Справа № 401/3276/24
Провадження № 2-о/401/127/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2024 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Волошиної Н.Л., за участю секретаря судового засідання Яцини А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Світловодська Кіровоградської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа: Перша Світловодська державна нотаріальна контора Кіровоградської області,-
ВСТАНОВИВ:
08 листопада 2024 року представник заявника ОСОБА_1 адвокат МіщенкоА.М. звернувся до Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області та просить суд встановити факт того, що ОСОБА_1 своєчасно прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто в день смерті спадкодавця, шляхом постійного проживання разом зі спадкодавцем на день відкриття спадщини.
В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка є матір`ю заявника ОСОБА_1 . Заповіту ОСОБА_2 не залишила, тому спадкування має здійснюватися за законом. Єдиним спадкоємцем за законом першої черги є заявник ОСОБА_1 , як син померлої. 15 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Першої Світловодської державної нотаріальної контори із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка постійно проживала та була зареєстрована в квартирі АДРЕСА_1 . Постановою державного нотаріуса Першої Світловодської державної нотаріальної контори від 15 серпня 2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що заявник пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини, а місцем його реєстрації є інша ніж у спадкодавця адреса. Проте ОСОБА_1 , хоча і не був зареєстрований разом із матір`ю на день відкриття спадщини, але є таким, що прийняв спадщину в порядку ч.3 ст.1268 ЦК України, згідно якої спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу,він незаявив провідмову віднеї. За таких обставин ОСОБА_1 вимушений звернутися до суду із заявою для встановлення факту своєчасного прийняття спадщини. (а.с. 2-3)
В ході розгляду справи по суті представник заявника адвокат Міщенко А.М. в судовому засідання викладені в заяві вимоги підтримав з підстав, наведених у заяві.
Представник заінтересованої особи Першої Світловодської державної нотаріальної контори Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, заперечень проти розгляду заяви не надав. (а.с.27)
В ході розгляду справи в судовому засіданні допитані свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Свідок ОСОБА_3 по суті заданих питань пояснила, що з 2020року вона є головою ОСББ «Приморській 6 і 8», яке створено в 2019 році. Зазначила, що проживає в квартирі АДРЕСА_2 , а ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала в квартирі АДРЕСА_3 , яка є комунальною, разом з сином ОСОБА_1 до дати смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . Підтвердила, що ОСОБА_1 проживав за вказаною адресою постійно, але без реєстрації.
Свідок ОСОБА_4 , проживає по АДРЕСА_4 , по суті заданих питань зазначив, що ОСОБА_1 є сусідом по комунальній квартирі, а ОСОБА_2 є його матір`ю, з якими познайомився в 2012 році. Також, ОСОБА_4 зазначив, що по АДРЕСА_4 проживав його брат, який казав, що з`явились сусіди баба ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які проживали в одній кімнаті, а його брат в іншій з 2012 року. До брата ОСОБА_7 навідувався постійно, оскільки брат був після перенесеного інсульту, тому і потоваришували з ОСОБА_1 та з ОСОБА_2 , які постійно проживали вдвох у кімнаті. Зазначає, що після смерті брата в січні 2015 року постійно навідувався до кімнати, а в сусідній кімнаті так і проживали ОСОБА_1 разом з матір`ю. Приблизно в квітні 2020 році дізнався, що в ОСОБА_1 померла мати ОСОБА_2 . Він приїхав до ОСОБА_1 , який був вдома і розповів йому про смерть матері. Також зазначив, що допомагав ОСОБА_1 з похованням матері.
Відповідно до ч.1 статті293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 5 частини другої ст.293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно доч.2ст.315ЦПК Україниу судовомупорядку можутьбути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Заслухавши доводи представника заявника адвоката Міщенка А.М., свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , в графі «батько» зазначений ОСОБА_8 , в графі «мати» - ОСОБА_2 , актовий запис №533 від 06 жовтня 1971 року. (а.с. 6)
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис №233, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 27 квітня 2020 року Світловодським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро). (а.с. 7)
Постановою від 15 серпня 2024 року №815-02/14, виданою Панченко Н.В. державним нотаріусом Першої Світловодської державної нотаріальної контори, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, на частину квартири АДРЕСА_5 , у зв`язку з тим, що встановлений законодавством шестимісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем пропущено, а факту прийняття спадщини реєстрацією за одною адресою немає, оскільки заявник на день смерті спадкодавця був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , а спадкодавець постійно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 . (а.с. 10)
За заявою ОСОБА_1 №405 від 15 серпня 2024 року в Першій Світловодській державній нотаріальній конторі Кіровоградської області заведена спадкова справа №176/2024 після смерті його матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і станом на 11вересня 2024 року заяви інших спадкоємців не зареєстровані, що підтверджується довідкою від 11 вересня 2024 року №884/02-14, виданою Першою Світловодською державною нотаріальною конторою. Кіровоградської області. (а.с.9)
Згідно з довідкою від 22 жовтня 2024 року №17, виданою головою правління ОСББ «Приморська 6 і 8» Цибановою С.І., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 та проживала з 08 серпня 2012 року, на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 інші особи не зареєстровані, догляд за ОСОБА_2 здійснював її син ОСОБА_1 , який постійно проживав з матір`ю без реєстрації. (а.с.11)
Приймаючи рішення по суті заяви, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст.ст.1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори. Для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Згідно пп.4.10 п.4 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.
Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.
Зі змісту підпункту 3.20 пункту 3 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України вбачається, що у разівідсутності упаспорті такогоспадкоємця відміткипро реєстраціюйого місцяпроживання доказомпостійного проживанняіз спадкодавцемможе бути:довідка органуреєстрації місцяпроживання проте,що місцепроживання спадкоємцяна деньсмерті спадкодавцябуло зареєстрованоза однієюадресою зіспадкодавцем.
Відповідно до роз`яснень та правових висновків, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 квітня 2023 року, справа № 204/1052/20: «Статтями 2, 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Згідно з пунктом 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2004 року № 20/5 свідоцтво про право на спадщину видасться спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто тим, які постійно проживали разом зі спадкодавцем чи подали заяву нотаріусу про прийняття спадщини. Доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем, копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємиця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем. Зі змісту наведених норм закону вбачається, що під постійним місцем проживанням спадкоємця із спадкодавцем розуміється як факт безпосереднього проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент його смерті, так і факт наявності у спадкоємця, на момент смерті спадкодавця, зареєстрованого у передбаченому законом порядку права на постійне проживання з останнім за однією адресою. Частина третя статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємці разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.
Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання спадкоємця за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрацій згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом».
Відповідно до ст.315 ЦПК України суд встановлює юридичні факти, що мають юридичне значення, зокрема, відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факт постійного проживання заявника ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини і відповідно факт своєчасного прийняття спадщини, тобто на день смерті останньої ІНФОРМАЦІЯ_1 , знайшли своє підтвердження у судовому засіданні на підставі досліджених судом доказів. Метою встановлення факту своєчасного прийняття спадщини в день смерті спадкодавця шляхом постійного спільного проживання на день відкриття спадщини є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки.
Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу в їх сукупності та зважаючи, що іншого способу встановлення вищевказаних фактів у заявника, крім судового немає, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.12, 13, 49, 76-81, 128, 263-265, 268, 273, 315, 319, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 провстановлення факту,що маєюридичне значення,заінтересована особа:Перша Світловодськадержавна нотаріальнаконтора Кіровоградськоїобласті, - задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , своєчасно прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто в день смерті спадкодавця шляхом постійного проживання разом з спадкодавцем на день відкриття спадщини.
Судові витрати віднести на рахунок заявника.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 273 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене в порядку передбаченому ст.355 ЦПК України до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_7 ;
Заінтересована особа-Перша Світловодська державна нотаріальна контора Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 02883943, вул.Героїв України, буд. 3, м.Світловодськ, Олександрійський район, Кіровоградська область.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області Н.Л.Волошина
Суд | Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124138206 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Волошина Н. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні