Рішення
від 21.11.2024 по справі 159/5738/24
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 159/5738/24

Провадження № 2/159/1481/24

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2024 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Губара В.Є.,

з участю секретаря судового засідання Бакай Л.О.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Голобської селищної ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним вище позовом, в обґрунтування якого покликається на те, що позивач після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняв спадщину за законом і заповітом, шляхом подачі заяви приватному нотаріусу Мартинюку Е.В., яким заведена спадкова справа №22/2021. 15.11.2021 видано свідоцтво про право на спадщину на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, що розташовані на території Поповичівської сільської ради Ковельського району Волинської області. Однак, нотаріусом повідомлено, щодо оформлення спадщини на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 , що на нього відсутні документи, необхідні для видачі свідоцтва. Мати позивача не завершила процедуру оформлення права власності на будинок. Просить визнати за позивачем право власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 .

Представник позивача подав клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та представника позивача, позовні вимоги підтримують повністю, просять позов задовольнити.

Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника, не заперечує щодо задоволення позовних вимог.

У відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . За життя, остання склала заповіт, згідно якого вищевказаний житловий будинок заповідає позивачу ОСОБА_1 , що підтверджується змістом заповіту. Окрім позивач, інших спадкоємців, які б прийняли спадщину після смерті спадкодавця та які б мали право на обов`язкову частку в спадщинінемає.

Позивач прийняв спадщину і за законом, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства за адресою с/рада Поповичівська, Ковельський район, Волинська область, площею 0,895 га.

Згідно відповіді на письмове звернення приватного нотаріуса Ковельського районного нотаріального округу Мартинюка Е.В. від 15.11.2021 за відсутності правовстановлюючих документів на нерухоме майно, позивач позбавлений права оформити право на спадщину за заповітом.

Як визначеност. 66-69 Закону України "Про нотаріат", п.4.15 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Відповідно доч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідностатті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом, а відповідно достатті 121 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За змістомстатті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідност. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно достатті 1235 ЦК Українизаповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині. Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов`язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини. У разі смерті особи, яка була позбавлена права на спадкування, до смерті заповідача, позбавлення її права на спадкування втрачає чинність. Діти (внуки) цієї особи мають право на спадкування на загальних підставах.

Згідностатті 1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Якщо заповідач розподілив між спадкоємцями у заповіті лише свої права, до спадкоємців, яких він призначив, переходить та частина його обов`язків, що є пропорційною до одержаних ними прав. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1статті 190 Цивільного кодексу України: майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.

Вимогамист. 392 ЦК Українита наданих до неї роз`яснень у листі ВССУ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визначено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Окрім того, у згаданому листі зазначено, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Позов про визнання права власності - це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно.

Згідно витягу з по господарської книги № 1 с. Малий Порськ, Ковельський район, Волинська область, житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами належав ОСОБА_2 і знаходиться в АДРЕСА_1 , будинок збудований в 1973 році.

Відповідно до висновку про вартість нерухомого майна № 261-Н від 16.07.2024 вартість житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , складає 56960,00 грн.

Згідно технічного паспорту, виготовленого 16.07.2024 ФОП ОСОБА_3 , загальна площа будинку 50,8 кв. м.

Оскільки нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

За змістомст. 392 ЦК Україниналежним відповідачем є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у разі їх відсутності, територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

З огляду на викладене, а також враховуючи ту обставину, що позивач є єдиним спадкоємцем по заповіту щодо спірного майна та після смерті спадкодавця вчинив усі дії, які були необхідними для видачі свідоцтва про право на спадщину, однак з незалежних від нього причин у видачі такого йому було відмовлено, суд приходить до переконання, що позов є підставним та підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.10,12,13,81,258,263-265,268 ЦПК України,

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до Голобської селищної ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, який знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Голобська селищна рада Ковельського району Волинської області, код ЄДРПОУ 04333141, місцезнаходження: вул. Ковельська, 1, с. Голоби, Ковельський район, Волинська область.

Повний текст рішення складено 26.11.2024.

Головуючий:В. Є. ГУБАР

СудКовельський міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення21.11.2024
Оприлюднено31.12.2024
Номер документу124139389
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —159/5738/24

Рішення від 21.11.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

Рішення від 21.11.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Губар В. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні