справа № 462/9535/24
УХВАЛА
30 грудня 2024 року м. Львів
Суддя Залізничного районного суду м. Львова Гедз Б.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Третьої Львівської державної нотаріальної контори про встановлення фактів, що мають юридичне значення, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив встановити факт непроживання ОСОБА_2 разом із ОСОБА_3 (спадкодавцем), встановити факт неприйняття ним спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; встановити факт одноособового прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 її донькою ОСОБА_4 .
Перевіривши матеріали позовної заяви встановлено, що така не відповідає вимогам, визначеним ст. 175-177Цивільного процесуального кодексу України.
Пунктом 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України встановлено, що позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.
Частиною першою статті 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Суд також може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Верховний Суд неодноразово зазначав про те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17, від 11 вересня 2018 року у справі № 905/1926/16, від 30 січня 2019 року у справі № 569/17272/15-ц.
Відповідно до частини першої статті 175 ЦПК України позивач викладає свої вимоги щодо предмета позову та їх обґрунтування.
Предмет позову - це конкретна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, заявлена через суд.
Підстава позову - це юридичні факти (фактична підстава) і норми права (юридична підстава), якими позивач обґрунтовує свої вимоги до відповідача.
У даному випадку предметом позову заявлено встановлення фактів непроживання відповідача із спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, неприйняття відповідачем спадщини після смерті ОСОБА_3 , а також факту прийняття такої спадщини після померлої ОСОБА_3 лише її донькою ОСОБА_4 .
Однак, виходячи зі змісту позову, встановлено, що позивач фактично намагається довести те, що лише він є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 .
Так, Верховний Суд у постанові від 26.07.2023 у справі № 641/3893/20 у ситуації за аналогічних правовідносин, що виникли між сторонами у справі, вказав, що у задоволенні такого позову має бути відмовлено у зв`язку із застосуванням позивачем способу захисту, який не узгоджується із положеннями статті 16 ЦК України.
Слід звернути увагу на те, що такого роду юридичний факт підлягає встановленню при вирішенні спадкового спору, а не як окрема позовна вимога, а тому враховуючи вищевикладене, з огляду на зміст позовних вимог та обставини, на які посилається позивач в їх обґрунтування, суд приходить до переконання, що у даному випадку позивачем обрано спосіб захисту, який не узгоджується із положеннямистатті 16 ЦК України, тобто позовна заява не відповідає вимогам п. 4 ч. 3ст. 175 ЦПК України.
Крім того, згідно вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового визначаєЗакон України «Про судовий збір».
Згідно частини другоїстатті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто станом на 2024 рків 1211,20 грн.
При цьому, відповідно до приписів ст. 6 ч. 3 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Подані до суду позовні заяви чи заява, а також зустрічні позовні заяви можуть містити кілька самостійних позовних вимог, кожна з яких є об`єктом справляння судового збору. Аналогічна правова позиція викладена в пункті 10 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17.10.2014 року.
Як вбачається із прохальної частини позовної заяви ОСОБА_1 , у такій міститься один пункт заявлених позовних вимог, на підтвердження сплати судового збору при зверненні із позовом до суду, до матеріалів справи долучено квитанцію на суму 1211,20 грн, разом з тим, позовна заява ОСОБА_1 фактично містить три самостійні вимоги немайнового характеру, а саме: встановлення юридичних фактів: 1) непроживання ОСОБА_2 разом із ОСОБА_3 (спадкодавцем); 2) неприйняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 3) одноособового прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 її донькою ОСОБА_4 , які заявлені у порядку позовного провадження.
Відтак,позивачу сліддоплатити судовийзбір заінших дві заявлених нимвимоги немайновогохарактеру,тобто по1211,20грн закожну зних за реквізитами суду:
Отримувач коштівГУК Львiв/Залізничний р-н/22030101Код отримувача (код за ЄДРПОУ)38008294Банк отримувачаКазначейство України (ел. адм. подат.)Рахунок отримувачаUA418999980313101206000013951Код класифікації доходів бюджету22030101Призначення платежу101
У відповідностідо ст.185ЦПК Українисуддя,встановивши,що позовнузаяву поданобез додержаннявимог,викладених устаттях 175і 177цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 177 ЦПК України, то таку слід залишити без руху і надати позивачу строк п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для їх усунення.
Керуючись ст. 177, 185 ЦПК України,
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Третьої Львівської державної нотаріальної контори про встановлення фактів, що мають юридичне значення залишити без руху.
Позивач маєправо протягомп`яти днів,з днявручення ухвалипро залишенняпозовної заявибез рухуписьмово усунутивказані недоліки.Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначеністаттями 175і177цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя (підпис) Б.М. Гедз
З оригіналом згідно.
Оригінал ухвали знаходиться у справі № 462/9535/24
Суддя Б.М.Гедз
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124131820 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Залізничний районний суд м.Львова
Гедз Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні