єкта оскарження на підставі наявних доказів. Крім того, в силу ч. 3 ст.306КПК України його відсутність не є перешкодою для розгляду скарги.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Оглянувши матеріали скарги вважаю, що в задоволенні такої слід відмовити виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що голова громадської організації «Платформа Громадський контроль» звернувся до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області з заявою Вих 2583/24 від 04.12.2024 про вчинення злочину та просив розпочати за цією заявою досудове розслідування у формі досудового слідства у зв`язку із вчиненням дій, які мають ознаки кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 4 ст. 191 та ч. 2 ст. 364 КК України. Крім того, просив з моменту подання вказаної заяви, визначити ОСОБА_3 як заявника й у зв`язку з цим забезпечити його права, гарантовані законодавством. Після внесення відомостей до ЄРДР надати витяг з ЄРДР. Відповідь надати у друкованому вигляді, надіславши її на адресу для листування вказаної у заяві.
Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначений ч. 1 ст. 303 КПК України. Зокрема, у відповідності до п. 1 ч. 1ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченогоКК України. В свою чергуКК Українивизначає вичерпний перелік суспільно небезпечних діянь, які є злочинами та характеризує, у чому саме полягає об`єктивна та суб`єктивна його сторона, кваліфікуючі ознаки та інше.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про вчинення злочину є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).
Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, - вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і щодо них не повинно проводитися досудове розслідування.
Аналіз положень статей 214,303 КПК України, свідчить про те, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні та вказана заява чи повідомлення повинна містити достатні дані про наявність ознак кримінально-караного діяння.
У пункті 36 постанови Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18 зазначено, що у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Заявником у скарзі наводяться власні міркування та припущення щодо вчинення, на його думку, правопорушення Державним підприємством «Місцеві дороги Запорізької області» та представниками ТОВ «ОЛІМПІЯ СТРОЙ» (ЄДРПОУ 42035114), які не є підставою дляреєстрації заяви в ЄРДР.
Як вбачається заява подана головою правління Громадської організації «Платформа громадський контроль» ОСОБА_3 від 04.12.2024 за своїм змістом та суттю не є заявою про злочин, оскільки не містить жодних фактичних даних про вчинення зазначених у його заяві особами злочинів, за викладених заявником обставин.
При цьому, заявником у поданій заяві наводяться виключно власні міркування та припущення щодо вчинення порушень ТОВ «ОЛІМПІЯ СТРОЙ» (ЄДРПОУ 42035114), однак злочинність таких дій не підтверджується достатніми об`єктивними даними, обґрунтованими та допустимими доказами.
В даному контексті варто враховувати, що основним складовим елементом об`єктивної сторони будь-якого злочину є його суспільна небезпечність. Злочин серед інших правопорушень характеризується найвищим ступенем суспільної небезпечності і саме це дозволяє відмежовувати його від близьких за об`єктивними і суб`єктивними ознаками інших правопорушень (адміністративних, дисциплінарних та інших).
Слідчий суддя звертає увагу, що норми чинного КПК України не передбачають жодної гарантії для захисту своїх прав особою, щодо якої кримінальне провадження може бути розпочате безпідставно.
Положення статті 214КПК України перебуває у взаємозв`язку з ч. 1ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочинукримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Наявність в чинному КПК Україниспрощеного порядку прийняття та реєстрації всіх без винятку заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення (дійсних чи надуманих) може зробити можливим внесення будь-якої інформації до ЄРДР і відкриття, іноді безпідставного, кримінального провадження.
Таким чином невнесення відомостей до ЄРДР із заяв, які за своєю суттю не є заявами про кримінальне правопорушення, не є бездіяльністю слідчого, дізнавача чи прокурора в розумінні положень п. 1 ч. 1ст. 303 КПК України.
У зв`язку з чим, вважаю відсутніми підстави згідно ч. 5ст. 214 КПК Українидля внесення відомостей по даній заяві до ЄРДР.
Крім того, слідчий суддя вважає необґрунтованим прохання заявника визнати бездіяльністю слідчого (слідчих) слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР за заявою Вих 2583/24 від 04.12.2024 незаконною, оскільки це не передбаченоКПК Українита не відповідає вимогамстатті 307КПК України.
З вказаних мотивів слідчий суддя дійшов висновку, що скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись вимогами статей 214, 303, 306, 307, 372, 376, 392, 532 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні скаргиголови правління Громадської організації «Платформа громадський контроль» ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, яка полягає у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленогоКПК України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124131698 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Макаров В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні