Полонський районний суд хмельницької області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 681/1242/24
Провадження 2/681/566/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2024 року
Полонський районний суд Хмельницької області
Полонський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Горщара А.Г.
з участю секретаря судових засідань Салюк Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полонне за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, -
встановив:
У жовтні 2024 року АТ «Хмельницькобленерго» (далі Товариство) через систему «Електронний суд» звернулось до суду з позовом, у якому просило стягнути з ОСОБА_1 вартість необлікованої електричної енергії в сумі 51772,49 грн, а також 2422,40 грн судового збору.
Позов мотивований тим, що 15.09.2022 представниками Полонського РЕМ в будинку АДРЕСА_1 було виявлено порушення обліку електричної енергії, а саме: самовільне безоблікове підключення прихованої електропроводки до мережі оператора системи розподілу шляхом підключення прихованої електропроводки поза приладом обліку електроенергії на ввідні проводи (накидка).
На місці виявлення порушення в присутності ОСОБА_1 був складений акт про порушення за №В000556 від 15.09.2022, в якому зафіксовано виявлене правопорушення на день перевірки. Відповідачка підписала вказаний акт та визнала наявність порушення.
20.10.2022 на засіданні комісії Полонського РЕМ з розгляду вказаного акту зроблено висновок, що відповідачка порушила п.5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії. Комісія визначила обсяг та вартість необлікованої електричної енергії на підставі акта №В000556 від 15.09.2022 9100 кВт/год на суму 51772,49 грн. Відповідачка на засіданні комісії була присутня, протокол, розрахунок та рахунок отримала.
ОСОБА_1 звернулась з заявою про реструктуризацію боргу на 6 місяців.
Однак, станом на вересень 2024 року вартість необлікованої електричної енергії в сумі 51772,49 грн відповідачкою не сплачено, а тому позивач просить суд стягнути з неї вказану вартість необлікованої електричної енергії та судовий збір.
Ухвалою судді від 19.11.2024 відкрито провадження у справі, яку постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; визначено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.
Відповідачка копії ухвали про відкриття провадження та позовної заяви з додатками отримала 28.11.2024, про що свідчать дані рекомендованого повідомлення про отримання поштового відправлення. У встановлений судом в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подала.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , є споживачем електричної енергії за вказаною адресою, особовий рахунок НОМЕР_1 .
15 вересня 2022 року представниками Полонського району електричних мереж, а саме начальником дільниці Прядко Р.В. та контролерами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в будинку за адресою АДРЕСА_1 виявлено порушення обліку електричної енергії, а саме: самовільне безоблікове підключення прихованої електропроводки до мережі оператора системи розподілу шляхом підключення прихованої електропроводки поза приладом обліку електроенергії на ввідні проводи (накидка), про що в присутності споживача ОСОБА_1 складено акт про порушення №В000556 від 15.09.2022 (а.с.4).
Відповідно до протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 20.10.2022 комісією Полонського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» розглянуто акт про порушення №В000556 від 15.09.2022 та рішенням комісії визначено, що його складено правомірно, споживач причетний до виявленого порушення (а.с.5 зворот-6).
Згідно з п.п.4 п. 8.4.8 ПРРЕЕ комісія визначила обсяг і вартість необлікованої електричної енергії на підставі акта №В000556 від 15.09.2022 - 9100 кВт/год на суму 51772,49 грн., що підтверджується розрахунком до вказаного протоколу від 20.10.2022 (а.с.7 зворот-8).
Відповідачка була присутня на засіданні комісії та того ж дня отримала рахунок на оплату вартості необлікованої електричної енергії по акту за порушення ПРРЕЕ.
31.10.2022 ОСОБА_1 звернулась до АТ «Хмельницькобленерго» з заявою про реструктуризацію заборгованості по акту ПРРЕЕ № 000559 від 15.09.2024 в усім 51772,49 грн (а.с.9).
01.12.2022 між сторонами укладено договір № 216367 про реструктуризацію вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, за умовами якого ОСОБА_1 зобов`язується з дати підписання договору але не пізніше 25.11.2022 щомісячно протягом 6 (шести) місяців перераховувати на рахунок АТ «Хмельницькобленерго» платіж з реструктуризованої суми, за яким наступив строк оплати. Заборгованість відповідачки в сумі 51772,49 грн реструктуризовано на шість місяців щляхом сплати п`яти щомісячних платежів у сумі 8628,75 грн та внесення шостого платежу в сумі 8628,74 грн (а.с.9 зворот-10).
Однак станом на вересень 2024 року відповідачка вартість необлікованої електричної енергії в сумі 51772,49 грн не сплатила.
За змістом ст.15ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 1 ст.16ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Правовідносини між сторонами врегульовані положеннями Цивільного кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (надалі ПРРЕЕ).
Так, згідност. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно достатті 610 ЦК Українипорушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ст. 611 ЦК України).
За положеннями ч. 1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до п.3 ч.3ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії»споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
За приписами ч.1 ст.77 вказаного Закону, учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (п.4 ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Положеннями ПРРЕЕ врегульовано взаємовідносини, що виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до пункту 1.1.2 ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно; об`єкт побутового споживача - житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування.
Згідно з п.п. 5, 6, 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач повинен дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеногоглавою 8.4цього розділу.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач отримує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 цих Правил (п.8.2.5 ПРРЕЕ).
На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків (п.8.2.6 ПРРЕЕ).
Відповідно до п.8.2.7 ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
За положеннями п.8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Згідно з п.п.6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Статті 12 та 81 ЦПК України встановлюють, зокрема, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підставі викладеного суд вважає, що позивачем належними та допустимими доказами доведено факт вчинення відповідачкою правопорушення наринку електричноїенергії,а саме самовільного підключення до об`єктів електроенергетики, внаслідок чого відбулось необліковане споживання електричної енергії в розмірі 9100 кВт/год вартістю 51772,49 грн.
Вказаними діями відповідачка завдала шкоди позивачу. Розмір завданої шкоди визначено згідно розрахунку, проведеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Національною комісією регулювання електроенергетики України. Даний розрахунок відповідачкою не спростований та нею не надано суду власного розрахунку.
Однак ОСОБА_1 свої зобов`язання не виконала, добровільно завдану шкоду не відшкодувала.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст.141 ЦПК Україниз відповідачки на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір при подачі позову до суду в розмірі 2422,40 грн., що підтверджено документально.
Керуючись наведеним, ст.ст.13, 81, 141, 263-265, 268, 273, 279, 352, 354, 355 ЦПК України суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» вартість необлікованої електричної енергії в сумі 51772 (п`ятдесят одна тисяча сімсот сімдесят дві) грн 49 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» судовий збір в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Рішення набирає законної сили після тридцяти днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подано апеляційну скаргу учасниками справи.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: акціонерне товариство «Хмельницькобленерго», код ЄДРПОУ 22767506, місцезнаходження: вул. Храновського, 11а м.Хмельницький поштовий індекс 29018.
Відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Головуючий:
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124135493 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Горщар А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні