Ухвала
від 30.12.2024 по справі 391/923/24
КОМПАНІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

КОМПАНІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 391/923/24

Провадження № 2/391/347/24

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

30.12.2024 р.селище Компаніївка

Суддя Компаніївського районного суду Кіровоградської області Капиш В.М. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Компаніївського районного суду Кіровоградської області з позовом до Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, виходячи із наступного.

Згідно ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1ст. 4 ЗУ "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 176 ЦПК України, ціна позову визначається, у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.

Відповідно до п. 2 ч. 1статті 176 ЦПК України, ціна позову щодо вимоги про визнання права власності на майно, або його витребування, визначається вартістю майна, що належить фізичним особам на праві приватної власності, а тому, суд зазначає наступне.

У позовній заяві позивач додає довідку про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 11.12.2024 року де зазначено оціночну вартість об`єкта нерухомості по АДРЕСА_1 в сумі 1249287,66 грн.

Однак, додаючи копії оголошень з мережі Інтернет про ринкову вартість продажу нерухомості (житлових будинків) у смт. Компаніївці, Кропивницького району Кіровоградської області на підтвердження ціни позову, ринкову вартість свого домоволодіння по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 оцінює у 370000 грн.

У п. 16 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» роз`яснено, що розмір судового збору за подання позовної заяви про визнання права власності на майно або його витребування визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.

Майновий позов (позовна вимога майнового характеру) це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.

Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.

Отже, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, стягнення, витребування або повернення майна як рухомих речей, так і нерухомості визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.08.2020 у справі № 910/13737/19 зазначено, що будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.

Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову (пункт 8.12 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2019 у справі № 907/9/17, провадження № 12-76гс18).

При зверненні до суду із даним позовом позивачем визначено ціну позову в сумі 370000,00 грн. на підставі оголошень з газети, разом з тим надано довідку про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 11.12.2024 відповідно до якої вартість майна визначена в сумі - 1249287,66 грн.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору на суму 3700грн.

Отже позивачу необхідно доплатити судовий збір в розмірі 8790,88 грн.

(1249287,66 грн.*1%:100=12492,88 грн.)

(12492,88 грн. 3700,00 грн. =8790,88 грн.)

Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до ст.3Закону України«Про оцінкумайна,майнових правта професійнуоціночну діяльністьв Україні» незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання. Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна. Ціна позову визначається від ринкової вартості майна на момент звернення до суду та повинна бути підтверджена відповідними відомостями (оцінкою відповідної установи).

Документ, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору є звіт про оцінку майна (ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).

Таким чином, вартість спірного майна не може бути визначена на власний розсуд позивача, а має бути підтверджена доказами.

А тому, позивач не позбавлений можливості надати до суду висновок суб`єкта оціночної діяльності щодо оцінки об`єкта нерухомості і з урахуванням ціни об`єкта нерухомості сплатити судовий збір.

Згідно ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Зазначені недоліки перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.

З наведених підстав вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.175,177,185 ЦПК України, суддя,-

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Компаніївської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.

Роз`яснити позивачеві, що у разі неусунення недоліків позовна заява вважатиметься не поданою та повертається позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В.М. Капиш

СудКомпаніївський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення30.12.2024
Оприлюднено31.12.2024
Номер документу124138119
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —391/923/24

Ухвала від 06.01.2025

Цивільне

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Капиш В. М.

Ухвала від 30.12.2024

Цивільне

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Капиш В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні